przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/75/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 16 STYCZNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Omówienie problemu całorocznego zabezpieczenia osób bezdomnych w mieście Szczecinie- wyniki rozstrzygnięcia konkursu ofert na zorganizowanie bezdomności w roku 2013r.
4. Opiniowanie projektów uchwał na sesję
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja przyjęła  protokół z dnia 05.12.2012  w wyniku głosowania (za-6, wstrz-1)

oraz protokół z dnia 12.12.2012- (za-6, wstrz-1.)


Ad. pkt. 3.
Omówienie problemu całorocznego zabezpieczenia osób bezdomnych w mieście Szczecinie- wyniki rozstrzygnięcia konkursu ofert na zorganizowanie bezdomności w roku 2013r.


Dyrektor M.Olejnik- WSS przedstawiła radnym kwestie zabezpieczenia osób bezdomnych i chorych, po leczeniu szpitalnym, pozostających bez opieki medycznej.  Poinformowała,że rozstrzygnięty został konkurs dot. zabezpieczenia bezdomnych w module VI tj."osoby o ograniczonej sprawności" , konkurs wyłonił Stowarzyszenie, które będzie prowadzić to zadanie, jest to Stowarzyszenie "Zloty Wiek" w Szczecinie. Realizowane to będzie w  Schronisku  dla bezdomnych, somatycznie chorych na ul. Hryniewieckiego.(dawna siedziba Stowarzyszenia Polsko-Belgijskiego) Na początek ma być 40 miejsc. Planuje się w  roku przyszłym utworzenie  80 łóżek. Bezdomni będą mieli całodobową opiekę medyczną. To pierwsze takie schronisko w Polsce. Osoby chore bezdomne, wymagające pomocy będą przenoszone ze zwykłych schronisk właśnie na ul. Hryniewieckiego, zaś osoby mieszkające obecnie na ul.Hryniewickiego- zostaną przeniesione winne miejsca.  

Jest podpisana umowa z lekarzem POZ, kwota utrzymania takiego chorego w schronisku wynosi około 900 zł, podczas gdy w DPS-ie płaci się około 3 tys złotych.

W budynku na ul. Hryniewieckiego przeprowadzono remont, zostały dostosowane łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych,wymieniono okna, zrobiono malowanie. Za prowadzenie tego zadania miasto zapłaci 415 tys.złotych.

Przewodniczący Komisji zadał pytanie odnośnie Stowarzyszenia "Złoty Wiek" kto to jest, co robili dotąd?

M.Olejnik odpowiedziała, że są to pracownicy DPS-u przy ul. Romera, w ramach umów-zleceń będą doglądać  chorych, w godzinach nie kolidujących z ich pracą zawodową.

 Przewodniczący J.Sieńko pochwalił za dobry pomysł, jest to świetne rozwiązanie. W sytuacji, gdy jest brak łóżek w szpitalach, a chorzy bezdomni muszą wracać do noclegowni, pozbawieni opieki- to jest rozwiązania wielu problemów. Zasugerował, że dobrze by było, gdyby namówić kilku lekarzy do pracy w wolontariacie.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję


Komisja opiniowała projekt uchwały nr  3/13- w sprawie  likwidacji Rodzinnego Domu Dziecka Nr 1, Rodzinnego Domu Dziecka Nr 3, Rodzinnego Domu Dziecka Nr 5 oraz Rodzinnego Domu Dziecka Nr 11.

Projekt uchwały omówiła dyr. WSS p. Małgorzata Olejnik, nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej reguluje pewne zapisy, projekt uchwały na na celu uporządkowanie zgodnie z prawem ich funkcjonowania.

Komisja głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu : za- 6.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z pismami, które wypłynęły od pracowników Środowiskowych Domów Samopomocy przy ul. Tartacznej , ul. Niemcewicza, Klubu "Pod Fontanną" ul. Boh.Wawszawy w sprawie protestu dot.przywrócenia do pracy p. Marcina Jandy, byłego dyr. MOPR. Pismo stanowi załącznik do protokołu. Pod pismem znalazło się 13 podpisów pracowników.

Komisja przyjęła pismo do wiadomości, bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.

Kolejne pismo dotyczyło reprezentowania przez Organizację Zakładową OPZZ "Konfederacja Pracy" pracowników środowiskowych domów, bez uzgodnienia z zainteresowaniami. Z pisma wynika, ze pracownicy podpisani pod petycją, odcinają się  od działań związkowców. Pismo powyższe, stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Komisja zapoznała się z pismem, bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.

Kolejne pismo skierowane do Komisji dotyczyło wniosku mieszkanki Szczecina p. A. Waryńskiej  o pomoc w przydziale mieszkania dla niej i chorych dzieci. Pismo stanowi zał. do protokołu.

Komisja po zapoznaniu się z  treścią- postanowiła wystąpić do MOPR o wywiad w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi- powróci do sprawy.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/01/09, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/03/04 14:43:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/03/04 14:43:28 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/01/09 08:32:38 nowa pozycja