przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/52/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 11 KWIETNIA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012-2015 dla Gminy Miasta Szczecin
4. Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję RM 23.04.2012r.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie  stwierdzono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za 5) przyjęła  protokół z dnia 04.04.2012r.


Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012-2015 dla Gminy Miasta Szczecin


Komisja zapoznała się z projektem uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012-2015 dla Gminy Miasta Szczecin. Projekt ten stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji oddał głos p.dr E.Kramarz z Centrum Psychiatrii w Szczecinie, która weszła  w skład  Zespołu ds. opracowania tego projektu.

dr Kramarz przedstawiła główne cele programu. Celem głównym programu jest promocja zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

Drugim celem głównym jest zapewnienie osobom z zburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Podsumowując wypowiedź, zdaniem dr Kramarz w naszym mieście  jak również  w całej Polsce,  zaobserwować można  wzrost liczby osób wymagających specjalistycznego wsparcia ze względu na stan zdrowia psychicznego. Fakt ten potwierdza konieczność przyjęcia i realizacji działań ukierunkowanych na poprawę kondycji psychicznej mieszkańców Szczecina ze szczególnym uwzględnieniem działań zapobiegawczych przede wszystkim skierowanych do dzieci i młodzieży.

Jerzy Sieńko-Przewodniczący Komisji Zdrowia podkreślił  wartość  celu szczegółowego, jakim jest upowszechnienie wiedzy nt. zdrowia psychicznego. Radny jest zdania, że społeczeństwo musi się  edukować. Chory psychicznie nie musi być eliminowany z życia społecznego, świadomość i wiedza nt chorób psychicznych  w społeczeństwie niestety jest jeszcze stale  niska.

Tego zdania jest również Jędrzej Wijas, potwierdził konieczność zadbania o higienę psychiczną, pracownicy pozbawieni pracy-często pozbawieni są sensu życia, często zdarzają się przypadki mobbingu w pracy, stres w miejscu pracy to dość powszechne zjawisko, poruszył sprawę zwolnień lekarskich od lekarza psychiatry i reakcji społecznej na to zdarzenie.

dr Ewa Kramarz potwierdziła  strach pacjentów przed wydaniem im  zwolnienia lekarskiego od psychiatry, pacjenci chcą  aby to  lekarz rodzinny wypisywał im takie dokumenty. Opinia społeczna jest dla nich bardzo ważna. Ilość zaburzeń psychicznych stale wzrasta, chorób psychicznych jest coraz więcej, należy zadbać o świadomość środowiska i edukację.

GLos zabrała również  p.dyr.M.Olejnik-WZiPS, przypomniała, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego do kompetencji samorządu należy prowadzenie działań określonych w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Niniejszy projekt uchwały jest propozycją zadań do realizacji w zakresie Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011 – 2015 dla Gminy Miasto Szczecin. Projekt ma zakładać szeroko rozumiane działania na rzecz osób psychicznie chorych i zaburzonych. Do przedstawionego projektu będą opracowane szczegółowe cząstkowe projekty.

Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem, głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-6)


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję RM 23.04.2012r.


Komisja opiniowała n.w.  projekty uchwał, które omówiła dyr. WSS  p.Małgorzata Olejnik.

 

Projekt uchwały nr 154/12– w sprawie  zmiany statutu Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Konstantego Maciejewicza.

Dyr.Olejnik poinformowała, że jest to uchwala porządkująca kwestie adresowe, obecnie właściwym adresem jest ul.Wszystkich Świętych 66(przebudowa układu komunikacyjnego )

Komisja głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały  (za- 5)

 

Projekt uchwały nr 150/12– w sprawie określenia zadań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania w roku 2012.

Dyr. M.Olejnik WSS omówiła uchwałę, na rok 2012 środki  z Funduszu PFRON wynoszą 6.607.137 zł. Zgodnie z projektem uchwały środki zostały podzielone na:

- rehabilitację  społeczną- 4.702.299 zł

- rehabilitację  zawodową- 1.904.838 zł.

Projekt uchwały jest zgodny z opinią Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, POwiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie oraz uzyskał pozytywna opinię Powiatowej Społecznej Rady  ds Osób Niepełnosprawnych.

Komisja głosowala za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały (za-5)

Projekt uchwaly nr  157/12 w sprawie  zmiany uchwały Nr XLI/775/05 z dnia 20 czerwca 2005 r. w sprawie bezpłatnego korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez honorowych dawców krwi.

Dyr. Olejnik omówiła projekt, zmienia się regulamin uprawnień do bezpłatnego korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Szczecinie przez honorowych dawców krwi, w chwili obecnej Wydział proponuje ,by osobą uprawniona do bezpłatnych przejazdów był honorowy krwiodawca, który przez okres co najmniej 10 lat oddal minimum 15 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi.

Komisja  głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały: (za-5)


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/03/23, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/04/24 14:00:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/04/24 14:00:33 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/04/04 12:48:12 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/03/23 12:45:01 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/03/23 12:38:14 nowa pozycja