PROTOKÓŁ NR 0063-3/88/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 16 MAJA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Rozpatrzenie sprawy wniesionej przez mieszkańców ulicy Dzierżonia w sprawie zajęcia pasa drogowego (podział geodezyjny,zapisy planu). |
4. | Opinia komisji w sprawie "Regulaminu postępowania z nieletnimi pasażerami podróżującymi bez biletu szczecińską komunikacją". |
5. | Przedstawienie przez Dyrektora koncepcji pracy ZDiTM w Szczecinie. |
6. | Opinia komisji w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu. |
7. | Omówienie możliwości funkcjonowania punktów mobilnych kawiarni na terenie ZDiTM oraz ZUK. |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania: za - 4 , wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 18 kwietnia br. oraz 9 maja br.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy wniesionej przez mieszkańców ulicy Dzierżonia w sprawie zajęcia pasa drogowego (podział geodezyjny,zapisy planu).
Przedstawiciel mieszkańców ul. Dzierżonia- zabrał głos w sprawie propozycji Miasta dot. bezprzetargowego nabycia gruntów, które do tej pory uważali jako własne. Sprawa dotyczy ok. 100 m 2 gruntu często położonego przed domem ( od strony frontowej ulicy Dzierżonia do ich posesji), który w konsekwencji okazał się pasem ruchu drogowego. Część z tych domów jest poniemieckich, pozostałe zostały wybudowane na początku lat 70-tych. Na dzień dzisiejszy otrzymali z ZDiTM informację, iż zajmują pas drogowy i mogą go wynająć na obowiązujących zasadach. U.M. przygotował ofertę wykupu tego gruntu , ale cena jest zbyt wygórowana. Chcieliby uregulować stan prawny nieruchomości , którą otrzymali od miasta w roku 1946 ich dziadkowie. Mieszkańcy to Pionierzy Miasta i ich potomkowie, w związku tym wnoszą o udzielenie 99% bonifikaty. Grunt do tej pory traktowali jako swój.
Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski- popiera działania mieszkańców, mówi tu o ludziach starszych, zasiedlających budynki powojenne, którzy do tej pory uważali, iż mieszkają na swoim gruncie. Nie może tak być, iż miasto dopiero po tylu latach przeprowadza inwentaryzacje gruntów, kosztem tychże mieszkańców.
p. M. Waszak- Zastępca Dyrektora WGN- WGN wystąpił o bezprzetargową sprzedaż z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania posesji w zakresie 34 nieruchomości (wykaz nr 8 pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Budownictwa i Mieszkalnictwa) . Sprawa zaczęła się z wniosku 6 właścicieli adresów. WGN na podstawie ich wniosku i na mocy planu zagospodarowania przestrzennego wszczął procedurę uregulowania stanu prawnego ww. gruntów ( informując pozostałych właścicieli o możliwości zbycia gruntu). Działki do tej pory posiadały użytek „dr” , po opinii ZBiLK-u zgłoszono sprawę do ZDiTM , który to w ramach przepisów wdrożył stosowne postępowanie. W tej sprawie rozpoczęto negocjacje. Było spotkanie z zainteresowanymi stronami u Zastępcy Prezydenta m. Szczecina p.M. Kądziołki oraz ZDiTM, wskazano na historię terenów ich ówczesny przebieg. Miasto rozpocznie od aktualizacji terenów (likwidacja dr) i podziału geodezyjnego. Otrzymali pismo od adwokatów mieszkańców. WGN wystąpi do prawników z wnioskiem o opinię, jakie prawo do własności gruntu mają wnioskodawcy. Pierwsze dokumenty sięgają lat 1948 ( jest korespondencja z sądem), które sugerują, iż przebieg granic i powierzchnie są różne. Obecnie mówią o zbyciu gruntu wielkości 30-100 metrów. Dalszy plan to spotkanie z Biurem Geodety Miasta, doszukują się dokumentacji w celu przyznania prawa do gruntu wnioskodawcom.
p. J. Posłuszny– pilotuje sprawę mieszkańców, bowiem często są to ludzie starsi, którzy nie są zaznajomieni z prawem. Problem ujrzał światło dzienne dopiero jak U.M. skierował sprawę do ZDiTM , który to wystąpił z nakazem zapłaty za zajęcie pasa drogowego. Popiera żądania wnioskodawców o zwiększenie bonifikaty sprzedaży gruntów.
p. W. Dzikowski- istotnie sprawa dot. określeniu statusu prawnego gruntu. Nie ma pretensji do U.M. – WGN podjął działania regulacyjne wobec mieszkańców, ale nie może tak być iż dopiero po kilkudziesięciu latach wnioskodawcy dowiadują się, iż nie są właścicielami gruntu który użytkowali w przeświadczeniu, iż jest on ich. Wnosi o skierowanie Dezyderatu do Prezydenta o zawieszenie ww. postępowania. wyjaśnienie stanu władania gruntów w terminie 1 miesiąca,
p. L. Duklanowski- uzupełnił ww. DEZYDERAT o przedstawienie propozycji załatwienia sprawy w taki sposób, aby zachowany został interes mieszkańców tejże ulicy.
Komisja w wyniku głosowania : za – 6. (jednogłośnie ) przyjęła ww. DEZYDERAT.
Pełnomocnik mieszkańców Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – dodał, iż kilku mieszkańców ma wieczyste użytkowanie, jest to inny stan prawny nieruchomości ( pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu).
Ad. pkt. 4.
Opinia komisji w sprawie "Regulaminu postępowania z nieletnimi pasażerami podróżującymi bez biletu szczecińską komunikacją".
p. Magdalena Wysocka-Przybyła- Zastępca kierownika działu kontroli biletów ZDiTM-u.- przedłożyła komisji Regulamin postępowania z osobami nieletnimi podczas kontroli biletów opracowany przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie; została przedłożony w dniu dzisiejszym w nowej wersji, bowiem swoje uwagi przesłało Kuratorium Oświaty oraz Rzecznik Praw Dziecka. W regulaminie znalazły się zasady, o których kontrolerzy czasami zapominają, przede wszystkim muszą być uprzejmi ale i konsekwentni. W miarę możliwości będą musieli też powiadomić opiekunów prawnych dziecka ( stanowi załącznik nr 4 do protokołu).
p. Ł. Tyszler- ma wątpliwości do zapisów pkt. 8. Dlaczego kontroler wykonuje czynności związane z nałożeniem mandatu w pojeździe, wtedy może zdarzyć się taka sytuacja jakiej chcemy uniknąć. Osoba małoletnia ”przejedzie” swój przystanek i wtedy pozostaje wysadzona z komunikacji miejskiej bez opieki.
p. M. Wysocka–Przybyła- fakt ten wynika, z obawy o bezpieczeństwo, kiedy wyprowadzimy osobę niepełnoletnią na przystanek, wtedy może próbować uciec prosto pod nadjeżdżający samochód. Należy jednak rozgraniczyć sytuację, kiedy osoba małoletnia posiada dokument tożsamości. Wtedy czynności są załatwiane szybciej. Wtedy też kontroler może z taką osobą wysiąść na przystanku docelowym
p. W. Dzikowski- przypomniał, iż regulamin otrzymaliśmy na wniosek naszej komisji. Wnosiła o to matka zatrzymanej w tramwaju dziewczynki. W opinii kobiety, kontrolerzy byli nieuprzejmi i przetrzymali córkę wbrew jej woli, gdy okazało się, że nie skasowała biletu. Ostatecznie 13-latka wysiadła kilka przystanków od domu. Obawia się, iż wchodzimy w kompetencje ustawy o prawie przewozowym, dokonujemy zapisów, a często zdarza się iż, nie możemy z nich skorzystać. Np. wg. w regulaminie jest zapis, iż zatrzymujemy dziecko dla jego bezpieczeństwa w celu przyjazdu rodziców, a jakie podejmie działania kontrolujący jak nie możemy zidentyfikować rodziców, na jakiej podstawie dokona czynności identyfikacji rodzica?
Komisja przyjęła do wiadomości zaproponowany Regulamin postępowania z osobami nieletnimi podczas kontroli biletów opracowany przez ZDiTM bez głosowania.
Ad. pkt. 5.
Przedstawienie przez Dyrektora koncepcji pracy ZDiTM w Szczecinie.
p. R. Tumielewicz- Dyrektor ZDiTM – poinformował, iż Gmina Miasto Szczecin otrzymała nagrodę od Ministra Transportu za wdrożenie systemu zarządzania ruchem.
Koncepcja zarządzania ZD i TM polegać będzie na wypełnianiu dotychczasowych zadań statutowych, z naciskiem na bardziej życzliwe podejście do petenta. Jako zakład obecnie realizują :
- raport stanu technicznego dróg na terenie m. Szczecina – podstawa do określenia hierarchii remontów dróg na terenie m. Szczecina.
- zmiany w komunikacji związane z budową szybkiego tramwaju ( szczególnie zaawansowanie w komunikację na Niebuszewie)
- usprawnienie systemu zarządzania zielenią w pasie ruchu drogowego,
- przygotowują regulamin zamówień publicznych
p. W. Dzikowski- zwrócił uwagę, iż opracowywany raport stanu technicznego dróg posłuży dopiero na kolejny rok budżetowy. Omawiany materiał powinien być „kodeksem ZDiTM”. Odnośnie komunikacji, dodał, iż obawia się realizacji inwestycji SZST z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury, co pętlą w Zdrojach ? Wymaga ona pilnej modernizacji. Zwrócił się o analizę wniosku Rady Osiedla Zdroje dot. modernizacji ronda ZDROJE.
p. R. Tumielwicz- raport będzie bazą do wykonania remontów w kilku latach, będzie cały czas aktualizowany.
p. M. Duklanowski- poruszył problem dewastowania wiat, prosi o zajęcie się tematem przez ZDiTM np. wiata na przystanku Jasne Błonia autobusu nr 67 w kierunku Karola Miarki , pl. Kościuszki w kierunku ul. Cukrowej, w ciągu al. Piastów (linia 61,81) ul. Ku Słońcu skrzyżowanie z ulicą Kwiatową ( brak ławki na przystanku PKS) oraz przystanek przy rondzie Ks. Gierosa dla komunikacji niemiejskiej.
p. Posłuszny- po raz kolejny wnosi o wyprowadzenie ciężkiego transportu z miasta.
p. Tumiewlewicz- problemem są TIR-y które są przeładowane, do końca czerwca ma powstać parking przy węźle Kijewo, z którego będzie korzystać Inspekcja Ruchu drogowego.
Komisja przyjęła do wiadomości ww. informacje ZDiTM.
Ad. pkt. 6.
Opinia komisji w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
Komisja w wyniku głosowania: za - 5 ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie nieodpłatne przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla:
- Rady Osiedla "OSÓW",
- Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Trójcy w Szczecinie ul.Żołnierska 1 a,
- SP nr 14 im. Związków Zawodowych w Szczecinie (stanowią załącznik nr 5 do protokołu).
Jednocześnie komisja wnosi o udzielenie informacji czy miasto monitoruje przekazanie depozytu dla jednostek ubiegających się o to (czy jest on wykorzystany zgodnie z wnioskiem). Ponadto komisja prosi o wyjaśnienie jak zostały wykorzystane płyty granitowe przekazane w ramach "oświadczeń woli" dla Kościoła pw.Św. Jana Ewangelisty przy ul.Św.Ducha w Szczecinie.
Ad. pkt. 7.
Omówienie możliwości funkcjonowania punktów mobilnych kawiarni na terenie ZDiTM oraz ZUK.
p. Renata Pierko przedstawicielka ZDiTM– problem usytuowania mobilnej kawiarni w pasie drogowym jest im znany. Jednak pas drogowy to przestrzeń publiczna i muszą być spełnione, wszystkie warunki zgodnie z prawem na usytuowanie takiego obiektu. Wydali negatywną decyzję o zajęciu pasa drogowego z uwagi na przesłanki prawne, wnioskodawca miał możliwość odwołania się od decyzji.
p. P. Grzesiak- współwłaściciel mobilnej kawiarni, jedyną instytucją która pozwoliła na prowadzenia działalności był SCR. Nie zamierzają jeździć po alejkach, chcą zaparkować skuterem o pojemności 50 cm 3 na najbliżej ulicy jak się da np. na placu Rodła przy PAZIMIE, jest tam szeroki chodnik i ich obiekt nie przeszkadzałby użytkownikom drogi. W przyszłości chcą pojawiać się na różnego rodzaju imprezach masowych m.in. The Tall Ships Races, Rajdzie Magnolii i Dniach Morza. Mobilna kawiarnia zbudowana jest z motoroweru piaggio ape 50. Na swoim pokładzie posiada m.in. zlewozmywak, ekspres do kawy, zbiornik na wodę, zbiornik na gaz oraz pojemnik na odpady. Są niezależni od jakichkolwiek podłączeń. Wszystko co jest potrzebne, wchodzi w skład wyposażenia (pismo stanowi załącznik nr 6 do protokołu).
p. M. Jacyna-Witt – w planie zagospodarowania często odmawiany pozwolenia na postawienie obiektów tymczasowych, gdzie indziej w Europie są one popularne np. w Rzymie, Florencji i tam nikomu nie przeszkadzają. Zgadza się, iż miasto musi działać z zgodnie przepisami, ale przedstawiciele miasta winni wskazać jak można prowadzić taką działalność. Za oknem jest postanowiona lodziarnia – czyli jednak można pozyskać pozwolenie.
p. A. Sumisławski Dyrektor ZUK- jako ZUK organizują handel na terenach należących do ZUK-u występują o stosowne pozwolenia (nie jest to pas ruchu drogowego) , potem organizują postępowanie przetargowe ( wspomniana lodziarnia wygrała przetarg, dokonuje opłat w terminie). Jedna mobilna kawiarnia już funkcjonuje, wie już o 5 kolejnych osobach, które chcą złożyć podobne wnioski.
p. W. Dzikowski- trzeba umożliwić przedsiębiorcom wykonywanie drobnych usług, które urozmaicają koloryt miasta. ZDiTM ma zbyt wiele terenów przekazanych przez miasto, należy zweryfikować granice pasa ruchu drogowego.
p. M. Wojtas- Kancelaria Doradztwa Podatkowego - przy analizie całości sprawy wynikł problem wysokości opłaty targowej, bowiem codziennie inkasent pobiera opłatę od przedsiębiorcy skoro on ponosi opłatę zgodnie z umową dzierżawy zawartą z SCR-em za prawo do korzystania z miejsca na Deptaku Bogusława.
Przewodniczący L.Duklanowski w tej sprawie wyśle zapytanie do Skarbnika Miasta.
p.M. Duklanowski- oczekuje od gości przedstawicieli ZUK i ZDiTM próby rozwiązania problemu. Proponuje wskazanie przedsiębiorcy miejsca, gdzie może świadczyć takie usługi. Nie jest zwolennikiem wydawania pozwolenia na każdą małą gastronomię ale ta inicjatywa jest cenna.
Przewodniczący Komisji zaapelował do zebranych o wypracowanie wspólnego konsensusu tak aby ten punkt z uwagi na walory estetyczne mógł funkcjonować na terenie m. Szczecina.
p. R. Tumiewlicz- zgadzają się na postawienie mobilnej kawiarni na miejscach gdzie nie obowiązuje prawo o ruchu drogowym- 90% powierzchni miasta.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z informacją przedstawioną przez Fundacja Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych pn."pasażer o ograniczonej mobilności" -stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2013/05/24 13:40:24 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/23 08:58:54 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/22 11:25:55 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2013/05/16 08:08:50 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/10 10:04:49 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/10 09:32:56 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/10 09:31:41 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/05/10 09:13:55 | nowa pozycja |