PROTOKÓŁ NR 0063-6/110/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 18 CZERWCA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Rozwój infrastruktury kulturalnej na Prawobrzeżu (Dom Kultury w Podjuchach, Amfiteatr w Żydowcach - Kluczu). |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.
Ad. pkt. 3.
Rozwój infrastruktury kulturalnej na Prawobrzeżu (Dom Kultury w Podjuchach, Amfiteatr w Żydowcach - Kluczu).
W. Smykowska – Prezes Fundacji Kultury i Sportu Prawobrzeże – przypomniała, że Fundacja od 20 lat prowadzi działalność, m.in. 4 kluby osiedlowe, w których skupia mieszkańców od 1,5 do 83 roku życia wokół zajęć, aktywności kulturalnej, sportowej, rehabilitacyjnej. Jej celem jest dbałość o to, by osiedla prawobrzeża nie były jedynie sypialną Szczecina. Chodzi o to, by oprócz Dąbia, które ma zabezpieczone potrzeby rozwoju kulturalnego, także pozostałe osiedla mogły przedstawić taką ofertę. Fundacja oferuje działania plastyczne, wokalne, taneczne. Dwa razy w roku organizuje duże wydarzenia artystyczne (koncerty i promocja zespołów). W tej chwili Rada Osiedla Żydowce woła o pomoc dla pięknego amfiteatru. Fundacja dwukrotnie organizowała tam imprezy kulturalne. Chętnie będziemy poszukiwać środków na wykorzystanie tej sceny. Są już wstępne pomysły dla tego miejsca. Po wyremontowaniu i przywróceniu amfiteatru do życia byłoby to wspaniałe miejsce dla sceny muzycznej młodzieżowej. Fundacja nie poradzi sobie jednak sama z renowacją tego obiektu, natomiast z pewnością poradzi sobie z jego animacją. Aby to miejsce mogło się rozwijać potrzebny jest jego remont.
T. Góra - Przewodnicząca Rady Osiedla Żydowce - Klucz - poinformowała, że na 27 września planowany jest, właśnie na terenie amfiteatru, przegląd młodych zespołów muzycznych Szczecina. W najbliższym czasie odbędzie się tam także wakacyjny piknik, organizowany wspólnie z Akademią Sztuki. "Nawet na tych ruinach próbujemy coś robić. Po remoncie z pewnością wróci tam prawdziwe życie."
J. Kimber - Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury - poinformowała, że Fundacja jest co roku dofinansowana przez Wydział w ramach konkursów ofert. Co do amfiteatru - nie jest zadaniem Wydziału szacowanie kosztów remontu, lecz - prowadzenie tam działalności. "Prawobrzeże" deklaruje, że mogłoby prowadzić tam działalność kulturalną. Sprawą otwartą są wnioski fundacji i ewentualne finansowanie, nawet całoroczne, tej działalności.
Ad. prowadzenie działalności kulturalnej na Prawobrzeżu – p. Dyrektor poinformowała, że Prezydent deklaruje utworzenie nowego miejsca, nowej siedziby, która będzie prowadzić w przyszłości działalność kulturalną po prawej stronie Odry. W tej chwili trwają konsultacje, odbyły się pierwsze spotkania w tej sprawie.
A.Oryl - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu - poinformował, że obejmując funkcję dyrektora MOK poprosił grupę młodych socjologów o wykonanie badania, z którego wyszło że największą bolączką MOK jest skromna infrastruktura. Ważnym także stało się przemieszczenie bliżej centrum: w tej chwili MOK jest na peryferiach miasta. Prezydent nie chce tworzyć nowej instytucji kultury. Myśli o scentralizowaniu już istniejącej. Rozmowy, które odbyły się w siedzibie MOK zmierzają w stronę szukania miejsca, które terytorialnie zadowoli największą liczbę mieszkańców. "Szukamy terenu bądź obiektu pod budowę nowego ośrodka".
J. Bródka – uznała, że zarówno Fundacja jak i MOK są perełkami szczecińskiej kultury. Dobrze, ze pojawiają się inicjatywy oddolne. Niezbędnym jest jednak wsparcie finansowe i organizacyjne ze strony miasta.
A. Marchewka – ad. remont amfiteatru: radny widzi doskonały pomysł na zrealizowanie tego zadania tj. przyszłoroczny budżet obywatelski. Jeśli ma to być miejsce, które ludzi zaktywizuje, warto podjąć działania by to zadanie wypromować. Do "wzięcia" będzie 1 mln zł na każdą dzielnicę. Proponuje przeprowadzenie szerokiej akcji wśród mieszkańców i pozyskanie tych środków.
J. Wijas – ad. propozycja pozyskania nowej siedziby dla domu kultury na Prawobrzeżu – uznał, że jedyną szansą jest chyba porozumienie się ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wygospodarowanie w budżecie bieżącym środków na wynajem pomieszczeń od spółdzielni, które dysponują największym zasobem lokalowym.
Zaproponował przyjęcie Stanowiska o treści:
"Komisja ds. Kultury popiera inicjatywę Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże”, która wyraziła wolę przejęcia w zarząd amfiteatru w Żydowcach i realizowania tam programu artystycznego i kulturalnego dla mieszkańców tej części Prawobrzeża. Fundacja warunkuje przejęcie obiektu od jego remontu przez miasto Szczecin, który przywróci amfiteatr do stanu używalności. Komisja zwraca się o uwzględnienie remontu amfiteatru w Żydowcach w planach inwestycyjnych miasta Szczecina.
Komisja wnioskuje o wszczęcie procedury uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Inżynierskiej i utrwalenia w nim zapisu dot. funkcjonowania amfiteatru.
Komisja zwraca się również o nawiązanie dialogu ze spółdzielniami mieszkaniowymi, deweloperami i zarządcami nieruchomości z tych dzielnic Prawobrzeża, na terenie których nie działa żadna instytucja kultury, by porozumieć się w sprawie udostępnienia lokalu użytkowego na cele działalności artystycznej i kulturalnej oraz edukacji kulturalnej. Zarządzanie nimi powierzyć można Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Dąbiu, by utworzyć spójną programową sieć klubów integrujących mieszkańców wokół kultury i sztuki. Brak tego rodzaju instytucji jest dotkliwie odczuwany, bowiem, ze względu na „odcięcie” Dąbia od innych dzielnic Prawobrzeża linią kolejową i jakością dróg, dostęp do oferty MOK-u jest ograniczony głównie do mieszkańców Dąbia."
Ww. stanowisko przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
1 .J. Wijas - poddał pod głosowanie treść Stanowiska Komisji w sprawie Teatru Współczesnego (załącznik nr 3 do protokołu).
Ww. Stanowisko zostało przyjęte w głosowaniu: za – jednomyślnie.
2. Komisja zapoznała się z wnioskami dot. nadania nazw i imion ulicom w Szczecinie (załącznik nr 4 do protokołu) i postanowiła, co następuje:
Ad. nadanie nazwy ul. Cietrzewia - zaopiniowała ww. wniosek pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie;
Ad. nadanie imienia płk. Ryszarda Kuklińskiego - zaopiniowała ww. wniosek pozytywnie w głosowaniu: za - 6, przeciw - 1, wstrzym - 0;
Ad. nadanie imienia prof. Gerarda Labudy - Komisja nie zaopiniowała pozytywnie przedłożonej propozycji. Komisja przypomniała, że złożono wniosek o nadanie temu samemu skwerowi nazwy "Filipinek". Zdaniem Komisji jest to propozycja korespondująca z charakterem Teatru Polskiego, doskonale wpisująca się w planowaną rozbudowę jego siedziby. Komisja stoi na stanowisku, że prof. Labuda zasługuje na uhonorowanie poprzez poświęcenie mu ulicy, która powinna się pojawić w konkretnym kontekście przestrzennym, związanym z nauką i historią.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Jędrzej Wijas |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2014/08/28 10:29:21 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2014/06/16 09:50:03 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2014/06/12 13:44:42 | nowa pozycja |