PROTOKÓŁ NR 0063-3/106/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 7 LISTOPADA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji. |
3. | Rozpatrzenie skargi w zakresie nieprawidłowego wskazania w upomnieniach o nieopłaconym postoju w SPP. |
4. | Rozpatrzenie skargi w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP. |
5. | Rozpatrzenie skargi na działania ZDiTM w zakresie sposobu załatwienia wniosku w sprawie wykonania nakładki asfaltowej na ulicy Żołnierskiej |
6. | Wnioski do budżetu m.Szczecina na rok 2014 - działy merytoryczne komisji. |
7. | Opiniowanie projektów uchwał o numerach roboczych:262,301,302,304 |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za 5, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 24 października br.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi w zakresie nieprawidłowego wskazania w upomnieniach o nieopłaconym postoju w SPP.
Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) uznała za nieuzasadnioną skargę w zakresie nieprawidłowego wskazania w upomnieniach o nieopłaconym postoju w SPP, podejmując inicjatywę uchwałodawczą w sprawie (skarga plus postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 3 do protokołu).
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP.
Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) uznała za nieuzasadnioną skargę w zakresie w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP, podejmując inicjatywę uchwałodawczą w sprawie (skarga plus postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 4 do protokołu).
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na działania ZDiTM w zakresie sposobu załatwienia wniosku w sprawie wykonania nakładki asfaltowej na ulicy Żołnierskiej
Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) uznała za nieuzasadnioną skargę na działania ZDiTM w zakresie sposobu załatwienia wniosku w sprawie wykonania nakładki asfaltowej na ulicy Żołnierskiej, podejmując inicjatywę uchwałodawczą w sprawie (skarga plus postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 5 do protokołu).
Ad. pkt. 6.
Wnioski do budżetu m.Szczecina na rok 2014 - działy merytoryczne komisji.
Budżet w części merytorycznej komisji omówił A. Grabiec WGK i OŚ
W trakcie dyskusji radni pytali min.:
Radny H. Jerzyk – czy są zapewnione środki na zimowe oczyszczanie miasta?
p. A. Grabiec- na zimowe oczyszczanie Miasta jest o 3% mniej niż w zeszłym roku.
Radny W. Dąbrowski - zapytał o to, czy planuje się wydatkowanie środków na oświetlenie przejść dla pieszych na terenie m. Szczecina. Obecne oświetlenie przejść dla pieszych jest niewystarczające – zbyt słaba widoczność, ponadto jest wiele miejsc nieoświetlonych.
p. A. Grabiec – w budżecie są zapisy na kontynuację oświetlenia ulic: każdego roku przybywa nowych ulic, a co za tym idzie nowe oświetlenie. Potrzeby finansowe na opłaty energii są wyższe niż zaplanowano. Punktów świetlnych w mieście jest ponad 30 tysięcy.
Przewodniczący Komisji nawiązując do wypowiedzi radnego Dąbrowskiego zaproponował skierowanie wniosku o przygotowanie wykazu nieoświetlonych przejść dla pieszych na terenie m. Szczecina wraz z podaniem szacunkowego kosztu ich wykonania.
Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.
Radny J. Posłuszny- czy wpływy z SPP do roku bieżącego będą mniejsze ?
p. A. Grabiec- porównywalne do dochodów z roku 2013.
Radny L. Duklanowski- zastanawia się nad prowadzeniem ekoportów całodobowo np. nowootwarty przy ul. Bronowickiej; w rozmowie Remondis wyrażał taką dyspozycję.
Radny H. Jerzyk– wiąże się to z wysokimi kosztami, być może wystarczy założyć kamerki aby uniknąć podkładania innych odpadów nie związanych z funkcją ekoportów.
Radny L. Duklanowski wnosi o wykreślenie w dziale " 3.6.4 GOSPODARKA KOMUNALNA " pozycji Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt "OLEŃKA" w Szczecinie kwota 1 425 000. Jako komisja zajmowaliśmy się ośrodkiem prowadzonym przez p. Kudawskiego(WIELGOWO), wielokrotnie wnosiliśmy o zwiększenie środków na prowadzenie ośrodka. W związku z tym jest przeciwny dofinansowaniu zadania, pozycji Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt "OLEŃKA.
Komisja w wyniku głosowania; za- 5, wstrzym.- 1 przyjęła wniosek.
Radny W. Dzikowski- jest podobnego zdania, powinniśmy zająć się kompleksową pomocą dla schroniska p. Kudawskiego.
Radny J. Posłuszny -wnosi o wykreślenie w dziale " 3.6.4 GOSPODARKA KOMUNALNA " pozycji Program remontów i przebudowy fontann i basenów ppoż." kwota 1 300.000 przeznaczyć na zadanie wykonanie sygnalizacji świetlnej na ul. Duńskiej / Jantarowej oraz Duńskiej/ Belgijskiej.
Komisja w wyniku głosowania; za- 2, przeciw- 1 , wstrzym.- 3 przyjęła wniosek.
Ad. pkt. 7.
Opiniowanie projektów uchwał o numerach roboczych:262,301,302,304
Projekt uchwały 262/13 - zmieniający uchwałę w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat,
Wprowadzenia do tematu dokonała p.M. Waszak Zastępca Dyrektora WGN. Zapisy dotyczące zmiany warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców w sposób zaproponowany w przedkładanym projekcie uchwały wychodzą naprzeciw oczekiwaniom części najemców lokali mieszkalnych, ubiegających się o sprzedaż zajmowanych lokali, którym dotychczasowe brzmienie przepisów uniemożliwia udzielenie bonifikaty. Obecnie wysokość udzielanej najemcy bonifikaty (bądź odmowa jej udzielenia) uzależniona została od czasu jego zamieszkiwania w lokalu komunalnym (bonifikaty od 25 % do 95 %), od bieżącego opłacania przez najemcę czynszu wraz z opłatami dodatkowymi przez okres 5 lat poprzedzających złożenie wniosku (obniżenie przysługującej bonifikaty o 20 %), od korzystania przez najemcę z pomocy Gminy w formie umorzenia należności czynszowych w okresie 10 lat (obniżenie bonifikaty o kwotę odpowiadającą umorzeniu), tytułu do innego lokalu mieszkalnego lub jego części, lub zbycia nieruchomości (w tym spółdzielczego prawa do lokalu) bądź udziału w nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe w okresie 10 lat poprzedzających zawarcie umowy sprzedaży lokalu przez Gminę Miasto Szczecin.
p. H. Jerzyk Wiceprzewodniczący RM- jest zaniepokojony trwającymi procedurami , ile średnio trwa sprzedaż mieszkania od złożenia wniosku.
p. M. Waszak- przed wprowadzeniem zmian w roku 2012 w UM było 2, 5 tys. wniosków; potem 3, 5 tysiąca. Kolejka do realizacji trwa średnio 3-4 lata ale jeżeli wnioski są poprawne pod względem formalno-prawnym ( nie ma samowoli w lokalu) to procedura trwa 5-6 miesięcy.
Radny W.Dzikowski- obawia się , czy podejmując przedmiotową uchwałę nie otwieramy kolejnej furtki dla mieszkańców Miasta, którzy skorzystają z umorzeń nie zawsze w sposób uczciwy. W mieście obowiązują inne uchwały dot. min. programu umorzeń. Pamiętajmy , iż jak ZBiLK rozpoczął eksmisję mieszkańcy zalegający z czynszem dokonywali masowych wpłat zaległości .Ta uchwała obniża bonifikatę dla wszystkich chętnych.
p. Waszak- przypadków gdzie może nastąpić obniżenie bonifikaty jest bardzo mało.
Radny M. Duklanowski- czy są uwzględnione poprawki Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa ?
p. Waszak- będą uwzględnione po rozmowie z Prezydentem Miasta.
Radny M.Duklanowski- nawiązując do wypowiedzi radnego H. Jerzyka – poddał pod rozwagę dokonanie zmian organizacyjnych w U.M. w WGN, polegających na oddelegowaniu kilku osób do udzielenia telefonicznych i ustnych wyjaśnień mieszkańcom dot. stanu realizacji ich wniosku. Pozwoli to pozostałym pracownikom na zajmowanie się procedurą sprzedaży.
Komisja w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym.- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały 301/13 dot. zmiany uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2010 -2015
Wprowadzenia do tematu dokonał p. K. Gajewski Dyrektor WGN - zasadność dokonania zmian w „Zasadach polityki czynszowej oraz warunkach obniżania czynszu” i „ Zasadach ustalania ilości punktów dla danego lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin” wynika z konieczności doprecyzowania dotychczasowego trybu postępowania w sprawach dotyczących obniżek czynszu udzielanych najemcom lokali mieszkalnych oraz naliczania punktów za lokal komunalny uwzględniających jego wyposażenie i stan techniczny. W trakcie prowadzonych czynności w obszarze realizacji wniosków dot. obniżki czynszu zaistniała konieczność ustalenia zmian w zakresie:
1/ wyłączenia limitowania powierzchni lokalu zaspokajającej potrzeby mieszkaniowe nie tylko w stosunku do lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki ale także lokali wspólnych;
2/ uszczegółowienia zasad naliczania punktacji dotyczącej ulepszeń technicznych zrealizowanych w lokalu przez najemców w ramach Programu Małych Ulepszeń oraz najemców, którzy najem uzyskali na podstawie wykonania postanowień umowy udostępnienia lokalu w celu przeprowadzenia prac remontowych. Ponadto, system punktacji naliczanej za lokal komunalny winien zachęcać najemcę do wykonywania ulepszeń w lokalu.
Komisja w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym.- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały 302/13 w sprawie ustalenia na rok 2014 opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu,
Wprowadzenia dokonał p. A. Grabiec Dyrektor WGK i OŚ- usuwanie pojazdów i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym z dniem 21 sierpnia 2011r. stało się zadaniem własnym powiatu. Zgodnie z art. 130 a ust. 6 ustawy za dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Rada Powiatu ustala corocznie, w drodze uchwały, wysokość opłat za usuniecie i parkowanie usuniętych pojazdów oraz wysokość kosztów odstąpienia od usunięcia. Uchwalone stawki opłat nie mogą być wyższe niż maksymalna wysokość stawek kwotowych opłat wskazanych w ustawie. Z uwagi na fakt, iż stawki opłat za przedmiotowe czynności przyjęte uchwałą Nr XXIX/850/13 Rady Miasta Szczecin z dnia 22 kwietnia 2013r. kształtują się na poziomie wystarczającym do sprawnej realizacji zadania związanego z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów, stąd wysokość opłat na 2014 rok pozostawiono bez zmian w stosunku do stawek obowiązujących w roku bieżącym. Dochód za usunięcie pojazdów w 2012 r. wyniósł 193 042, 54 zł natomiast za przechowywanie pojazdów na parkingu 73 796, 96 zł.
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały 304/13 - pozbawienia ulicy Opolskiej kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie jej z użytkowania.
Wprowadzenia do tematu dokonał p. A. Grabiec- zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o drogach publicznych organem właściwym do pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii jest organ właściwy do zaliczenia jej do odpowiedniej kategorii. Zgodnie z art. 10 ust. 2 i ust. 3 w/w ustawy pozbawienie drogi jej kategorii dokonuje się w trybie właściwym do zaliczenia drogi do odpowiedniej kategorii, z wyjątkiem przypadku wyłączenia drogi z użytkowania. Zaliczenie i pozbawienie kategorii dróg gminnych jest kompetencją Rady Miasta Szczecin. Potrzeba pozbawienia kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie z użytkowania działek nr 13/1, 13/2, 13/3 z obrębu 4086 wynikła z prac związanych z przygotowaniem do zbycia nieruchomości położonych w obszarze terenu objętego Specjalną Strefą Ekonomiczną ,,EURO PARK MIELEC".
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały 305/13 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie w latach 2014 i 2015,
Wprowadzenia do tematu dokonał. A. Grabiec- realizacja projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” podzielona została na kilka zasadniczych etapów. Pierwszy z nich to przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację projektu, w wyniku którego jako Wykonawcę wyłoniono Spółkę Mostostal Warszawa S.A. w Warszawie, z którym następnie w dniu 18 lipca 2012 r. podpisano umowę na realizację Kontraktu nr 1: Dalej faza projektowej przedsięwzięcia, obejmującej opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wszelkich uzgodnień, opinii. W ramach tej fazy Wykonawca przygotował koncepcję szczegółowych rozwiązań technicznych wraz z projektem technologicznym, przystąpił do opracowania dokumentacji niezbędnej do sporządzenia projektu budowlanego i przeprowadził wiele innych działań, których dokonanie warunkuje wejście inwestycji w fazę faktycznej realizacji, m.in. w dniu 13 czerwca 2013 r. wystąpił ze stosownym wnioskiem do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Postępowanie administracyjne jest nadal w toku. Wykonawcy wynagrodzenia, na podstawie przedłożonych przez niego przejściowych świadectw płatności, za przeprowadzenie poszczególnych działań w ramach prac budowlanych. Podkreślenia wymaga, że na strukturę finansowania inwestycji składa się kilka źródeł. Są to m.in. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, udzielone w ramach środków unijnych, preferencyjna pożyczka inwestycyjna z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, emisja przez Spółkę obligacji korporacyjnych oraz wkład własny Spółki w finansowanie inwestycji. Środki, które zgodnie z uzasadnieniem ww. uchwały nr III/24/10 Rady Miasta Szczecin mają zostać przeznaczone na kapitał zakładowy Spółki, stanowić będą m.in. pokrycie wkładu własnego Spółki w celu sfinansowania realizowanej przez nią inwestycji. Przekazywanie środków na kapitał zakładowy Spółki odbywać się będzie zgodnie z niniejszą uchwałą.
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z pismem RO POGODNO w sprawie nawierzchni (kostki granitowej) ul.Żołnierskiej ( skierowane do wiadomości) - stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Komisja zapoznała się z odpowiedzią na pismo p.M. Grycko w sprawie zrzutu ścieków do J.Rusałka w Parku Kasprowicza - stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2013/12/10 09:55:14 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/12/10 09:52:01 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/11/15 09:05:14 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/11/08 10:43:26 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/10/31 10:43:39 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/10/31 09:50:43 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/10/29 09:31:21 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/10/29 09:25:18 | nowa pozycja |