przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/113/14
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 5 LUTEGO 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Organizacja kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami. Wizja lokalna Zespołu Szkół Samochodowych (ul. Klonowica 14).
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Organizacja kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami. Wizja lokalna Zespołu Szkół Samochodowych (ul. Klonowica 14).


R. Wechman - Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych - przedstawił szkołę oraz warunki pracy nauczycieli i uczniów. W ostatnim naborze utworzono 4 klasy technikum oraz po 1 klasie zawodowej (mechanik, elektromechanik) . Każda z nich liczy 30 uczniów. Przedstawiciele przedsiębiorstw zgłaszają dodatkowe zapotrzebowanie na klasę o profilu blacharz, lakiernik jednak przy niżu demograficznym i modzie na szkoły ogólne, nie udałoby się zrobić naboru do takiej klasy. W sumie w szkole kształci się 550-600 uczniów, nauka jest oparta na własnym kształceniu zawodowym i współpracy z przedsiębiorcami. W szkole utworzono ośrodek egzaminacyjny, w którym zdaje egzamin większość młodzieży z miasta i województwa.

Baza dydaktyczna jest b. dobrze wyposażona (projektory multimedialne, komputery), tworzona jest od kilkunastu lat głównie w oparciu o środki unijne oraz środki z OKE. Szkoła współpracuje z firmami: Mercedes, Honda, Hella, Peugeot. W ramach tej współpracy otrzymuje bezpłatne podzespoły, materiały dydaktyczne, kursy doskonalące dla nauczycieli, praktyki uczniowskie w lokalnych serwisach. Na terenie placówki utworzono Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, co daje znaczne korzyści finansowe.

A. Kozłowski - zapytał o miejsca w internacie dla młodzieży spoza Szczecina.

R. Wechman - wyjaśnił, że pomieszczenia po dotychczasowym internacie zamieniono na sale dydaktyczne. Pozostałe z nich to pomieszczenia opuszczone. Ich stan jest b. zły, koszty remontu i utrzymania byłyby b. wysokie. W szkole kształci się dużo uczniów z terenu, mieszkają oni w innych bursach i internatach Szczecina. Z roku na rok jest w nich coraz trudniej o miejsce. Podjęcie decyzji o ew. budowie/ remoncie internatu ułatwić może sąsiedztwo stadionu i hali widowiskowo-sportowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że w weekendy i wakacje pomieszczenia te mogą być wykorzystywane przez sportowców i kibiców.

S. Biernat - zapytała, czy w internatach są jakiekolwiek wolne miejsca?

J. Białowąs - wyjaśniła, że w lipcu, po naborze internaty są maksymalnie wypełnione. W tej chwili jest w nich kilka wolnych miejsc.

J. Balicka - zapytała o dalsze etapy kształcenia.

R. Wechman - poinformował, że absolwenci technikum często kontynuują naukę w Wyższej Szkole Techniczno - Ekonomicznej, na kierunku "Transport samochodowy". Część z nich kontynuuje naukę na ZUT (Eksploatacja pojazdów samochodowych, Logistyka). 25-40% uczniów dostaje się na wyższe uczelnie.

B. Baran - zauważył, że koszt pobytu ucznia w internacie niejednokrotnie decyduje o możliwości podjęcia nauki. Konieczna jest spójna polityka miasta w tej sprawie.

G. Zielińska - zapytała, jakie są potrzeby szkoły?

R. Wechman - konieczny jest, jego zdaniem, pilny remont toalet, sali gimnastycznej i wymiana okien. Do tego: umywalnie w pracowaniach ćwiczeń praktycznych, wymiana posadzek w 2. pomieszczeniach i remont fragmentu elewacji. Wykaz prac zobowiązał się przedstawić na piśmie.

Następnie radni obejrzeli pomieszczenia szkolne - sale dydaktyczne i warsztaty.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/01/30, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2014/03/07 13:22:09
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2014/03/07 13:22:09 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2014/02/20 13:31:19 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2014/01/30 11:00:01 nowa pozycja