przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.4.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI MORSKIEJ, ROZWOJU I PROMOCJI
Z DNIA 19 WRZEŚNIA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Stanisław Kaup - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 11.06.2024 r.
3. Podsumowanie sezonu na kąpieliskach miejskich:
- sytuacja kąpieliska w Dąbiu:
• prezentacja sytuacji i głównych problemów,
• omówienie podjętych działań i ich skuteczności,
• propozycje działań mających na celu poprawę sytuacji w przyszłym sezonie,
- sytuacja zamkniętego od września kąpieliska "Arkonka",
- podsumowanie działalności letniej innych kąpielisk w Szczecinie.
4. Podsumowanie sezonu żeglarskiego w szczecińskich marinach.
10. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 11.06.2024 r.


Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 11.06.2024 r.

Za – 6, przeciw – 0, wstrzym. – 1

Protokół został przyjęty.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie sezonu na kąpieliskach miejskich:
- sytuacja kąpieliska w Dąbiu:
• prezentacja sytuacji i głównych problemów,
• omówienie podjętych działań i ich skuteczności,
• propozycje działań mających na celu poprawę sytuacji w przyszłym sezonie,
- sytuacja zamkniętego od września kąpieliska "Arkonka",
- podsumowanie działalności letniej innych kąpielisk w Szczecinie.


Przewodniczący Komisji Stanisław Kaup przekazał prowadzenie posiedzenia Wiceprzewodniczącej Małgorzacie Wleklak.

Tomasz Wawrzyńczak – Dyrektor ZUK – omówił miniony sezon na miejskich kąpieliskach oraz ilość osób korzystających z obiektów. Poinformował, że kąpielisko Dąbie było nieczynne 26 dni, kąpielisko Dziewoklicz 5 dni, kąpielisko Głębokie i Arkonka funkcjonowały bez zakazu kąpieli. Na kąpieliskach były przeprowadzane systematyczne badania wody przez ZUK oraz Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Radny Przemysław Słowik – poprosił o przekazanie Komisji statystyk dotyczących kąpielisk (przekazano statystyki po posiedzeniu – załącznik nr 5 do protokołu). Zaproponował rozważenie przedłużenia funkcjonowania Arkonki do połowy lub końca września.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – wyjaśniła, że w przypadku kąpieliska Dąbie sezon jest regulowany uchwałą. W przypadku Arkonki pozostaje kwestia finansowa. Kąpieliska są finansowane ze swojej działalności jedynie w 30-40%. Dodała, że od początku września obserwowany jest duży spadek odwiedzających. Podsumowała, że jest taka możliwości, jednak decyzja musiałaby być podjęta dużo wcześniej, aby odpowiednio zaplanować budżet.

Tomasz Wawrzyńczak – Dyrektor ZUK – przypomniał, że w 2017 r. pilotażowo Arkonka była otwarta we wrześniu w ciągu 2 tyg., jednak wówczas odwiedziło ją przez ten czas jedynie ok. 400 osób.

Radny Wojciech Kępka – zaproponował, żeby otworzyć Arkonkę we wrześniu jedynie w weekendy.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – zwróciła uwagę, że pomimo małej liczby korzystających cała obsługa musi działać (kasy, ratownicy, obsługa). Więc rozbija się to o kwestie finansowe.

Przewodniczący Stanisław Kaup – odniósł się do sytuacji pogodowej z początku września, gdzie temperatury były bardzo wysokie, a kąpielisko było już zamknięte. W odbiorze społecznym zamknięcie kąpieliska w takiej sytuacji jest czymś nieuzasadnionym. Miasto powinno reagować na bieżąco. 

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – zwrócił uwagę, że Miasto reaguje na bieżąco i wyciąga wnioski z poprzednich sezonów. Jednak na ten moment dane wskazują, że zainteresowanie jest małe. Zadeklarował przeprowadzenie analizy, ile kosztowałoby otwarcie Arkonki we wrześniu w weekendy.

Przewodniczący Stanisław Kaup – zaproponował rozważenie późniejszego otwarcia i późniejszego zamknięcia Arkonki (przesunięcie w czasie).

Tomasz Wawrzyńczak – Dyrektor ZUK – poinformował, że otwarcie kąpielisk na dwa tygodnie szacunkowo kosztowałoby ok. 257 tys. zł (sama Arkonka 139 tys. zł). Otwarcie Arkonki tylko w weekendy byłoby możliwe, jednak należy podjąć taką decyzję z dużym wyprzedzeniem. Wymaga ona zaplanowania finansowania, ale także podpisania odpowiednich umów z podmiotami zewnętrznymi, ustalenia harmonogramu, urlopów itp. Nie ma możliwości podjęcia decyzji o otwarciu kąpieliska następnego dnia na podstawie prognozy pogody.

Radna Małgorzata Wleklak – przypominała, że zamknięcie kąpieliska w Dąbiu w sezonie letnim wywołało wiele emocji. Zamknięcie kąpieliska wynikało z zanieczyszczenia wody. Poprosiła o informację o przyczynach takiego stanu.

Karina Kolenda – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – poinformowała, że Inspektorat Sanitarny na bieżąco przeprowadza badania wody i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o ewentualnym czasowym zamknięciu kąpieliska. W przypadku kąpieliska Dąbie główną przyczyną zamknięcia były sinice.

Grzegorz Bućko –Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – dodał, że nie powinno się wyolbrzymiać problemu zamknięcia kąpieliska w Dąbiu, ponieważ były to pojedyncze dni. Decyzje były podejmowane na bieżąco w kontekście aktualnej sytuacji.

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – wyjaśnił, że w pobliżu kąpieliska jest ujście rzeki Chełszczącej. Wody Polskie podejmują działania kontrolne oraz weryfikują pozwolenia wodno-prawne. Celem jest wyeliminowanie nielegalnych wylotów. Na zanieczyszczenie jeziora Dąbie należy patrzeć szerzej, także uwzględniając kanalizację deszczową. Poziom zanieczyszczeń jest także związany z kierunkiem wiatru.

Radna Małgorzata Wleklak – zapytała, czy w ramach rzeki Płoni także są prowadzone kontrole?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – potwierdził, jednak zwrócił uwagę, że jest to długotrwały proces.

Radny Przemysław Słowik – powiedział, że nie należy bagatelizować kwestii zamknięcia kąpieliska Dąbie, ponieważ było ono zamknięte przez 26 dni, czyli prawie 30% czasu sezonu. Zapytał, ile pozwoleń wodno-prawnych jest wydanych w kontekście jeziora Dąbie oraz ile zostało przeprowadzonych kontroli w okresie letnim?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – odpowiedział, że jeśli chodzi o pozwolenia wodno-prawne na jeziorze Dąbie, to jest ich bardzo dużo (kilkaset). Jeśli chodzi o rzekę Chełszczącą to jest to 21 pozwoleń. Kontroli systemowych w całym regionie wodnym przeprowadzono 20-30 rocznie. Kontrole doraźne są prowadzone przy okazji utrzymania infrastruktury.

Radny Przemysław Słowik – zwrócił uwagę, że na jeziorze Głębokim także występował ten problem, jednak już nie występuje. Jak go rozwiązano?

Grzegorz Bućko –Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – potwierdził, że wyniki testów wody jeziorze Głębokim są bardzo dobre.

Mieszkanka – zapytała, czy zgłaszały się jakiś osoby, które miały objawy zatrucia po kąpieli na kąpielisku w Dąbiu? Poddała w wątpliwość to, czy zasadne i bezpieczne jest tak szybkie otwieranie kąpieliska po wykryciu sinic lub zanieczyszczeń wody.

Karina Kolenda – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – odpowiedziała, że nie przypomina sobie, aby ktoś taki się zgłosił. Jeśli chodzi o otwieranie kąpielisk przypomniała, że na bieżąco oceniana jest czystość wody. Kąpielisko jest otwierane jeśli jakość wody jest zgodna z rozporządzeniem. Kąpielisko jest otwierane tak szybko, jak to możliwe, o ile normy jakości wody są spełnione. 

Mieszkanka – zwróciła uwagę, żewysiłki powinny się skoncentrować na bakterii E. coli. Czy Wody Polskie kontrolując zrzuty koncentrują się na E. coli?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – potwierdził. Dodał, że występowanie bakterii E. coli sugeruje zanieczyszczenie wodą ze zrzutów. Kontrolowane są pod tym kątem podmioty gospodarcze oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Problemem są też miejscowe zrzuty w marinach.

Radna Małgorzata Wleklak – zapytała, czy Radni mogą mieć dostęp do wyników kontroli?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – potwierdził.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – dodała, że Miasto także kontroluje zrzuty. Wykonane zostało także opracowanie, które zidentyfikowało najbardziej newralgiczne miejsca. Przed sezonem zwiększa się też częstotliwość badań.

Radna Małgorzata Wleklak – zwróciła uwagę, że przy rzece Chełszcząca są gospodarstwa rolne. Czy ktoś je kontroluje?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – wyjaśnił, że pracują nad procedurami, ponieważ jest to dość złożone pod względem kompetencyjnym.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – dodała, że do tej pory Miasto nie kontrolowało gospodarstw rolnych, ale są plany przeprowadzenia ich kontroli. Trwa analiza prawna procedur, jak taka kontrola miałaby się odbyć.

Radny Krzysztof Romianowski – zapytał, kiedy możemy spodziewać się wyników kontroli? Czy jesteśmy w stanie skontrolować potencjalne zrzuty w marinach?

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – wyjaśnił, że weryfikacja zrzutów z marin nie należy do zadań Wód Polskich. Jeśli chodzi o wyniki kontroli, to na pewno będą one gotowe przed kolejnym sezonem.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – odnosząc się do pytania o mariny wyjaśniła, że Miasto kontroluje czy zawarte są umowy i faktury na wywóz ścieków. Jednak pojedyncze sytuacje zawsze mogą mieć miejsce, bo nie da się kontrolować wszystkiego przez cały czas. WGK planuje kontrole terenowe w ostatnim kwartale  roku.

Radny Dariusz Smoliński – zwrócił uwagę, że warto rozważyć zainstalowanie stałych punktów pomiarowych w marinach. Poprosił o przedstawienie planu dalszego działania poszczególnych instytucji.

Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – poinformował, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości pozwolenie wodno-prawne może zostać cofnięte, może także zostać nałożona kara. Wody Polskie będą dążyły do zakończenia kontroli zrzutów do rzeki Chełszczącej do rozpoczęcia przyszłego sezonu.

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – odnosząc się do kwestii zanieczyszczania wody przez mariny zwrócił uwagę, że jest to praktycznie niemożliwe ze względu na kierunek wiatru i położenie marin (mariny znajdują się na południu Małego Dąbia). Z tego względu południe jeziora zawsze będzie najbardziej zanieczyszczone, ponieważ mamy dominację wiatrów północno-zachodnich. Dodał, że znaczna większość jachtów pływających po jeziorze Dąbie posiada toalety chemiczne (ze względu na małe zanurzenie), więc nie ma mowy o jakichkolwiek zrzutach na zauważalną skalę.

Karina Kolenda – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – zwróciła uwagę, że w odniesieniu do kontroli gospodarstw rolnych kompetencje mogłaby mieć inspekcja weterynaryjna.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – dodała, że w zakresie gospodarstw rolnych wykonano badania i zostały wskazane newralgiczne obszary. Kwestią zajmuje się także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. WGK koordynuje prace wielu podmiotów, które mają umożliwić podejście do problemu kompleksowo. Za jakiś 1-2 miesiące WGK znowu poprosi podmioty o raportowanie, co zostało wykonane. Wszystkie te prace służą przygotowaniu się do kolejnego sezonu. Dodała, że problem z jeziorem Dąbie nie jest problemem nowym.

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – dodał, że obserwowane jest wypłycanie jeziora Dąbie, co także wpływa na stężenie zanieczyszczeń.

Mieszkanka – odniosła się do sprawozdania, które przedstawia Prezydent Miasta nt. bezodpływowych zbiorników. Zapytała, kto zajmuje się jego przygotowaniem?

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – odpowiedziała, że jeśli chodzi o wozy asenizacyjne to zajmuje się tym Wydział Ochrony Środowiska. Natomiast jeśli chodzi o sprawozdanie dot. zbiorników bezodpływowych, to zajmuje się tym Wydział Gospodarki Komunalnej. Ustawa daje możliwość kontrolowania mieszkańców i dzięki tym kontrolom mieszkańcy zawierają umowy na wywóz nieczystości. Przygotowujemy się do zmiany uchwały RM w celu wprowadzenia nowej formuły kontroli (bardziej rygorystycznej). Zaapelowała do mieszkańców o zgłaszanie nieprawidłowości w przedmiotowym zakresie.

Radna Małgorzata Wleklak – zwróciła się z wnioskiem o przedstawienie raportu otwarcia podsumowującego podjęte działania na rzecz poprawy sytuacji przed rozpoczęciem sezonu w 2025 r.


Ad. pkt. 4.
Podsumowanie sezonu żeglarskiego w szczecińskich marinach.


Wiceprzewodnicząca Małgorzata Wleklak przekazała prowadzenie posiedzenia Przewodniczącemu Komisji Stanisławowi Kaupowi.

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – podsumował dotychczasową cześć sezonu żeglarskiego, ponieważ jeszcze się on nie zakończył. Centrum Żeglarskie ma 14 sekcji żeglarskich, ok. 188 dzieci czynnie biorących udział w zajęciach. Do tej pory odbyły się 4 imprezy żeglarskie. Zawodnicy wyjeżdżają na regaty krajowe i zagraniczne. Prowadzone są także kursy motorowodne, w szkoleniach wzięły udział 122 osoby. Centrum Żeglarskie organizuje także rejsy, obozy, biwaki, spływy kajakowe. Zorganizowano 5 turnusów półkolonii. Obecnie na wodzie stoi 210 jednostek, wszystkie miejsca są zajęte. Centrum Żeglarskie uczestniczyło w organizacji The Tall Ships Races. Dużym zainteresowaniem cieszy się także schronisko młodzieżowe. Zadeklarował przesłanie szczegółowych informacji Komisji.

Przewodniczący Stanisław Kaup – poprosił o wskazanie potencjalnych kierunków rozwoju dla Miasta w tym zakresie.

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – wyraził opinię, że sytuację poprawiłoby pogłębienie jeziora Dąbie, jednak jest to zadanie dla Wód Polskich. Ze strony Miasta istotna byłaby rozbudowa mariny i stworzenie większej ilości miejsc postojowych.

Radny Przemysław Słowik – odnosząc się do pisma w sprawie slipów (załącznik nr 3 do protokołu) zwrócił uwagę, że są to inwestycje potrzebne do poprawy infrastruktury żeglarskiej. Potrzeby jest zarówno duży slip, jak i kilka mniejszych. Zaproponował zawnioskowanie do Prezydenta o zabezpieczenie w budżecie na 2025 r. środków na ten cel.

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – wyraził aprobatę dla pomysłu budowy slipów. Dodał, że Centrum Żeglarskie będzie wnioskowało o rozbudowę mariny o dodatkowe 80 miejsc.

Przewodniczący Stanisław Kaup – omówił pismo, które stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Zapytał, czy lokalizacja slipu przy Moście Cłowym jest adekwatna?

Krzysztof Łobodziec – Dyrektor Centrum Żeglarskiego – potwierdził, że jest to dobra lokalizacja.

Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący przeszedł do głosowania wniosków Komisji.

Głosowanie nad skierowaniem do Prezydenta wniosku ws. przygotowanie w formie raportu otwarcia podsumowania podjętych działań na rzecz poprawy sytuacji jeziora Dąbie

Za – 8 (jednogłośnie)

 

Głosowanie nad skierowaniem do Prezydenta wniosku ws. zabezpieczenia w budżecie Miasta na 2025 r. środków na budowę slipu w lokalizacji: wschodnie przymoście Mostu Cłowego od strony południowej oraz przeanalizowanie innych lokalizacji oraz zabezpieczenie środków na budowę mniejszych slipów

Za – 8 (jednogłośnie)


Ad. pkt. 10.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości korespondencję dotyczącą lokalizacji parkingu podczas The Tall Ships Races (załącznik nr 4 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Powązka
Inspektor BRM
 Stanisław Kaup

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/09/12
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2024/10/29 09:36:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2024/10/29 09:36:02 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/09/19 11:30:05 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/09/19 10:49:32 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2024/09/13 14:01:46 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2024/09/13 09:28:51 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2024/09/12 15:22:48 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2024/09/12 15:19:43 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2024/09/12 14:08:45 Nowa pozycja