przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.5.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 10 LIPCA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Radziwinowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opinia ws. przydziału socjalnego najmu lokalu osobie spoza opublikowanej listy osób uprawnionych z uwagi na jej szczególną sytuację.
4. Zaopiniowanie wykazów:
- nr 17/2024 /WZiON-I.6840.123.2024/,
- nr 18/2024 /WZiON-I.6840.255.2024/,
- nr 19/2024 /WZiON-I.6840.83.2024/.
5. Omówienie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego miasta Szczecin.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za- 12 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 19 czerwca br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Opinia ws. przydziału socjalnego najmu lokalu osobie spoza opublikowanej listy osób uprawnionych z uwagi na jej szczególną sytuację.


Wprowadzenia dokonał  Anna Szotkowska Zastępca Prezydenta m. Szczecina - zgodnie  z uchwałą przysługuje komisji  uprawnienie, do wydania opinii na przydział lokalu spoza listy osób uprawnionych  w ciągu roku, poza zasadami, wg których w systemie punktowym przydzielamy lokale / rocznie można wskazać  8 lokali w szczególnej sytuacji wnioskodawcy/.

S. Rogulska Zastępca Dyrektora ZBiLK-  omówiła wniosek zgodnie ze złożonym pismem (znak WMiRSPN-III.7140.44.2024 RM ) – załącznik nr 3 do protokołu.

Wobec braku pytań ze strony Radnych Przewodniczący  Komisji poddał pod głosowanie ww. wykaz.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem przydziału socjalnego najmu lokalu osobie spoza opublikowanej listy osób uprawnionych z uwagi na jej szczególną sytuację .

W wyniku głosowania; za – 12 (jednogłośnie) komisja zaopiniowała pozytywnie przydział socjalnego najmu lokalu osobie spoza opublikowanej listy osób uprawnionych z uwagi na jej szczególną sytuację  / pismo WMiRSPN-III.7140.44.2024 RM/


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie wykazów:
- nr 17/2024 /WZiON-I.6840.123.2024/,
- nr 18/2024 /WZiON-I.6840.255.2024/,
- nr 19/2024 /WZiON-I.6840.83.2024/.


- Wykaz  nr 17/2024  /WZiON-I.6840.123.2024/– zał. nr 4 do protokołu

Wprowadzenia dokonał Przemysław Taraciński  Dyrektor WZiON - zgodnie ze złożonym wykazem.

Wobec braku pytań ze strony Radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. wykaz.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem wykazu nr 17/2024

Za – 10 jednogłośnie

Wykaz został zaopiniowany pozytywnie

 

- Wykaz  nr 18/2024 /WZiON-I.6840.255.2024/– zał. nr 5 do protokołu

Wprowadzenia dokonał Przemysław Taraciński  Dyrektor WZiON - zgodnie ze złożonym wykazem.

Wobec braku pytań ze strony Radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. wykaz.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem wykazu nr 18/2024

Za – 10 jednogłośnie wykaz został zaopiniowany pozytywnie

- Wykaz  nr 19/2024  /WZiON-I.6840.83.2024/zał. nr 4 do protokołu

 

Wprowadzenia dokonał Przemysław Taraciński  Dyrektor WZiON - zgodnie ze złożonym wykazem.

Przewodniczący Komisji  A. Radziwinowicz- zapytał czy po wykupie przez właściciela działki  istnieje możliwość podziału działki i sprzedaży jako dwóch oddzielnych  pod budownictwo jednorodzinne?

Przemysław Taraciński  Dyrektor WZiON-  tam ściśle te kwestie rozstrzygają zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i takiej możliwości nie będzie, ponieważ powierzchnia nowo wydzielanej działki budowlanej musi wynosić minimum tysiąc metrów kwadratowych.

Anna Szotkowska Zastępca Prezydenta m. Szczecina-  temat do Państwa wróci, dzisiaj wyrażacie wolę na zbycie działki, a później w drugim etapie podejmiecie decyzję o  wysokości bonifikaty. i wtedy państwo możecie zadecydować, czy to bonifikaty udzielacie, czy też nie? Czyli będzie cena po prostu z wyceny?

Wobec dalszych pytań ze strony Radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. wykaz.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem wykazu nr 19/2024

Za – 10 jednogłośnie wykaz został zaopiniowany pozytywnie


Ad. pkt. 5.
Omówienie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego miasta Szczecin.


Z.Fiuk Dymek Dyrektor BPPM- odbyło się to spotkanie  informacyjne  z mieszkańcami  w trybie online, z udziałem około 60 uczestników, głownie mieszkańcy,  którzy posiadają ogrody działkowe,  kilku  przedsiębiorców oraz właścicieli innych nieruchomości. Pytania dot. ustawy, jednak największe obawy wykazywali właściciel- dzierżawcy ogrodów działkowych. Odbyła się też konferencja Ministerstwa Rozwoju i Technologii  wyjaśniająca zagadnienia i wątpliwości. Wszyscy mają obawy jak będzie funkcjonował plan online, jest to pierwszy akt prawa miejscowego w formieelektronicznej. Ogrody działkowe  zostały zaliczone do 3 stref do zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej i strefy zieleni i rekreacji. Na ww. spotkaniu  przywoływaliśmy zapisy studium, które  już o pewnych terenach przesądziło. Było  pytanie  mieszkańca, czy wszystkie ogrody działkowe, które są  wzdłuż obwodnicy Śródmieścia  dalej będą ogrodami? W studium  mamy te ogrody działkowe, które są bezpośrednio przy linii kolejowej i takie przeznaczenie mają. Dalszy harmonogram: do września  zbieramy  uwagi i wnioski, później pracujemy nad projektem,  uchwalenie zgodnie z ustawą do końca 2025  roku. Jeżeli planu ogólnego nie będzie, to nie będzie można wydawać decyzji o warunkach zabudowy. Studium wygasa,  dzisiaj studium jest wiążące dla planów miejscowych.

A.Szotkowska Zastępca Prezydenta - równolegle z planem ogólnym będziemy jeszcze przez te 1,5, roku uchwalali plany.

Radny A. Radziwnowicz- zapytał co z planami nad którymi trwają prace.  

Z. Fiuk Dymek Dyrektor BPPM - jeżeli do grudnia  2025 ogłosimy o wyłożeniu  projektu planu, czyli przejdziemy całą procedurę  to jeszcze możemy ten plan uchwalać zgodnie ze studium?

A. Szotkowska Zastępca Prezydenta-  nasze działania są  ściśle powiązane ze  strategią miasta.  

Radny P.Słowik  jeśli chodzi o samo studium w sytuacji, w której nie mamy planu zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, a jest studium, to studium jest tym dokumentem decydującym o ewentualnej zabudowie, co w przypadku zmian? Czy zmieniają się terminy i  jak wygląda  ścieżka? Bo wiemy, że ona teraz ma swój harmonogram określony ustawowo i to też wymaga czasu.   Czy plan ogólny będzie  aktualizowany w jakiś  okresach czasu?  Wracając do  ogrodów działkowych, mieszkańcy są zaniepokojeni  tym, że  nie są ogrody zdefiniowanie, bowiem  studium mówiło o ogrodach działkowych i ewentualnych potrzebach przyszłości dla danego terenu,  a w planie ogólnym już tej części nie ma. Czy w jakikolwiek sposób można ich zabezpieczyć? czy czujemy jakieś zagrożenie, że nie zdążymy z wprowadzeniem tego planu ogólnego do końca 2025 roku.

 Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM- uchwalając plan zagospodarowania musimy być w zgodności ze studium i to studium jest ważne tylko dla planów, nie jest ważne  dla decyzji.  Studium dzisiaj jest wiążące dla miejscowych planów, natomiast plan ogólny będzie już wiążący i dla planu i dla decyzji. Procedura zmian  planu nie zmienia się,   zmieniły się formy konsultacji, ale dalej mamy 30 dni na opiniowanie, wyłożenie … Na dzień dzisiejszy w planach ogrody są zapisane wprost, np. teren ma przeznaczenie  na ogrody działkowe albo mamy teren przeznaczony na ZPI i jest zapis „dopuszcza się ogrody działkowe’. Miasto nigdy nie likwiduje ogrodów działkowych jeżeli to nie jest absolutnie potrzebne. Np. przykład pod parking na Arkońskiej czy poszerzenie  układów komunikacyjnych. W  przedłożonej prezentacji są strefy planistyczne,  strefa planistyczna ma profil podstawowy i ma profil uzupełnienia i  funkcje dodatkowe. Tam jest cały szereg tych elementów  i tak  w strefie zabudowy mieszkaniowej, mogą się znaleźć tereny usług, tereny komunikacji, a w tym profilu dodatkowym może się znaleźć zabudowa jednorodzinna. Przeniesienie zapisów z planu miejscowego do planu ogólnego powoduje, że mamy podzielone tereny na tereny elementarne i tam mamy parametry przypisane, tak teraz te parametry musimy przenieść do planu ogólnego i tu się robi mnóstwo zapisów i  trzeba się nad każdym  terenem  zastanowić  i to jest to zagrożenie, żeby się tu nie pomylić, zdążyć z tym.

Radny Piotr Kęsik-  umyka nam  strategia rozwoju miasta Szczecin. Jedno z drugim jest komplementarne i zależne. Wnosi aby na wrzesień zorganizować posiedzenie komisji, na którym zostaną przedłożone  założenia do strategii. Jak już mówiono  w strefach planistycznych  mamy zapis  o ogrodach działkowych, on jest w profilu dodatkowym,   rozumie  że te zabezpieczenia i wytyczne w strefie planistycznej  pozwolą nam utrzymać ogrody działkowe dla naszych mieszkańców.

Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM- zaapelowała  aby w rozmowach przekazać dzierżawcom ogrodów działkowych, aby nie składali indywidualnych wniosków, każdy w imieniu swojej posesji, winien to zrobić zarząd  danego ogrodu.

Radna Wiktoria Rogaczewska- jaka jest różnica na poziomie szczegółowości? Jeśli chcemy zestawić stare studium i nowy plan ogólny? Więc jeśli jakaś droga ma być budowana, to rozumiem, że ona też zostanie zaplanowana już na poziomie planu ogólnego?

Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM -jeżeli mieliśmy w studium  rezerwę pod drogę, to  możemy ją  przywołać w planie ogólnym, możemy powtórzyć tą rezerwację.  Studium było polityką przestrzenną,  w planie mamy konkrety np. jeżeli w studium mieliśmy tabele z wskaźnikami miejsc postojowych, tutaj nie ma miejsca na takie zapisy. Niektóre zapisy mogą się znaleźć w strategii. To jest zadanie strategii, żeby te elementy zawrzeć.

Radny Marek Duklanowski- pojawia się obszar uzupełnienia zabudowy i związana z nim chłonność demograficzna. Czy będziemy dalej to liczyć? tak jak było w studium,  czy też tylko zaplanujemy np. 600 000 mieszkańców bez pokrycia. W momencie podjęcia  ustawy o ochronie krajobrazu, wszystkie sprawy związane z  planowaniem, które dotyczyły choćby reklam wielkoformatowych, zostały  usunięte. A my jako gmina nie podjęliśmy działań związanych z  ustawą krajobrazową – co dalej?  

Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM- cały czas w tej ustawie o planowaniu mpzp i w planie ogólnym reklamy nie istnieją, tylko uchwała  krajobrazowa, są wnioski  miast w Polsce żeby powstało nowe narzędzie w miejscowych planach, żeby nie zmuszać gmin do zajęcia się kompleksowo całym obszarem tylko regulować poprzez plany miejscowe.  Wracając do tego pierwszego pytania, obszar uzupełnienia zabudowy miasto musi policzyć chłonność: ile mamy mieszkańców? Jaka jest prognoza demograficzna GUS?  Ile mamy powierzchni użytkowej mieszkań i następnie analizujemy to z tym  co mamy w planach, z tymi rezerwami, które mamy w studium. Wszystko odbywa się  na podstawie wzoru, który jest w ustawie, jeżeli są zapasy. To możemy zwiększyć prognozę.  Wzór jest cały taki sam dla  Polski.   

 Radny P. Kęsik-    czyli może być taka sytuacja, że w jakimś obszarze naszego miasta już więcej mieszkań nie powstanie? W całym mieście może tak być.

Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM  - w Szczecinie  mamy miejscowe plany, w których mamy jeszcze bardzo dużo terenów niezabudowanych,  Szczecin jeszcze się nie  wypełnił wszystkimi inwestycjami.

Radny M. Duklnowski -  mamy absurdalne pojęcie o tym, jak wygląda prawo własności. Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, który dopuszcza totalnie niekontrolowanie rozlewanie się zabudowy. Wystarczy pojechać  na Słowację, która potrafi zagospodarować wszystko, wystarczy pojechać  do Włoch-  miasto Turyn na swoich granicach kończy się i kończy się duża zabudowa, rozpoczynają się pole uprawne. Poprad na Słowacji, leżący blisko granicy z Polską , tak  jak się kończył 30 lat temu, kończy się również dzisiaj. I żadnej presji na rozbudowę tutaj specjalnie nie ma. Wynika to wprost z przepisów i z jasności prawa. A nie powstaje to tak, jak u nas  w środku pola osiedle,  mieszkańcy posiadają  prawo własności  i pojawiają się potrzeby całej wspólnoty komunalnej,  musimy  uzbroić teren,  budować całą infrastrukturę  związaną z oświatą, z transportem publicznymi. Zaczynają się wtedy problemy.  Cieszę się z tego dokument, jest zielonym światłem do normalizacji.

 Zofia Fiuk Dymek Dyrektor BPPM -   problematyczne jest to,  że takie samo narzędzie stosuje się do małej gminy i do miasta metropolitalnego. Na obrzeżach Szczecina lokują się mieszkańcy w nowej zabudowie,  korzystają  ze szkół,   usług, z miejsc pracy i w tym przypadku jak dużemu miastu nic  z tej demografii nie wyjdzie to da nam możliwość wskazywania nowych miejsc po zabudowę,  a ci mieszkańcy będą mogli się eksportować do gmin ościennych. Dlatego strategia daje taką możliwość, żeby to modyfikować .

 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji poinformował, iż wpłynęło pismo  stanowiące odpowiedź na zapytanie  komisji w sprawie dojazdu do ulicy Bazarowej 2,4,6,8, - stanowi załacznik nr 7 do protokołu / WMiRSPN - III.7130.9.2024.KCO/

 

Komisja przyjęła do wiadomości:

- informację nt.stacji bazowych WAiB -VI.6733.1.27.2024.AS  (zał. nr  8 do protokołu).


 

 

 


 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Andrzej Radziwinowicz

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/07/03
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2024/08/28 10:34:22
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2024/08/28 10:34:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/07/19 10:32:37 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/07/03 11:18:51 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/07/03 10:40:56 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2024/07/03 10:27:39 Nowa pozycja