przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.6.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
Z DNIA 9 GRUDNIA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Dariusz Smoliński - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2.  Przyjęcie protokołu z posiedzenia 14.11.2024 roku
3. Rozpatrzenie petycji w sprawie zmiany przepisów prawa (§ 20 ust. 7 pkt 1 Regulaminu SBO)
4. Rozpatrzenie petycji w sprawie powołania Komisji Rady Miasta ds. Etyki i Moralności
5. Rozpatrzenie skargi na Dyrektora ZBiLK w sprawie braku ogrzewania w łazience w lokalu przy ul. Łuczniczej
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 14.11.2024 roku


Protokół z posiedzenia Komisji 14 listopada br. został przyjęty jednogłośnie /3-za/


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie petycji w sprawie zmiany przepisów prawa (§ 20 ust. 7 pkt 1 Regulaminu SBO)


Przewodniczący Komisji D. Smoliński – informuję, że wnioskodawca petycji nie skorzystał z zaproszenia na posiedzenie Komisji. Proszę Pana Prezydenta o wypowiedź w tej sprawie.

P. Ł. Kadłubowski (Z-ca Prezydenta Miasta) -  jesteśmy w procesie zmiany regulaminu SBO już od dłuższego czasu i ta petycja po części pokrywa się z kierunkiem, który my już zapowiadaliśmy po ogłoszeniu wyników Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Po części przychylamy się do tej petycji w zakresie zmiany tego przepisu. W uzasadnieniu mamy tylko rozbieżność, ponieważ trochę inaczej widzimy dalsze procedowanie  zespołu odwoławczego. Zaproponowaliśmy pewne zmiany, które będą przedmiotem rozmów i debat już na komisji merytorycznej w zakresie budżetu obywatelskiego, która jest zaplanowana na 16.12. br. Dzisiaj też złożyliśmy projekt uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego, więc po części uznajemy tą petycję za zasadną tj. w części konieczności zmiany regulaminu, ale nie co do sposobu, który zaproponował tutaj autor petycji.

Przewodniczący Komisji D. Smoliński -  otworzył dyskusję.  

P. J. Martyniuk-Placha (Radca Prawny UM) - jeżeli chcemy uznać przedmiotową petycję za zasadną to należy to przegłosować.  Natomiast w treści uzasadnienia jak najbardziej można wskazać przyczyny dla których Komisja uznała petycję za zasadą wskazując, że równolegle do wniesienia petycji trwały już prace nad zmianą przepisów prawa z innych względów niż wskazane zostały w petycji, ale  prowadzące do skutku o który w petycji wnoszono.

Przewodniczący Komisji D. Smoliński - dla mnie jest to akceptowalna opcja.

Radna W. Rogaczewska -  oczywiście też się do tego przychylam, że jest to zasadne z uwagi na to, że  prace nad zmianą regulaminu SBO trwają od kilku miesięcy.  

Przewodniczący Komisji D. Smoliński - w związku z powyższym poddaję pod głosowanie wniosek o uznanie petycji za zasadną wobec przyjętej informacji o trwającym procesie zmiany Regulaminu SBO oraz złożeniu przez Biuro Prezydenta Miasta projektu uchwały w tym zakresie.

Komisja w wyniku głosowania /2-za,1-wstrz./ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek. 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie petycji w sprawie powołania Komisji Rady Miasta ds. Etyki i Moralności


Przewodniczący Komisji D. Smoliński – informuję, że wnioskodawca petycji nie skorzystał z zaproszenia na posiedzenie Komisji. Oddał głos Pani mecenas.

P. J. Martyniuk-Placha (Radca Prawny UM)  - komisja może ale nie musi podejmować rozstrzygnięcia w zakresie powołania Komisji Rady Miasta do spraw etyki i moralności. Faktycznie takie komisje w niektórych miastach funkcjonują, natomiast nie ma obowiązku ich wprowadzenia. W mojej opinii ta komisja nie mogłaby natomiast mieć takich możliwości działania w jakich oczekuje wnoszący petycję, ponieważ wykracza to zdecydowanie poza zakres uprawnień, które mają poszczególni radni, komisja bądź też cała Rada. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jedynym podmiotem, który jest w stanie rozliczyć radnego z podjętych przez niego działań jest wyborca w toku kolejnych wyborów, ponieważ odpowiedzialność radni ponoszą przede wszystkim przed swoimi wyborcami. Dlatego też w tym zakresie trudno się przychylić do uzasadnienia podniesionego w treści przedmiotowej petycji. Natomiast nie zmienia faktu to, że faktycznie uchwała w sprawie zasad etyki radnego jest uchwałą dość leciwą, bo z 2001 roku i warto by było pochylić się nad jej zapisami, ewentualnie dostosować jej zapisy bądź też wprowadzić nowe zasady etyki radnego dostosowane bardziej do współczesnych uwarunkowań.  

Przewodniczący Komisji D. Smoliński - reasumując, zgodnie ze stanowiskiem pani mecenas, abstrahując od kwestii uzasadnienia preambuły złożonej petycji, która daleko wychodzi poza kompetencje komisji, to z drugiej strony należałoby wystąpić do Przewodniczącego RM z wnioskiem o reformę dotychczasowej uchwały rady miasta w tej sprawie. Warto pochylić się nad  zasadami etyki i sprawdzić, czy są one nadal jeszcze aktualne i czy trzeba je zaktualizować. W tym celu proponuję wystąpić do przewodniczącego RM w celu weryfikacji tych zasad i ewentualnie utworzenia zespołu do spraw opracowania nowych zasad etyki. Jak państwo to widzicie ?

Radna W. Rogaczewska - przypominam, że na posiedzeniu komisji w sprawie uchylenia mandatu między innymi mojego wyłączyłam się z dyskusji i z głosowania.  Państwo radni i obecne osoby doszły wtedy do wniosku, że jest to odpowiedzialność jedynie polityczna i myślę, że podobnie jest w przypadku osób innych wymienionych w tej petycji dot. składania wniosków do budżetu obywatelskiego, zatrudnienia i tym podobnych.  Ja na pewno będę przeciwna tej petycji.

Radny M. Gieryga - odnosząc się do samej treści petycji, to na wstępie jest ona nacechowana typowo politycznie i  ma stanowić jakieś podłoże do politycznej hucpy, którą wnioskodawca prowadzi. Natomiast również z racji tego, że moje nazwisko też pada w jej treści, to ciężko mi się wypowiadać.  Wydaje mi się, że fakt, że jako rada miasta zajmujemy się utworzeniem komisji, która będzie powielała zasady działania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji RM to  jedynym słusznym rozwiązaniem jest uznanie petycji za bezzasadną. 

Przewodniczący Komisji D. Smoliński - wobec powyższego poddaję pod głosowanie wniosek za uznaniem petycji za bezzasadną.

Komisja w wyniku głosowania /3-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek, a tym samym uznała petycję za bezzasadną.

Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek do Przewodniczącego RM o weryfikację uchwały Rady Miasta Szczecin z dnia 28 maja 2001 roku w sprawie przyjęcia zasad etyki radnego w zakresie jej weryfikacji pod kątem aktualności i ewentualnego przeprocedowania. (stanowi załącznik nr 3 do protokołu)

Komisja w wyniku głosowania /3-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na Dyrektora ZBiLK w sprawie braku ogrzewania w łazience w lokalu przy ul. Łuczniczej


Przewodniczący Komisji D. Smoliński - dziękujemy za obecność strony skarżącej.  Komisja zapoznała się z dokumentacją w sprawie skargi biorąc pod uwagę to, że ZBiLK zadeklarował się, że sprawą się zajmie celem rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Wnioskodawca - faktycznie ogrzewanie w łazience jest, tylko nie daje w ogóle ciepła na łazienkę. Jest w nim też nieszczelne okno. Ktoś by musiał przyjść i posiedzieć dłużej w łazience bez okrycia wierzchniego, żeby zrozumieć całą sytuację.  Dla sprostowania, to ja nie pisałam skargi tylko prośbę, żeby ktoś z administracji przyszedł i zobaczył, że naprawdę w tej łazience jest zimno i wieje z okna. Chciałabym,  żeby zmieniono te trzy rury, które są obecnie zabudowane w szafce umywalkowej, ale dają ciepło.   

Przewodniczący Komisji D. Smoliński -  oczywiście rozumiemy całą sytuację, ale z przedstawionej dokumentacji wynika, że  tutaj gmina jest zdecydowanie mniejszościowym udziałem wskazywanej posesji. Na posiedzenie Komisji przyszli przedstawiciele ZBiLK-u, którzy chcą także rozwiązać sprawę pozytywnie dla Pani.   

P. Martyniuk-Placha (Radca Prawny UM)  - w związku z tym, że Pani pismo zostało przekazane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego do Rady Miasta jako skarga, proszę o dokładne sprecyzowanie, czy to jest skarga czy też prośba w sprawie indywidualnej. Pismo przekazane jako skarga nabrało innego toku procedowania i zgodnie z przepisami Kpa zostanie rozpatrzone i zakończone uchwałą Rady Miasta. Generalnie, nieważne, czy to będzie skarga czy też prośba, ponieważ  i tak będziemy starali się Pani pomóc, natomiast w kwestii formalnej, jeżeli jest to prośba a nie oficjalna skarga to musimy to odpowiednio zaprotokołować i zmienić tryb końcowy załatwienia sprawy. 

Wnioskodawca  - nie miałam żadnych intencji, żeby moja prośba była traktowana jako skarga.  Jest to tylko moja prośba o zajęcie się sprawą.

Przewodniczący Komisji D. Smoliński  - na tej podstawie proszę o wpis do protokołu, że Pani kwalifikuje pismo przekazane od Wojewody jako prośbę i tak będziemy ją dzisiaj na posiedzeniu procedować. Proszę o wyjaśnienie całości sprawy przez przedstawicieli ZBiLK-u. 

P. B. Wrzos (ZBiLK)  - jest to budynek wspólnoty mieszkaniowej, gdzie jako Gmina mamy mały udział, bo tylko 28%. Wielokrotnie występowaliśmy do zarządcy o zmianę sposobu ogrzewania, natomiast tam jest mały problem, ponieważ właściciele nie przychodzą na zebrania, na ostatnim zebraniu byliśmy tylko my. Ponadto mieli zaciągnięty kredyt na remont dachu, który dopiero w tym roku spłacili, mają uzbierane tylko 20 000 zł na funduszu remontowym i chcieli zrobić rozdział węzła cieplnego bo obecnie jest on na trzy budynki.  Niestety okazuje się, że jest to niemożliwe, natomiast będą robić modernizację tego węzła. Myślę, że to też pomoże, ale udało nam się dogadać z zarządcą mimo, że nie mamy zgody właścicieli, że zaingerują i spróbujemy zmienić położenie tego ogrzewania, dlatego, że w tej chwili ono też nie spełnia może wszystkich wymogów. Na tych rurach od centralnego ogrzewania jest zamontowana szafka i praktycznie to co powinno grzać jest schowane, więc postaramy się zrobić tak, żeby grzejnik spełniał swoje wymogi Natomiast jeśli chodzi o okno, to jeżeli jest do  wymiany to na pewno je zakwalifikujemy i wymienimy. Z naszej strony na pewno zrobimy wszystko co się da.  

Wnioskodawca -  przychodziła pani z administracji i widziała, że na każdą zimę zerwała blat, żeby szafka nie miała tyłu i wymontowałam drzwiczki od szafki łazienkowej, żeby rury umieszczone za nią dawały ciepło na łazienkę.

P. B. Wrzos (ZBiLK) - dlatego przerobimy to tak, żeby było dobrze.

Wnioskodawca - dziękuję bardzo. 

Wobec powyższego Komisja zakończyła procedowanie przedmiotowej sprawy, pozostawiając wypracowanie odpowiedniego rozwiązania problemu bezpośrednio przedstawicielom ZBiLK-u wraz z wnioskodawcą.  


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Główny Specjalista BRM
 Dariusz Smoliński

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/12/02
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2025/02/21 10:24:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2025/02/21 10:24:44 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2024/12/10 14:55:02 Nowa pozycja
Marzena Arciszewska 2024/12/02 13:27:29 Nowa pozycja
Marzena Arciszewska 2024/12/02 13:16:57 Nowa pozycja