przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.4.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, MOBILNOŚCI, KLIMATU I ZWIERZĄT
Z DNIA 10 LIPCA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 12.06.2024 r.
3. Działania Miasta w zakresie przygotowania do deszczy nawalnych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Krzekowa, Bezrzecza oraz Gumieniec.
4. Omówienie wniosku dot. sprzedaży działki przy ul. Dziennikarskiej po terenie targowiska w Dąbiu.
5. Projekt przebudowy ul. Emilii Plater.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 12.06.2024 r.


Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 12.06.2024 r.

Za – 11 (jednogłośnie)

Protokół został przyjęty.


Ad. pkt. 3.
Działania Miasta w zakresie przygotowania do deszczy nawalnych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Krzekowa, Bezrzecza oraz Gumieniec.


Przewodniczący Przemysław Słowik – poprosił o przedstawienie działań Miasta w zakresie przygotowań do deszczy nawalnych oraz planów i perspektyw z zakresie sieci retencyjnej. Podkreślił, że jest to szczególnie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

Ewa Milczarek – Zakład Wodociągów i Kanalizacji – przedstawiła prezentację omawiającą Strategię zagospodarowania wód opadowych miasta Szczecina (załącznik nr 3 do protokołu).

Daria Radzimska – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – poinformowała, że w celu przygotowania się do prognozowanej na dziś nawałnicy pracownicy ZUK oraz ZDiTM wykonują objazdy w celu sprawdzenia drożności przepustów i krat. Wyjaśniła, że Miasto prowadzi działania w zakresie bieżącym (doraźnym), ale także koncepcyjnym i dokumentacyjnym. Miasto podejmuje także działania mające na celu pozyskanie środków inwestycyjnym w tym zakresie.

Agnieszka Bylińska – Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Ochrony Ludności – poinformowała, że dzisiaj rano wydane zostało ostrzeżenie o burzach w stopniu 3 (najwyższym). Prognozowany jest wiatr do 120 km/h oraz opad do 55 mm. W takich sytuacjach odbywają się dodatkowe posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas których wypracowuje się szereg zadań do realizacji w celu przygotowania się do potencjalnej sytuacji. WZKiOL podejmuje zadania zapobiegawcze w postaci przygotowania worków z piaskiem dostępnych dla mieszkańców na terenach, gdzie pojawiają się zalania. Dodatkowo Miasto posiada rezerwę worków z piaskiem. WZKiOL jest w stałym kontakcie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, którzy prowadzą akcję informacyjną wśród mieszkańców. Ponadto wszystkie newralgiczne miejsca są sprawdzane pod kątem drożności odpływów. Pracownicy są utrzymywani w terenie, aby móc reagować na bieżąco. Funkcjonariusze Policji oraz Straży Pożarnej są także w stanie gotowości.

Mariusz Patyk – Dyrektor ds. technicznych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – poinformował, że ZWiK ma zidentyfikowane newralgiczne miejsca i na nich są koncentrowane wysiłki (np. ul. Niemcewicza, ul. Słowackiego, ul. 1-maja, ul. Dąbrowskiego, ul. Struga, ul. Derdowskiego). ZWiK wspólnie z ZDiTM utrzymuje drożność przepustów, jednak należy brać pod uwagę, że w sytuacji nawałnicy woda niesie ze sobą do przepustów liście, gałęzie, piach, trawy itp. Przepusty są w stanie się zablokować w ciągu kilku minut. Kanalizacja deszczowa i ogólnospławna jest sprawna i na bieżąco udrażniana. Ważna jest drożność rzeki Bukowa, bo to do niej jest odprowadzana woda. Zwrócił także uwagę na mieszkańców, którzy czasem zasypują rowy.

Daria Radzimska – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – podkreśliła, że podejmowane są działania bieżące i długofalowe. Miasto stara się pozyskać dodatkowe środki. Raz na miesiąc odbywają się spotkania WGK, ZWiK, ZDiTM, Wody Polskie. Problem jest wspólny i konieczna jest współpraca wielu instytucji, jednostek i gmin ościennych.

Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych – poinformował, że pracownicy ZUK dokonują objazdu, aby zidentyfikować miejsca, gdzie śmieci zatrzymują się na kratkach. Na bieżąco koszone i udrażniane są rowy. W czasie nawałnic pracownicy udrażniają także kraty na bieżąco.

Bogdan Zakrzewski – Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – potwierdził, że odbywają się spotkania. W planach jest realizacja długofalowego program inwestycyjny z gminami ościennymi – trwa etap wyłaniania wykonawcy na wykonanie koncepcji. Obecnie musimy zdobyć dodatkowe finansowanie. Z gminami podpisany zostanie list intencyjny.

Radna Ilona Milewska – zgodziła się, że bardzo duży problem występuje na ul. Derdowskiego. Zwróciła jednak uwagę na os. Krzekowo i ul. Drozdową. Priorytetowe znaczenie powinny mieć ulice, gdzie woda zalewa domy jednorodzinne.

Radny Andrzej Radziwinowicz – potwierdził, że na ul. Drozdowej jest bardzo trudna sytuacja. Przypomniał, że od lat toczą się rozmowy nt. zbiornika retencyjnego dla rzeki Bukowa. Poprosił o przedstawienie pomysłu na jego finansowanie i realizację. Odnosząc się do kwestii kanalizacji deszczowej zwrócił uwagę, że być może jest ona o zbyt niskich parametrach przepustowości i woda się cofa. Czy taka sytuacja została zaobserwowana?

Radny Marek Duklanowski – zwrócił uwagę, że jako mieszkaniec Krzekowa nie słyszał o skrzynkach z workami z piaskiem. Poprosił o zintensyfikowanie akcji informacyjnej. Odnosząc się do kwestii przebudowy przepustów przypomniał, że pierwsza koncepcja powstała w 2009 r. Wskazywała ona docelowe przekroje przepustów drogowych. Od tamtego czasu Miasto nic nie zrobiło. W 2021 r. doszło do zalania, a w 2022 r. także powstała koncepcja, jednak do tej pory nie ma wykonawcy. Temat ten jest najbardziej istotny, a nic się w tym kierunku nie dzieje. Przy zalaniach Miasto obarcza winą utrzymanie rzeki Bukowa, a tak naprawdę to przepusty są problemem. Poprosił o przekazanie Radnym koncepcji. Zaapelował o podjęcie realnych działań oraz prowadzanie działań retencyjnych.

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – poprosiła Wody Polskie o wyjaśnienie, dlaczego pierwsza opracowana koncepcja nie mogła być wykorzystana i dlaczego jest opracowywana kolejna oraz o informację, czy gdyby były zrobione przepusty, na których dokumentację był ogłoszony przetarg, to zmieniłoby to sytuacje. Odnosząc się do wypowiedzi poprzednika dodała, że został zrobiony przepust na ul. Modrej i ul. Koralowej.

Przewodniczący Przemysław Słowik – potwierdził, że na Osiedlu Krzekowo-Bezrzecze są przygotowane worki z piaskiem. Mieszkańcy nie mają jednak wiedzy o tym, że mogą z nich korzystać. Jak wygląda ich dystrybucja w razie potrzeby?

Radny Łukasz Tyszler – zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację mieszkańców ul. Somosierry, która jest regularnie zalewana. Worki z piaskiem leżą tam na stałe, bo wystarczy nieduży deszcz, aby woda wyrządziła szkody. Dodał, że problem zaczął pojawiać się, kiedy intensywnie zaczęło zabudowywać się Krzekowo.

Radny Mateusz Gieryga – poprosił o udostępnienie przez WZKiOL Radnym grafik i map, które ilustrują tereny zalewane. Zapytał o wykorzystywanie ścianek przeciwpowodziowych. Kierując pytanie do Wód Polskich zapytał o perspektywy powstania zbiornika retencyjnego. Zwrócił także uwagę na problem zalewania ul. Derdowskiego.

Radna Maria Bochuń – zwróciła uwagę na trudną sytuację na Prawobrzeżu w rejonie ul. Granitowej i ul. Metalowej, które są zalewane. Dlaczego nie ma przepustów wody do Regalicy? Zwróciła także uwagę na trudną sytuację mieszkańców ulic Floriana Szarego, Chojnickiej, Mieleckiej. Czy jest możliwość budowy zbiornika retencyjnego w tym rejonie?

Joanna Pieciukiewicz – Przewodnicząca RO Krzekowo-Bezrzecze – przypomniała, że temat jest dyskutowany od 2006 r. Wówczas było pierwsze duże zalanie, wypracowana została koncepcja, podpisano porozumienia, jednak od tej pory nic się nie wydarzyło. Zwróciła uwagę, że worki z piaskiem są tylko doraźnym środkiem, ponieważ namoknięta ziemia sprawia, że do domów wchodzi wilgoć. Mieszkańcy potrzebują konkretnych działań z określeniem terminów ich realizacji. Zwróciła uwagę, że pracownicy ZWiK-u faktycznie robią co mogą aby utrzymać czystość przepustów. Jednak to nic nie daje, bo rzeka nie przyjmuje więcej wody. Odniosła się do sprawy, w której Miasto wydało zgodę dla dewelopera na służebność przejazdu ciężkiego sprzętu po kolektorze deszczowym, mimo negatywnej opinii ZUK. Obecnie jeżdżą po nim koparki i może to skutkować katastrofą budowlaną.

Radna Julia Szałabawka – zwróciła uwagę na trudną sytuację Pomorzan (Pętla, ul. Ruska, ul. Szczawiowa, ul. Włościańska). Zapytała, czy na tym terenie podejmowane są jakieś działania zapobiegawcze?

Bogdan Zakrzewski – Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – odnosząc się do pytań o koncepcję poinformował, że w tym roku postanowiono połączyć koncepcję i opracować jeden program. Realizacja koncepcji z 2009 r. nie rozwiązałaby problemu zalewania, bo jest on szerszy. Rzeka Bukowa nie jest w stanie przyjąć nieskończonej ilości wody i konieczne jest szukanie innych rozwiązań na terenie całej zlewni. W tym roku planowane jest opracowanie programu. Kolejnym punktem będzie dokumentacja i poszukiwanie funduszy. Należy działać wieloaspektowo.

Agnieszka Bylińska – Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Ochrony Ludności – odnosząc się do pytania o lokalizację punktów z workami z piaskiem jest to ul. Misia Wojtka, ul. Inspektowa, ul. Drozdowa, ul. Sianokosów (w sumie ok. 700 worków). Funkcjonariusze Straży Miejskiej udostępniają worki i mieszkańcy je pobierają. Poinformowała, że w ubiegłym roku została przeprowadzona analiza miejsc, które mają wysokie ryzyko zalania. Ścianki przeciwpowodziowe są w pogotowiu, w tym zakresie prowadzona jest współpraca ze Strażą Pożarną.

Mariusz Patyk – Dyrektor ds. technicznych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – potwierdził, że na Bezrzeczu jest trudna sytuacja, jednak zazwyczaj nie dochodzi tam do zatykania przepustów. Stąd w sytuacji deszczy nawalnych doraźna pomoc ze strony ZWiK koncentruje się na rejonie Pogodna, ul. Derdowskiego. Jeśli chodzi o ul. Włościańską to problem jest z różnicą wysokości, która generuje duże ciśnienie. Bez dużej przebudowy i odprowadzenia wody bezpośrednio do Odry niestety niewiele można zrobić.

Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych – poinformował, że ze strony ZUK rowy są wykoszone i utrzymywane w czystości. ZUK nic nie może jednak poradzić na to, że woda się cofa (przykład ul. Drozdowej).

Daria Radzimska – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – podkreśliła, że Miasto zdaje sobie sprawę z problemu i podejmuje działania, tym bardziej, że problem deszczów nawalnych dotyka polskie miasta coraz częściej. Zwiększone zostały środki finansowe na działania bieżące i doraźne. To jest priorytet. Jeśli chodzi o przepusty i dokumentację w ostatnim czasie także podjęto szereg działań (m.in. koncepcje, zwiększenie środków na dokumentację, szereg podpisanych porozumień niezbędnych do pozyskania środków). Jeśli chodzi o przepusty, w toku prac okazało się, że dokumentacja, którą dysponujemy nie jest wystarczająca dla projektanta. Musimy uzupełnić te braki. Miasto dokłada starań, aby wypracować rozwiązanie, jednak wymaga to współpracy jednostek, gmin i instytucji. Temat jest niezwykle złożony.

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – odnosząc się do kwestii kolektora deszczowego zwróciła uwagę, że właściwym w tej kwestii jest Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości. Podmiot, na którego rzecz została ustalona służebność wykonuje ją w niewłaściwy sposób i wezwany został do zaprzestania naruszania działek, z których nie ma prawa korzystać.

Radna Ilona Milewska – zwróciła uwagę, że deweloper ma wskazane, że może jeździć po działce, na której znajduje się rów melioracyjny i kolektor deszczowy. Zapytała, czy mieszkańcy są informowani o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w przypadku zalania ul. Derdowskiego?

Radny Marek Duklanowski – dodał, że przepusty są wykonane w przekroju mniejszym, niż wynika z koncepcji i realnych potrzeb. 

Radny Andrzej Radziwinowicz – zapytał jaka jest konkretna przyczyna cofania się wody na ul. Drozdowej?

Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych – odpowiedział, że faktycznie obserwowane jest takie zjawisko, jednak nie znamy jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie.

Radny Piotr Kęsik – zwrócił uwagę, że Strategia zagospodarowania wód opadowych jest teraz kluczowa i Komisja powinna się nią zająć na jednym z kolejnych posiedzeń. Poinformował, że skieruje także interpelację ws. zabezpieczonych środków w budżecie, kwocie dofinansowania, kwocie całości projektu, ilości zaangażowanych podmiotów, zagrożeniach w realizacji projektu, ilości zbiorników retencyjnych.

Przewodniczący Przemysław Słowik – poprosił o przekazanie dokumentu Strategii oraz prezentacji. Zapowiedział powrót do tematu po wakacjach.


Ad. pkt. 4.
Omówienie wniosku dot. sprzedaży działki przy ul. Dziennikarskiej po terenie targowiska w Dąbiu.


Przewodniczący Przemysław Słowik – poinformował, że do Komisji skierowane zostało pismo ws. ryneczku w Dąbiu (załącznik nr 4 do protokołu). Poinformował, że przed rozpoczęciem Komisji wnioskodawczyni przekazała dodatkowe materiały w formie papierowej (do wglądu) i zostaną one przekazane Radnym w formie elektronicznej (załącznik nr 5 do protokołu).

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – dokonała wprowadzenia. Od 2022 r. uchwalony jest mpzp, który definiuje przeznaczenie nieruchomości przy ul. Dziennikarskiej. Działka jest przygotowywana do zbycia w drodze przetargu. Temat zagospodarowania działki pojawił się w dyskusji w 2017 r. Wówczas pozostało kilka podmiotów, które nadal prowadziły działalność na tym terenie.

Wnioskodawczyni – zwróciła uwagę, że jeśli Miasto sprzeda działką to całe osiedle zostanie bez targowiska i możliwości prowadzenia działalności w tym zakresie. Mieszkańcy korzystają z ryneczku i sprzedaż jedynego miejsca, w którym jest prowadzona taka działalność nie przyniesie korzyści mieszkańcom. Nadal są chętni przedsiębiorcy, którzy chcieliby inwestować w to miejsce. Dodała, że jest to jedyne miejsce, gdzie taka działalność mogłaby być prowadzona.

Zofia Fiuk-Dymek – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta – omówiła mpzp. Zwróciła uwagę, że w momencie uchwalania mpzp targowisko nie funkcjonowało już de facto w charakterze targowiska. Teren dla targowiska w Dąbiu w mpzp został wskazany przy ul. Chorwackiej i ul. Portowej. Dodała, że ponadto na obszarze całego Starego Dąbia może być prowadzony handel w formie doraźnej (za zgodą Miasta lub właścicieli terenu).

Przewodniczący Przemysław Słowik – zauważył, że obecnie targowisko jest praktycznie nieużytkowane. Zapytał, ile przedsiębiorców prowadzi obecnie działalność.

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformowała, że zawarte są 4 umowy.

Radna Małgorzata Wleklak – zwróciła uwagę na artykułowaną przez mieszkańców potrzebę typowego targowiska w Dąbiu. Miejscowy plan mówi o przeznaczeniu tego terenu na funkcję mieszkaniową, mieszkaniowo-usługową i usługową. Terenem są zainteresowani kupcy i potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby wykorzystać zapis o funkcji usługowej i mają propozycję dotyczącą zagospodarowania tego terenu.

Radny Marek Chabior – wyraził opinię, że należy zachować ryneczek w dotychczasowym miejscu. Wrażenie, że ryneczek się nie rozwija jest spowodowane tym, że przedsiębiorcy nie mają pewności, czy on się utrzyma.

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśniła, że niezależnie od lokalizacji są wymagane nakłady finansowe, ponieważ obecnie teren jest znacznie zdegradowany. Dodała, że uchwalony mpzp został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Osiedla. Mamy przygotowane wspomniane dwie lokalizacje dla potencjalnych inwestorów.

Radna Maria Bochuń – zwróciła uwagę, że proponowane lokalizacje mają problem z komunikacją i dostępnością miejsc parkingowych.

Radny Krzysztof Romianowski – wyraził opinię, że ryneczek w Dąbiu powinien być rewitalizowany. Mieszkańcy chcą, aby działało tam targowisko. Lokalizacje proponowane przez Miasto nie spełnią tej funkcji ponieważ mieszkańcy są przyzwyczajeni do dotychczasowej lokalizacji. W proponowanych lokalizacjach nigdy nie była prowadzona działalność handlowa.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz – wyraził opinię, że rola lokalizacji jest przeceniana, ponieważ obie lokalizacje są położone bardzo blisko siebie. Połączenie funkcji targowiska i sklepu wielkopowierzchniowego może być z korzyścią dla obu podmiotów, mamy wiele takich przykładów. Najważniejszą kwestią jest to, czy znajdzie się inwestor.

Wnioskodawczyni – dodała, że Prezydent zadeklarował, że Miasto może pomóc w realizacji projektu. Przedsiębiorcy przygotowali dokumentację, jednak rozmów nie ma.

Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśniła, że jeśli jest zainteresowany podmiot, który chciałby zainwestować i prowadzić tego typu działalność, to powinien się on zwrócić formalnie do Miasta z wnioskiem. Wówczas Radni Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa będą taką dzierżawę opiniować. Wskazane są dwie lokalizacje, różne pod względem potencjału inwestycyjnego i wysokości nakładów, aby potencjalny inwestor mógł dostosować skalę inwestycji. Ważne jest pytanie o potencjał inwestycyjny, biorąc pod uwagę fakt, że przed ostatnie kilka lat nie było podmiotów zainteresowanych taką inwestycją.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zwrócił uwagę, że jest to temat dla Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa. Zauważył, że na ten moment rozmawiamy na poziomie deklaracji stron, jednak nie ma nadanej formalnej ścieżki. Poinformował, że aby sprawie został nadany bieg inwestor musiałby wystąpić na ścieżkę formalną.


Ad. pkt. 5.
Projekt przebudowy ul. Emilii Plater.


Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – przedstawił prezentację, która stanowi załącznik nr 6 do protokołu. Zwrócił uwagę na realizację inwestycji w formule zaprojektuj – wybuduj oraz na wykonanie parkingu w ramach inwestycji.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, czy droga rowerowa będzie odgrodzona od jezdni?

Radosław Tumielewicz – Prezes Spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie – poinformował, że będzie ona wydzielona krawężnikiem, a droga rowerowa będzie wyniesiona na ok. 2 cm.

Radny Piotr Kęsik – zapytał, czy nowa organizacja będzie wiązała się z utrudnieniami dla kierowców?

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że obecnie jest tam po jednym pasie w obu kierunkach, więc nie ma pogorszenia dla kierowców.

Radny Marek Duklanowski – zwrócił uwagę, że Radni chcieliby mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała inwestycja. Kiedy jest najlepszy moment, aby wrócić z tematem na posiedzeniu Komisji?

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – wyraził opinię, ze najlepszym momentem będzie czas podpisania umowy. Ponadto wyraził gotowość rozmów w trakcie spotkań roboczych.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz – zauważył, że na wielu skrzyżowaniach w ramach nowych inwestycji instalowana jest sygnalizacja świetlna w miejscach, gdzie nie jest konieczna.

Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – kwestia sygnalizacji świetlnej jest złożoną kwestią. Należy wziąć pod uwagę specyficzne uwarunkowania dla konkretnej lokalizacji. Priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowników ruchu.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości odpowiedzi na pismo ws. dostosowania ul. Kolumba do ruchu pojazdów ciężkich oraz pismo ws. darmowych przejazdów komunikacją miejską dla pracowników DPS (załącznik nr 7 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Powązka
Inspektor BRM
 Przemysław Słowik

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/06/28
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2024/10/08 08:43:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2024/10/08 08:43:25 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/08/02 09:16:22 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/07/08 11:21:57 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/07/08 11:21:07 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/07/08 10:58:38 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/07/01 12:56:59 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/06/28 11:15:55 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/06/28 11:00:41 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/06/28 10:41:40 Nowa pozycja