PROTOKÓŁ NR 0012.2.5.2024
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, MOBILNOŚCI, KLIMATU I ZWIERZĄT
Z DNIA 4 WRZEŚNIA 2024 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 10.07.2024 r. |
3. | Omówienie kwestii zabarwienia wody w rzece Bukowa i potencjalnych konsekwencji dla środowiska. |
4. | Opiniowanie projektu uchwały nr 141/24 ws. Programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz
innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok (w zakresie Ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego). |
5. | Stan realizacji inwestycji na al. Powstańców Wielkopolskich oraz ul. Kolumba. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Przewodniczący Przemysław Słowik – zaproponował zmianę w kolejności punktów porządku obrad. Zaproponował kolejność:
- Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 10.07.2024 r.
- Opiniowanie projektu uchwały nr 141/24 ws. Programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok (w zakresie Ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego).
- Stan realizacji inwestycji na al. Powstańców Wielkopolskich oraz ul. Kolumba.
- Omówienie kwestii zabarwienia wody w rzece Bukowa i potencjalnych konsekwencji dla środowiska.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
Propozycja została przyjęta przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 10.07.2024 r.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 10.07.2024 r.
Za – 11 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały nr 141/24 ws. Programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz
innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok (w zakresie Ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego).
Opiniowanie projektu uchwały nr 141/24 ws. Programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok (w zakresie Ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego)
Wprowadzenia do tematu dokonał Dariusz Matejski – Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska. Omówił projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.
Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, czy kwota przeznaczona na działalność „Zwierzogrodu” jest wystarczająca w kontekście potrzeb?
Dariusz Matejski – Zastępca Dyrektora WOŚ – wyjaśnił, że na ten moment wydaje się być to kwota wystarczająca.Jeśli będzie inaczej będziemy podjęte zostaną działania, aby wygospodarować dodatkowe środki.
Radna Ilona Milewska – zwróciła uwagę na potrzeby finansowe „Zwierzogrodu”. Czy jeśli „Zwierzogród” wygra i wystąpiłby o dodatkowe środki w przyszłym roku, to będzie możliwość zwiększenia kwoty?
Przewodniczący Przemysław Słowik – poruszył kwestię potrzeby rozbudowy infrastruktury „Zwierzogrodu”.
Dariusz Matejski – Zastępca Dyrektora WOŚ – odpowiedział, że w tej kwestii przy współpracy uda się zaspokoić potrzeby „Zwierzogrodu”.
Wobec braku dalszych pytań ze strony Radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.
Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 141/24 ws. Programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok (w zakresie Ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego)
Za – 13 (jednogłośnie)
Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.
Ad. pkt. 4.
Stan realizacji inwestycji na al. Powstańców Wielkopolskich oraz ul. Kolumba.
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – przedstawił prezentację, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Omówił trudności napotykane podczas realizacji inwestycji.
Radny Stanisław Kaup – zwrócił uwagę na zamknięcie al. Powstańców Wielkopolskich przy pętli w związku z budową magistrali wodociągowej. Czy wówczas będzie ruch wahadłowy?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – wyjaśnił, że będzie to zamknięcie jednego pasa ruchu. Będzie utrzymany ruch w obie strony.
Radny Stanisław Kaup – zapytał, co z przejazdem ul. Smolańska – al. Powstańców Wielkopolskich?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – wyjaśnił, że jest to trudna kwestia, ponieważ na tym skrzyżowaniu są do przebudowy dwie magistrale wodociągowe, powiązane z całym układem nawadniania Miasta. Jesteśmy w trakcie ustalania dalszych działań.
Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – przyznał, że jest to trudne miejsce i występują tam utrudnienia w ruchu. Zwrócił jednak uwagę, że udaje się nie powodować utrudnień dla mieszkańców z dostępem do mediów. Zwrócił uwagę, że jest to szczególnie istotne w kontekście sąsiedztwa szpitala. Lepiej jest podjąć ograniczenia w ruchu, niż w dostępie do mediów. W kontekście pojawiających się w dyskusjach pytań, dlaczego al. Powstańców Wielkopolskich została zamknięta przed otwarciem ul. Kolumba wyjaśnił, że pewne typy prac można wykonywać w dwóch lokalizacjach jednocześnie. Podjęta została decyzja, aby wykorzystać czas wakacji, bo wówczas uciążliwości są mniej dokuczliwe.
Radna Ewa Jasińska – zwróciła uwagę na to, że mieszkańcy Pomorzan bardzo cierpią z powodu utrudnień. Zapytała, czy na ul. Kolumba będzie fragment ulicy jednokierunkowej (przy Szczecińskiej Wenecji)?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – wyjaśnił, że od Dworca w kierunku ul. Chmielewskiego ruch w obu kierunkach zostanie utrzymany.
Radny Marek Duklanowski – zwrócił uwagę, że przy jednym pasie ruchu dochodzi do sytuacji, kiedy pas jest zastawiany przez dostawców przesyłek. Może warto byłoby wyznaczyć koperty dla dostaw. Zapytał, czy przy kopaniu studni fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – przy wykonywaniu prac dokładane są wszelkie starania, aby wszystko zostało wykonane najlepiej jak to możliwe.
Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – odnosząc się, do kwestii dostawców zwrócił uwagę, że na pewno powstaną takie miejsca. Sytuacja będzie także na bieżąco monitorowana, aby nie nastąpiło zablokowanie ruchu tramwajów.
Radny Jan Posłuszny – zapytał, czy na al. Powstańców Wielkopolskich jest podział na kanalizację sanitarną i deszczową?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – wyjaśnił, że trwają prace nad całkowicie nową kanalizacją deszczową, więc będzie podział.
Radna Julia Szałabawka – zapytała, czy jeśli zostanie przywrócony ruch na ul. Kolumba, to ruch wahadłowy na ul. Włościańskiej zostanie usunięty?
Radny Stanisław Kaup – poinformował, że rozmawiał z Z-cą Prezydenta Łukaszem Kadłubowskim, aby jak najszybciej to zrobić. Zapytał, co stanie się z autobusem 806 po uruchomieniu tramwaju nr 6? Czy zostanie on zlikwidowany? Zapytał jaka jest perspektywa czasowa usunięcia ruchu wahadłowego przy ul. Smolańskiej?
Marcin Wiśniewski – ZUE S.A. – przedstawiciel wykonawcy – jeśli chodzi o ul. Smolańską, to na pewno nie wcześniej niż na koniec listopada, ale to zależy od kwestii magistrali.
Michał Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – planowo inwestycja na ul. Kolumba powinna zakończyć się w listopadzie, później będziemy próbować zająć się kwestią ul. Smolańskiej. Jeśli chodzi o autobus 806, to jest to linia, która była uruchomiona za tramwaj na czas remontu. Po jego zakończeniu zostanie ona zlikwidowana.
Ad. pkt. 5.
Omówienie kwestii zabarwienia wody w rzece Bukowa i potencjalnych konsekwencji dla środowiska.
Przewodniczący Przemysław Słowik – poinformował, że Radny Andrzej Radziwinowicz wnioskował o wprowadzenie tego punktu do porządku obrad. Omówił incydent zabarwienia rzeki Bukowa. Mieszkańcy zauważyli, że woda przybrała jaskrawozielony kolor na skutek wycieku z sieci ciepłowniczej. Poinformował, że mieszkańcy zauważyli także martwe ryby na fragmencie rzeki. Poprosił SEC o wyjaśnienie całej sytuacji.
Adam Palacz – Prezes SEC – potwierdził, że zabarwiona woda, która przedostała się do rzeki Bukowa pochodzi z sieci ciepłowniczej. W związku z prowadzoną w ciepłowni na Marlicza inwestycją konieczne było spuszczenie pewnej ilości wody. Podczas spuszczenie woda wydostała się z kanalizacji, jednak na ten moment trudno jest mówić o konkretnych przyczynach. SEC obecnie jest na etapie wyjaśniania, w którym momencie nie zadziałały procedury wewnętrzne, że ZWiK nie został w wyprzedzeniem poinformowany. Odnosząc się do koloru wody wyjaśnił, że zielony barwnik jest celowo dodawany do wody w celach detekcji nieszczelności. Barwnik nie jest szkodliwy dla ludzi, ani dla środowiska. Barwnik jest zatwierdzony przez Sanepid i używany jest m.in. w celach spożywczych. Obecnie stężenie barwnika jest małe. SEC prowadzi także kampanię informacyjną mającą na celu uspokojenie mieszkańców i wyjaśnienie, że barwnik nie jest szkodliwy.
Radny Andrzej Radziwinowicz – zapytał, co było przyczyną przedostania się wody do rzeki?
Adam Palacz – Prezes SEC – wyjaśnił, że część infrastruktury jest sprzed wielu lat, co wiąże się z brakami w dokumentacji komór i ich odwodnienia. Jako lekcję na przyszłość SEC dokona inwentaryzacji punktów odprowadzania wody z komory w ciepłowni Marlicza, uszczegółowi procedury wewnętrzne.
Radny Andrzej Radziwinowicz – poprosił o oszacowanie, ile zajmie inwentaryzacja?
Adam Palacz – Prezes SEC – odpowiedział, że jeśli chodzi o Marlicza, jest to kwestia dni. Jeśli chodzi o cały Szczecin jest to kwestia miesięcy, a może nawet lat, ponieważ tych komór jest bardzo dużo.
Radny Andrzej Radziwinowicz – odnosząc się do kwestii szkodliwości barwnika zwrócił uwagę, że w wysokim stężeniu większość substancji może być niebezpieczna. W okolicy ul. Inspektowej zauważono martwe ryby. Może stężenie barwnika było problemem?
Adam Palacz – Prezes SEC – wyjaśnił, ze karta charakterystyki barwnika określa go jako nie stanowiącego zagrożenia w stężeniu 100%. Stężenie barwnika w wodzie sieciowej jest w stężeniu 0,5 promila, ponadto nastąpiło jego rozcieńczenie w wodzie rzeki Bukowej. Jego stężenie było zatem bardzo małe.
Radny Andrzej Radziwinowicz – zapytał, czy Wody Polskie otrzymały informację o martwych rybach w rzece Bukowej? Czy został zabezpieczony materiał do badań w postaci martwych ryb?
Łukasz Kolanda – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – potwierdził, że rzeka Bukowa znajduje się w administracji Wód Polskich. Potwierdził, że jest pozwolenie wodno-prawne dla SEC-u, które pozwala na wprowadzenie do rzeki ścieków z urządzeń przemysłowych, jednak dotyczą one innych wylotów. Wody Polskie prowadzą własne dochodzenie, z którego na ten moment wynika, że ścieki zostały wprowadzone do rzeki przez kanalizację w rejonie ul. Modrej. Zgodnie z przepisami ustawy jest to wykroczenie. Prowadzone są czynności, aby ustalić stan faktyczny. Potwierdził, że Wody Polskie otrzymały informację o martwych rybach w rejonie ul. Inspektowej. Pracownicy byli na miejscu i potwierdzili ok. 13 martwych osobników w jednym miejscu. W innych miejscach nie stwierdzono martwych ryb.
Radna Ilona Milewska – zwróciła uwagę na zaniepokojenie mieszkańców. Powinni być oni wcześniej informowani o takich działaniach. Zapytała, czy Wody Polskie pobrały próbki? Dodała, że w rowach melioracyjnych nadal można dostrzec pozostałości barwnika. Zapytała, jakie dalsze kroki zostaną podjęte?
Radny Marek Duklanowski – poinformował, że naocznie starał się zlokalizować wypływającą wodę, będąc w kontakcie z Wodami Polskimi. Poinformował, że do wycieku doszło na rowie przy ul. Anny Marii. Podkreślił, że sprawę należy wyjaśnić, aby zminimalizować ryzyko takich sytuacji w przyszłości.
Łukasz Kolanda – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – podziękował za informację. Zadeklarował dalsze działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy.
Joanna Pieciukiewicz – Przewodnicząca RO Krzekowo-Bezrzecze – poinformowała, że mieszkańcy byli bardzo zaniepokojeni. Natychmiast powiadomiono odpowiednie instytucje. Zapytała, czy jakaś instytucja zbadała ciecz, która znalazła się w rzece?
Łukasz Kolanda – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – poinformował, że Wody Polskie nie badały wody, ponieważ od razu było wiadomo jakiego jest pochodzenia, co potwierdził SEC.
Adam Palacz – Prezes SEC – poinformował, że SEC na przestrzeni lat bada swoją wodę w sieci i nigdy parametry nie zostały przekroczone. Dodał, że SEC sprawdzi i usunie wszelkie ewentualne pozostałości po barwniku.
Joanna Pieciukiewicz – Przewodnicząca RO Krzekowo-Bezrzecze – poprosiła, aby w przyszłości, jeśli dojdzie do podobnego zdarzenia próbki wody zostały pobrane. Chociażby po to, aby uciąć spekulacje. Zwróciła uwagę, że w rzece Bukowej żyją nie tylko ryby, ale także bobry.
Radny Przemysław Słowik – zwrócił uwagę, że pobranie próbek dałoby ostateczną odpowiedź nt. szkodliwości środowiskowej i uspokoiłoby mieszkańców. Podkreślił, że zrzut odbył się bez pozwolenia i należy podjąć działania, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.
Patrycja Wolińska-Bartkiewicz - Prezes Zarządu ZWiK – zwróciła uwagę, że kolor wody faktycznie był bardzo niepokojący, jednak ZWiK oraz SEC w 2022 r. ustalili procedurę tego typu zrzutów. Ze strony ZWiKu nie ma informacji, aby zrzut, który nastąpił spowodował szkody dla środowiska.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z następującą korespondencją:
- odpowiedzią WOŚr ws. zabezpieczenia zarwanego brzegu Jeziora Głębokiego i uszkodzonej ścieżki pieszo-rowerowej (załącznik nr 4 do protokołu),
- odpowiedzią ZDITM ws. budowy ścieżki rowerowej na ul. Mickiewicza (załącznik nr 5 do protokołu),
- pismem ws. wprowadzenia nieodpłatności linii autobusowych 70 oraz 90 (załącznik nr 6 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Powązka Inspektor BRM | Przemysław Słowik |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2024/08/28
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Musiał
- dnia:
- 2024/10/24 08:38:49
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Musiał | 2024/10/24 08:38:49 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/10/08 08:44:24 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/09/03 10:40:45 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/09/02 14:39:01 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/09/02 11:30:01 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/08/29 12:46:09 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2024/08/28 11:11:22 | Nowa pozycja |