przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

Dot. konsultacji społecznych dotyczących podniesienia bezpieczeństwa pieszych w ciągu ul. Mickiewicza

Numer: 59
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2015/01/19

We wrześniu 2013 roku zwracałem się do Pana Prezydenta z zapytaniem o analizy dotyczące mających poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu zmian w organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza. Wyniki tych analiz miały zostać zaprezentowane, jednak do dzisiaj o nich ich nie poinformowano.

W listopadzie 2013 roku zwracałem się do Pana Prezydenta z zapytaniem o możliwość montażu elementów podnoszących bezpieczeństwo pieszych przed przejściami dla pieszych. Poinformowano mnie, że zostanie zorganizowana wizja lokalna z udziałem organizatorów ruchu, zarządców drogi i służb zajmujących się bezpieczeństwem oraz przedstawicieli rady osiedla. Miałem również wziąć udział w tej wizji wskazując miejsca szczególnie newralgiczne w kwestii braku bezpieczeństwa. Takiego spotkania najprawdopodobniej nie zorganizowano do dzisiaj, bo nie otrzymałem o nim żadnej informacji.

W lutym 2014 roku grupa siedmiorga radnych Rady Miasta Szczecin zwróciła się do Pana Prezydenta z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie podniesienia bezpieczeństwa pieszych w ciągu ul. Mickiewicza w Szczecinie. Otrzymałem odpowiedź, że konsultacje zostaną przeprowadzone, jednak do dnia dzisiejszego, mimo upływu prawie roku, termin nie został wskazany.

Brak prowadzonych wyraźnych działań z zakresu poprawy bezpieczeństwa nie znaczy, że problem zniknie. W ciągu ul. Mickiewicza w Szczecinie nadal zdarzają się wypadki, przede wszystkim z udziałem pieszych, zwłaszcza w podeszłym wieku, a kierowców w wielu sytuacjach cechują zachowania niebezpieczne. Najczęstszą sytuacją jest wyprzedzanie samochodów ustępujących pieszym na przejściach dla pieszych oraz zatrzymywanie i postój pojazdów bezpośrednio przed przejściami dla pieszych czy w obrębie skrzyżowań – dotyczy to zarówno okolic skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Wawrzyniaka (parkujące pojazdy zostawiają ok. 1 metra szerokości chodnika i pieszy musi niejednokrotnie poruszać się między nimi slalomem), jak i wszystkich praktycznie skrzyżowań na odcinku od mostu Akademickiego do skrzyżowania z ul. Wernyhory. Nagminne jest też, wynikające z szerokości jezdni, przekraczanie prędkości.

Jednocześnie warto nadmienić, że przy skrzyżowaniu z ul. Konopnickiej zamontowano słupki ograniczające parkowanie, jednak tak niefortunnie, że nie przeszkadzają one i tak kierowcom w zatrzymywaniu się w obrębie skrzyżowania i przed samym przejściem dla pieszych.

 

Położona wewnątrz gęsto zaludnionej dzielnicy niebezpieczna ulica Mickiewicza jest najczęstszym problemem, z jakim zwracają się do mnie mieszkańcy Pogodna.
Może warto jednak podjąć działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na ulicy Mickiewicza?

W związku z powyższym proszę o informacje:

  1. Czy obecny stan bezpieczeństwa na ul. Mickiewicza jest zadowalający?
  2. Jaką ilość wypadków w podziale na poszczególnych uczestników ruchu: piesi, rowerzyści, pojazdy samochodowe, pojazdy komunikacji publicznej, odnotowano w roku 2013 i 2014 (w podziale na poszczególne lata, w roku 2014 z tych miesięcy, za które są dostępne statystyki)?
  3. Czy wg statystyk wypadkowych można potwierdzić tezę, że głównym uczestnikiem wypadków w ciągu ul. Mickiewicza są piesi i że najbardziej niebezpiecznymi miejscami są okolice skrzyżowań – z ul. Brzozowskiego, z ul. Konopnickiej / Okrzei i w okolicy przejścia dla pieszych przy „Ryneczku Pogodno”i UP nr 6?
  4. Jakie działania związane z montażem urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pieszych zrealizowano w ciągu ul. Mickiewicza od września 2013 roku?
  5. Kiedy zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w związku z poprawą bezpieczeństwa w ciągu ul. Mickiewicza? Wydaje się, że dobrze byłoby je przeprowadzić przed ewentualnym wprowadzeniem nowej organizacji ruchu związanej ze zwycięskim w ramach SBO 2015 projektem „Rowerowej rewolucji”.
  6. Czy są już wyniki analizy ruchu drogowego po ewentualnych zmianach organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza o których pisałem we wrześniu 2013 roku?


Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2015/01/19
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2015/01/19 14:02:43
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2015/01/19 14:02:43 nowa pozycja
Marta Klimek 2015/01/19 14:01:21 nowa pozycja
Marta Klimek 2015/01/19 14:01:06 nowa pozycja