przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Urbanistyki i Architektury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Piotr Mync
Data odpowiedzi:
2016/04/26
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie wskazania terenu pod budowę nowej szkoły na Gumieńcach, przedstawiam następujące informacje.

Zgodnie z opinią Biura Planowania Przestrzennego Miasta istnieją potencjalnie dwie możliwości lokalizacji nowej szkoły podstawowej dla Gumieniec.

Pierwszą z nich jest wskazany na ewentualną realizację celów: oświaty, ochrony zdrowia itp. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce – Derdowskiego 2” teren Z.G.5520.U o powierzchni 0,52 ha. W opracowywanej zmianie powyższego planu przeznacza się teren sąsiedni Z.G.5514.UK (obecne przeznaczenie terenu: obiekt sakralny z zielenią towarzyszącą) o powierzchni 0,38 ha na tę samą funkcję co w terenie Z.G.5520.U. Stworzy to możliwość wykorzystania łącznie 0,9 ha pod ewentualną inwestycję.

Drugim przedstawianym terenem, na którym istnieje możliwość lokalizacji szkoły podstawowej, jest działka nr 2/4 z obrębu 2124 o powierzchni 6,11 ha położona w rejonie ulic Cukrowej i Krygiera. Teren o dużym potencjale inwestycyjnym w rejonie nowo powstających osiedli mieszkaniowych wymaga szczegółowej analizy i ewentualnego wskazania w nowym planie.

Wydział Oświaty natomiast informuje, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej prowadzone są prace związane ze zmianą struktury Szkół, które poprzedzone będą identyfikacją i analizą obecnej sytuacji oraz szerokimi konsultacjami społecznymi. Całość działań, w tym decyzja odnośnie m.in. planowanej likwidacji gimnazjów, wydłużenia nauki w szkole podstawowej i liceum, zostanie podsumowana 27 czerwca br. w Toruniu. Jednocześnie Minister Edukacji Narodowej zapewnia, że „zmiany rozpoczną się od 2017 roku i będzie to proces stopniowy, wprowadzany w taki sposób, aby był jak najmniej odczuwalny zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli”.

W przypadku zapowiadanej likwidacji gimnazjów pozostaną do zagospodarowania dwa budynki oświatowe znajdujące się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 16, tj. budynek Gimnazjum nr 20, ul. Brodnicka 10 oraz budynek Gimnazjum nr 27, ul. Mikołajczyka 20. Wówczas celowym działaniem będzie utworzenie w tych budynkach szkół podstawowych oraz racjonalizacja obwodów szkolnych SP Nr 16 i sąsiadujących z nią szkół podstawowych: SP nr 51, ul. Jodłowa 21, SP nr 48, ul. Czorsztyńska 35, SP nr 20, ul. Dobrzyńska 2 oraz SP nr 55 w ZSO nr 3, ul. Orawska 1. Powyższe działania oraz potencjalne utworzenie dwóch dodatkowych szkół podstawowych w tym rejonie w pełni zaspokoją potrzeby edukacyjne mieszkańców na etapie szkoły podstawowej.

Ponadto w związku z objęciem w roku szkolnym 2016/2017 obowiązkiem szkolnym dzieci 7-letnich (a nie jak dotychczas 6-letnich) wszystkie szkoły podstawowe będą miały mniejszy nabór do klas pierwszych, niż miało to miejsce dotychczas. Ze wstępnej analizy rekrutacji do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych w szkołach wynika, że SP Nr 16 utworzy 4 oddz. „0” i 3 kl. I (łącznie 7 oddziałów). Dla porównania w r. szk. 2015/2016 w SP Nr 16 funkcjonują 3 oddz. „0” i 9 kl. I (łącznie 12 oddziałów), w r. szk. 2014/2015 funkcjonowały 4 oddz. „0” i 8 kl. I (łącznie 12 oddziałów).

Wobec powyższego w obecnej sytuacji z decyzją dotyczącą budowy nowej szkoły na Gumieńcach należy poczekać do czasu ogłoszenia decyzji MEN, tj. do czerwca 2016 r.


Interpelacja:
udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2016/04/26
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2016/04/26 10:44:56
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2016/04/26 10:44:56 treść odpowiedzi