Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

Dot. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie

Numer: 46
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2015/01/14

W imieniu mieszkanki naszego miasta, składam interpelację w następującej sprawie:

Cytuję: „ Zwracam się z prośbą o przyjrzenie się procedurom poddawania eutanazji zwierząt na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie.

W dniu 5.01.2015r. w szczecińskim schronisku dla zwierząt uśpiono psa o imieniu Budyń, nr 1501/14. Uzasadnieniem tak drastycznego kroku była rzekoma jego agresja. Zwierzę ugryzło pracownika obsługi. Wprawdzie Ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza ich uśmiercanie w wypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego. Uważam jednak, że w opisywanym przeze mnie przypadku to zagrożenie zostało wyolbrzymione, a pies mógł być sprowokowany. Sama jestem właścicielką psa, i wielokrotnie obserwowałam w lecznicy dla zwierząt, w której leczę swojego pupila, przypadki gwałtownych zachowań zwierząt podczas wykonywania czynności weterynaryjnych (np. zastrzyk). Jednak tam pracują profesjonaliści i możliwości skutecznego ataku zwierzęciu nie pozostawiają. Dlatego jestem głęboko poruszona zaistniałą sytuacją. Zatrudnione w schronisku osoby, winny być przygotowane na różne zachowania podległych im zwierząt . Jeżeli jest inaczej, należy zadać pytanie czy wina nie leży po stronie człowieka. Tym bardziej, że proponowano psa do adopcji. Ostatnia aktualizacja informacji 23.12.2014 roku na stronie internetowej schroniska.

Miałam okazję poznać mieszańca o imieniu Budyń. Wielokrotnie wraz z wolontariuszami schroniska wyprowadzałam go na spacer, jadł mi z ręki smakołyki, dawał się głaskać. Ponadto po spacerze bez problemu zajmował swój kojec. Wolontariuszka wprowadzając psa wchodziła tam razem z nim.

Kolejna sprawa, budząca moje zaniepokojenie. to zasady udzielania pomocy weterynaryjnej zwierzętom schroniskowym w dni świąteczne.

Otóż, w dniu 6.01.2015r. nie udzielono pomocy suczce o nr 902/14. U Sonii ( takie ma imię), mimo tego, że się przewracała leczenie wdrożone zostało dopiero następnego dnia, kiedy dyżur objęła inna lekarka weterynarii. Ja nie byłam świadkiem tego zdarzenia, wiem o nim od wolontariuszki, która chce pozostać anonimowa. Obawia się , że nie zostanie jej przedłużona umowa o wolontariat”.

1. W związku z sytuacją opisaną przez mieszkankę, obawiam się, że uśpienie psa o imieniu Budyń nr 1501/14 ilustruje, ,że być może praktyka usypiania psów z powodu agresywności jest pozorowana na legalną. A tak zwana "agresywność", to skrót myślowy, odsyłający do art. 6, ust. 1, pkt 5 ustawy o ochronie zwierząt, który określa wyjątek od zakazu zabijania zwierząt, sformułowany następująco:
Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem (...) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia.

Istotą rzeczy jest to , że zagrożenie "bezpośrednie" zasadniczo nie może pojawić się w prawidłowo działającym schronisku.

Jeśli uznać, że schronisko jest zakładem odpowiednio urządzonym, wyposażonym i obsługiwanym dla przetrzymywania dowolnych psów, to zagrożenie może występować w nim tylko potencjalnie, tzn. gdy z nadzwyczajnych powodów zawiodą normalnie przewidziane i stosowane w takim zakładzie środki panowania nad zachowaniem zwierząt i środki bezpieczeństwa. Wystąpienie takiego zdarzenia, musi być wtedy oceniane w kategoriach wypadku przy pracy, domagającego się wyjaśnienia okoliczności jego zaistnienia w świetle przyjętych norm i procedur działania zakładu.

W związku z powyższym , oczekuję szczegółowej odpowiedzi w tej sprawie, opisu sytuacji, która spowodowała zagrożenie dla ludzi ,uzasadniające uśmiercenie w/w psa, oraz protokołu stwierdzającego to zdarzenie podpisanego prze lekarza weterynarii.

Ponadto proszę o podanie, ile było incydentów w jakich doszło do tzw. „zagrożeń bezpośrednich " w schronisku, opisu tych sytuacji, w okresie od początku 2013 roku do dnia dzisiejszego. Oczekuję udostępnienia kopii protokołów tych zdarzeń.

Proszę o podanie, ile zwierząt w okresie od początku 2013 roku do dnia dzisiejszego zostało poddanych eutanazji i z jakich przyczyn. Proszę o udostępnienie kopii protokołów.

2. Nawiązując do drugiej części wypowiedzi mieszkanki, odnoszącej się do wydarzenia udzielania z opóźnieniem pomocy choremu psu o imieniu Sonia nr 902/14, oczekuje szczegółowej odpowiedzi w tej sprawie, łącznie z dokumentacją.

Ponadto oczekuje odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jak zorganizowana jest praca w schronisku w dni powszednie i świąteczne: ile osób pracuje, jak wygląda system zmianowy.
  2. Jak zorganizowana jest praca lekarzy weterynarii w dni powszednie i świąteczne : ilu lekarzy pracuje, w jakim systemie ?( etat, godz. pracy)?
  3. Ile razy schronisko kontrolowane było w ubiegłym roku przez ZUK? Oczekuje kopii protokołów pokontrolnych.
  4. Ile razy schronisko było kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną? Oczekuje kopii protokołów pokontrolnych.
  5. Proszę o podanie, jaka kwota w bieżącym roku zostanie przeznaczona jest oddzielnie na: opiekę weterynaryjną i na wyżywienie jednego bezdomnego zwierzęcia w schronisku.


Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Zielińska Grażyna Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2015/01/28 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2015/01/14, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2015/01/14 14:34:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2015/01/14 14:34:57 nowa pozycja