Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/05/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na zapytanie nr 2596 z dnia 22 maja 2018 roku dotyczącego przepisów obowiązującego prawa, na podstawie których zostały opracowane i wdrożone zasady najmu mieszkań stanowiących własność dwóch TBS’ów, wyjaśniam, że podstawowym dokumentem prawnym jest Uchwała Nr XVIII/507/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin (Dz.U. z 2012r. poz.1310, poz.1311 ze zm.). W uchwale tej (§1 ust.2) określono, że zasady wynajmowania lokali nie wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin, a lokale mieszkalne stanowiące własność TBS’ów nie wchodzą w skład tego zasobu, pozostających w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin, regulują odrębne przepisy prawne.
Dodatkowo wskazano, że Gmina Miasto Szczecin może realizować zadania wynikające z ustawy o ochronie praw lokatorów i zmianie Kodeksu cywilnego oraz ww. uchwały na podstawie porozumień zawartych z właścicielami innych zasobów mieszkaniowych, co oznacza, że w tym także z TBS’ami.
Ponadto taki tryb postępowania reguluje podstawowy akt prawny, w oparciu o który działalność prowadzą TBS’y, a jest nim ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.2017.0.79 t.j.). W ustawie tej określone zostały zasady współdziałania TBS’ów z gminami. Zgodnie z jej postanowieniami (art. 31 ust. 1) zasady współdziałania szczecińskich TBS’ów z Gminą Miasto Szczecin określa umowa o współpracy oraz szereg porozumień z niej wynikających i obejmujących zrealizowane inwestycje mieszkaniowe.
Tryb ofert wolnych lokali z zasobu tbs nie jest nowością. Tryb taki był stosowany już we wcześniejszych latach, kiedy to oprócz realizacji wykazów osób uprawnionych do zawarcia umów najmu lokali z zasobu tbs (sporządzanych w wyniku cyklicznych naborów wniosków) ZBiLK oferował do wynajmu lokale poprzez podanie do publicznej wiadomości adresów lokali, na które osoby zainteresowane mogły składać pisemne oferty.
Uwzględniając wcześniejsze doświadczenia oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wprowadzono zmiany, aby oferta była cały czas dostępna, na bieżąco aktualizowana, dostosowana do oczekiwań przyszłych najemców – tak, żeby rodzina potrzebująca mieszkanie w danym czasie mogła z niej skorzystać bez oczekiwania na nabór wniosków.
Istotnym jest fakt, że jest to oferta mieszkaniowa dla grupy rodzin potrzebujących mieszkania, ale z uwagi na wysokość średnich miesięcznych dochodów gospodarstw domowych, które w 2017 roku uległy zmianie, nie może ubiegać się o mieszkanie z komunalnego zasobu mieszkaniowego, ani także nie może uzyskać mieszkania z TBS’u w ramach systemu partycypacji w kosztach jego budowy.
Interpelacja: Dot. zasad najmu mieszkań z zasobu TBS-ów i o czynszu obowiązującym w TBS-ach