Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/08/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację w sprawie uchwalonej ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów informuję, że podjęte zostały działania zmierzające do opracowania zasad i kryteriów udzielenia bonifikat.
Jednakże w pierwszej kolejności poddano analizie zapisy przedmiotowej ustawy i zwrócono uwagę na artykuły, które przełożą się na skutki finansowe dla Gminy Miasto Szczecin. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że zgodnie z art. 1 ust. 1 od dnia 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności tych nieruchomości, co spowoduje znaczne zmniejszenie corocznych wpływów z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste.
Art. 7 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że wysokość opłaty z tytułu przekształcenia jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, zaś zgodnie z ust. 6 ww. ustawy, opłata będzie wnoszona przez okres 20 lat licząc od dnia przekształcenia. Oznacza to, że największe skutki finansowe odczuwalne będą po 2038 roku, kiedy to zakończy się okres wnoszenia opłat za przekształcenie, tym samym, znacząco spadną wpływy do budżetu Gminy z tego tytułu.
Ponadto z art. 20 ust. 1 ww. ustawy wynika, że opłatę z tytułu przekształcenia za rok 2019 należy wnieść w terminie do dnia 29 lutego 2020 r., zaś opłatę za rok 2020 r. w terminie
do 31 marca 2020 r. Jeżeli właściciele przekształconych nieruchomości zdecydują się uiścić opłatę przekształceniową za rok 2019 na koniec wyznaczonego ustawowo terminu płatności, wówczas w 2019 roku nie będzie wpływów do budżetu Gminy z tytułu opłaty przekształceniowej. W tej sytuacji opłaty przekształceniowe należne za lata 2019 i 2020 wpłyną do budżetu Gminy dopiero w 2020 roku.
Kolejnym istotnym czynnikiem mogącym wywołać skutki finansowe jest zapis art. 7 ust. 7 ustawy, który brzmi: „Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty (opłata jednorazowa). Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat pozostałych do upływu okresu, o którym mowa w ust. 6”
Możliwość wniesienia jednorazowo opłaty za przekształcenie w każdym momencie 20 letniego okresu przewidzianego na wnoszenie opłat, może spowodować wyższe zasilenie budżetu Miasta w pierwszym okresie po wejściu w życie przepisu, jednakże w konsekwencji zmniejszy wpływy w kolejnych latach.
Na dzień dzisiejszy brak jest możliwości oszacowania skutków finansowych ponieważ pierwsze dokładne analizy będą możliwe po 31 grudnia 2019 roku, gdy znany będzie zbiór nieruchomości objętych przedmiotową ustawą. Natomiast na chwilę obecną można wskazać, że w 2019 roku oraz po roku 2038 skutki finansowe będą najbardziej odczuwalne dla Gminy Miasto Szczecin.
Interpelacja: Dot. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów