Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/12/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie w sprawie prowadzenia przez Wydział Oświaty statystyk dotyczących realizacji obowiązku szkolnego wyjaśniam, iż sprawy dotyczące kontroli realizacji obowiązku szkolnego w szkołach podstawowych oraz gimnazjach reguluje art. 19- 20 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
Zgodnie z zapisami przywołanej ustawy kontrolowanie i egzekwowanie spełniania obowiązku szkolnego to zadanie dyrektorów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, w obwodzie których dzieci mieszkają. Szkoły mają także obowiązek wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej. Tabela OB2 dotyczy liczby dzieci i młodzieży nie spełniającej obowiązku szkolnego z powodu odroczenia, z innej przyczyny. Dokumentem szkolnym rejestrującym spełnianie tego obowiązku jest księga ewidencji. W przypadku niespełniania obowiązku szkolnego przez ucznia dyrektor szkoły obwodowej, w której dziecko mieszka, występuje z wnioskiem do gminy o wszczęcie egzekucji. Rodzicom / prawnym opiekunom ucznia grozi grzywna. Zanim jednak dyrektor szkoły, w obwodzie której uczeń mieszka, rozpocznie procedurę egzekucyjną, a wcześniej podjęte działania i rozmowy z rodzicami nie dały oczekiwanego efektu, wówczas dyrektor szkoły: wystosowuje do rodziców / opiekunów upomnienie (powiadamia oboje prawnych opiekunów); wystawia tytuł wykonawczy, na osoby do których było wysłane upomnienie; występuje z wnioskiem do gminy o wszczęcie egzekucji.
Niespełnianie obowiązku szkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji tj. Dz. U. 2016 r. poz. 599). Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania obowiązku szkolnego jest grzywna w celu przymuszenia. Grzywny nie stosuje się wobec ucznia, jako osoby małoletniej. Zgodnie z art. 120 § 2 ustawy egzekucyjnej, nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielski obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia. W roku szkolnym 2015/2016 nie skierowano do Wydziału Egzekucji Administracyjnej żadnego wniosku o wszczęcie postępowania.
Interpelacja: Dot realizacji obowiązku szkolnego