Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Pawlicki
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej 74025 „PSZ SZCZECIN-STEPOWA”przy ul. Stepowej 7 przedstawiam następujące informacje.
W dniu 09.06.2016 r. Inwestor: ORANGE POLSKA S.A. z siedzibą: Al. Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa, w imieniu którego występuje Pan Romuald Krywanis, złożył wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej 74025 „PSZ SZCZECIN-STEPOWA”przy ul. Stepowej 7 w granicach działki nr 72/1 z obrębu nr 4201.Do wniosku inwestor dołączył wymagane przepisami ustawy prawo budowlane:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- cztery egzemplarze projektu budowlanego sporządzonego przez osoby uprawnione,
- decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego Nr 18/2016 z dnia 27.04.2016 r.
(teren przy ul. Stepowej 7 w Szczecinie nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku lokalizacja przedmiotowej inwestycji następuje w oparciu o decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego).
Przedłożony projekt budowlany przewiduje budowę wieży strunobetonowej o wysokości 52,28 m nad poziom terenu i jest to zgodne z warunkami decyzji Nr 18/2016 z dnia 27.04.2016 r. o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, która dopuszcza całkowitą wysokość max 55 m n.p.t. Projekt budowlany w swoim zakresie zawiera między innymi wyniki obliczeń odległości miejsc dostępnych dla ludności dla każdej z montowanych anten.
Po zapoznaniu się ze złożonym wnioskiem Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej wydał w dniu 11.07.2016 r. postanowienie, w którym nałożył na inwestora obowiązek jego uzupełnienia oraz usunięcia nieprawidłowości i braków w przedłożonym do zatwierdzenia projekcie budowlanym. Jednym z wymogów wydanego postanowienia była konieczność uzupełnienia projektu o szczegółową analizę wpływu inwestycji na nieruchomości znajdujące się w zasięgu oddziaływania inwestycji z uwzględnieniem istniejącej zabudowy oraz potencjalnej zabudowy. W postanowieniu zawarto także, w zależności od wyników tej analizy, wymóg dostarczenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli byłaby wymagana zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Inwestor uzupełnił wniosek przedstawiając poprawiony projekt budowlany, w którym została uwzględniona istniejąca oraz potencjalna zabudowa działek. Z uwagi na brak planu miejscowego przyjęto parametry ewentualnej nowej zabudowy w nawiązaniu do zabudowy istniejącej w sąsiedztwie. Z przedstawionej analizy, w tym nowych obliczeń odległości miejsc dostępnych dla ludności dla każdej z montowanych anten wynika, że projektowana inwestycja, w kształcie określonym w zmienionym projekcie budowlanym, nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w cyt. wyżej rozporządzeniu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest więc wymagana.
Działka nr 72/1 z obrębu 4201 przy ul. Stepowa 7 w Szczecinie, znajduje się w granicach otuliny Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” dla której obowiązują przepisy rozporządzenia Nr 10/2005 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 25.05.2005 r. w sprawie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (Dz. Urz. Woj. Zach. Nr 45, poz. 1052) oraz ustalenia Planu ochrony dla Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” w zakresie dot. otuliny, ustanowionego Rozporządzeniem Nr 113/2006 Wojewody Zachodniopomorskiego z dn. 22.08.2006 r. (Dz. Urz. Woj. Zach. nr 95, poz. 1777).
Plan ochrony dla Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” ustanowiony w Rozporządzeniu Wojewody Zachodniopomorskiego Nr 113/2006, w § 49 dot. eliminacji zagrożeń zewnętrznych dla Parku w zakresie gospodarki przestrzennej i działalności inwestycyjnej prowadzonej w otulinie, ogranicza lokalizację nowej zabudowy pogarszającej walory krajobrazowe i przyrodnicze Parku, a w szczególności:
1) na zboczach o nachyleniu powyżej 20%;
2) na terenach i punktach widokowych eksponowanych w krajobrazie, z wyjątkiem zagospodarowania punktów widokowych na terenach rekreacyjnych obiektami podkreślającymi walor widokowy;
3) nowych budynków o wysokości przekraczającej dwie kondygnacje naziemne na wsiach;
4) nowych budynków mieszkalnych o wysokości przekraczającej cztery kondygnacje naziemne (czwarta kondygnacja w stromym dachu) w granicach miasta Szczecina
w otulinie Parku;
5) elektrowni wiatrowych z wyjątkiem niewielkich elektrowni działających na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych zlokalizowanych poza wymienionymi w § 48 ust. 4 korytarzami ekologicznymi oraz miejscami eksponowanymi w krajobrazie.
Ponadto nie dopuszcza lokalizacji nowej zabudowy kubaturowej na terenach poza zwartą zabudową miejscowości bez miejscowego planu.
Odnosząc się do tych zapisów wyjaśniam, że wieża stacji bazowej jest elementem infrastruktury technicznej i nie jest zabudową kubaturową a jej planowana lokalizacja jest oddalona o ponad 2 km od korytarzy ekologicznych. Jednocześnie miejsce lokalizacji ww. wieży nie znajduje się na terenach i punktach widokowych eksponowanych w krajobrazie.
Teren inwestycyjny położony jest także w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 o nazwie „Wzgórza Bukowe” oznaczonego kodem PLH320020.
Do projektu budowlanego załączono analizę oddziaływania inwestycji na obszar Natura 2000. Z analizy tej wynika, że z uwagi na niedużą powierzchnię terenu przeznaczonego pod budowę obiektu oraz jej rodzaj, inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na stan siedlisk i gatunków dla ochrony których został ten obszar stworzony. Jednakże biorąc pod uwagę konieczność szczegółowego wyjaśnienia stanu faktycznego, w tym także odniesienia się do zarzutów podnoszonych przez strony postępowania, skorzystano z zapisów art. 96 ust. 1 Ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami). Postanowieniem z dnia 06.09.2016 r. nakazano Inwestorowi przedłożenie Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Szczecinie, dokumentów i materiałów celem dokonania oceny ewentualnego wpływu na obszar Natura 2000.
Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę zostało zawieszone z urzędu postanowieniem z dnia 06.09.2016 r. Dalszy tok postępowania administracyjnego będzie uzależniony od rozstrzygnięcia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Odnosząc się do kwestii aktualności projektu budowlanego poruszonej w Pana interpelacji wyjaśniam, że załącznikiem do ewentualnej decyzji o pozwoleniu na budowę będzie projekt budowlany uzupełniony i poprawiony zgodnie z wydanym postanowieniem, a nie jego wcześniejsze wersje. Inwestor ma obowiązek realizować inwestycję zgodnie z zatwierdzonym projektem.
Ponadto informuję, że wszelkie pisma z uwagami i zastrzeżeniami stron dotyczącymi inwestycji, a także protest mieszkańców osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce zostały przekazane pełnomocnikowi Inwestora, z jednoczesnym zobowiązaniem do niezwłocznego zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Interpelacja: Dot. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej 74025 ,,PSZ SZCZECIN-STEPOWA"