Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/08/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na Pani zapytanie nr 2769 z dnia 20 sierpnia 2018 r. wyjaśniam, że w zależności od rodzaju tytułu prawnego do lokalu (prawo własności lub prawo najmu), zastosowanie mają dwie regulacje prawne.
Jeżeli dotyczy to prawa najmu do lokalu komunalnego, gdy lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Narzędzia jakie posiada do dyspozycji Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych to wypowiedzenie umowy najmu i skierowanie sprawy do sądu o wydanie lokalu. Następnie, przede wszystkim w zależności od wyroku ale i postawy lokatora, wskazywany jest lokal socjalny lub dokonywana jest eksmisja bez wskazania lokalu socjalnego. W przypadku prawa własności, kiedy właściciel lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, na podstawie art. 16 ust. 1, Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
W opisanym przez Panią przypadku jeżeli osoba, która w sposób uciążliwy korzysta z mieszkania w budynku przy ul. Żupańskiego i znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, Gmina Miasto Szczecin, wykonując swoje obowiązki ustawowe przy pomocy jednostek organizacyjnych, może podjąć działania w zakresie udzielenia pomocy, co wynika z art. 50 ust 1 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i zgodnie z jego brzmieniem, osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, które mogą zostać przyznane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
W przypadku problemu choroby alkoholowej, kompetencje do działania posiada gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W przypadku braku zgody na leczenie osoby uzależnionej, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uprawniona jest do podejmowania czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu poddania się leczeniu odwykowemu. Dodatkowo MOPR, w przypadku permanentnego odmawiania pomocy może wystąpić na drogę sądową, celem ubezwłasnowolnienia takiej osoby.
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych poinformował, że w każdym podobnym przypadku, niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, podejmuje czynności mające na celu wyeliminowanie uciążliwości w stosunku do innych lokatorów oraz czynności związane z udzieleniem pomocy osobie, która nie radzi sobie z podstawowymi czynnościami życiowymi. ZBiLK dopiero po wskazaniu dokładnego adresu lokalu, którego niniejsza sprawa dotyczy, zgodnie z posiadanymi kompetencjami będzie mógł podjąć stosowne działania.
Interpelacja: Dot. przedstawienia procedury polegającej na zabezpieczeniu lokatorów przed epidemią