Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/16
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 2 września 2016 r. informuję, iż sieć dystrybucji biletów komunikacji miejskiej jest sukcesywnie rozbudowywana, a dostępność biletów jest z roku na rok coraz większa.
Obecnie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ma podpisane umowy na dystrybucję biletów jednorazowych z ok. 400 punktami prywatnymi. Na terenie Szczecina i Polic znajduje się łącznie 13 punktów kasowych, z których 9 posiada więcej niż jedno stanowisko do obsługi klientów. We wszystkich lokalizacjach, w których zamknięto kasy biletowe zostały ustawione biletomaty stacjonarne czynne całą dobę. Na terenie Gminy Miasto Szczecin znajduje się 35 biletomatów stacjonarnych, które prowadzą sprzedaż wszystkich biletów jednorazowych, doładowań biletów okresowych na kartach SKA, doładowań e-portmonetki na kartach SKA, a także kart SKA na okaziciela i ich doładowań. Automaty obsługują płatności wszystkimi kartami płatniczymi, bilonem, banknotami oraz
e-portmonetką na karcie SKA.
Wszystkie autobusy i tramwaje wyposażone są w biletomaty mobilne, z których 124 szt. przyjmuje płatności jedynie bilonem (automaty starego typu), 317 szt. przyjmuje płatności kartami płatniczymi stykowymi, partami typu PayPass, kartami SKA, przy czym
w 75 szt. nowych automatach można jednocześnie płacić bilonem. Dodatkowo wszystkie pojazdy oznakowane są piktogramami informującymi o sposobie płatności w automacie mobilnym. Jednocześnie wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażone są w kasowniki elektroniczne, w których płatność za przejazd pobierana jest z e-portmonetki znajdującej się na karcie SKA.
Bilety komunikacji miejskiej można zakupić również korzystając z dedykowanej strony internetowej użytkowników kart SKA (można doładować wszystkie bilety okresowe oraz e-portmonetkę) – płatność za pośrednictwem szybkiego przelewu lub karty płatniczej. W celu zakupienia biletu można skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe – moBilet lub SkyCash.Jednocześnie informuję, iż podczas awarii biletomatu, kierowca pojazdu komunikacji miejskiej jest zobowiązany do sprzedaży pasażerom biletów jednorazowych.
Odpowiadając na Pani pytanie dotyczące naprawy uszkodzonych automatów informuję, iż Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego codziennie otrzymuje od operatorów i przewoźników raporty, w których znajdują się informacje dotyczące uszkodzonych urządzeń. Usterki naprawiane są na bieżąco przez pracowników ZDiTM w godzinach 7:30-22:00. Poważniejsze awarie zgłaszane są do producenta urządzeń w ramach udzielonej gwarancji.
Interpelacja: Dot. sprawnych biletomatów w tramwajach