Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Mariusz Kądziołka Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2015/06/11
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na interpelację z dnia 27 maja 2015 r. uprzejmie informuję, że zgodnie z treścią przepisu art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001r. Dz.U Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2014.150) do zadań własnych gminy należy tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy. W ramach wykonywania tego zadania gmina zapewnia lokale socjalne, zamienne oraz zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw o niskich dochodach. Realizacja tych zadań wymaga szerokich działań wspomagających na tyle, aby wynajmujący mógł rozsądnie zarządzać swoim zasobem z jak najmniejszą stratą. W związku z powyższym najubożsi mieszkańcy objęci są pomocą MOPR oraz mogą korzystać z systemu dodatków mieszkaniowych i obniżek czynszu. Pracownicy ZBiLK, TBS-ów, SCŚ czy MOPR informują zainteresowanych o możliwości pomocy finansowej. Stosowne informacje zawarte są też na stronach internetowych tych instytucji.
Nadmieniam, że w chwili wdrażania systemu obniżek czynszu w ramach tzw. Nowej Polityki Mieszkaniowej Szczecina ZBiLK wspólnie z TBS-ami i SCR przeprowadził szeroko zakrojoną kampanię informacyjną dot. systemu ulg. Ponadto druki wniosków w sprawie obniżek czynszu przekazywane były najemcom do rąk własnych przy okazji roznoszenia innej dokumentacji. Pracownicy ZBiLK, Szczecińskiego TBS i TBS „Prawobrzeże” gotowi są pomóc w prawidłowym wypełnieniu wniosku i – co więcej – czynią to zawsze, gdy tylko wnioskodawca wyrazi taką potrzebę.
Osoby zadłużone mogą też na podstawie Uchwały Nr IX/158/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 27 czerwca 2011r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Miasto Szczecin lub podległym jej jednostkom organizacyjnym, wskazania organu i osób do tego uprawnionych oraz warunkach dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego Nr 97 z dnia 12.08.2011r. poz. 1779),ubiegać się o rozłożenie zaległości na raty lub o ich umorzenie.
Oczywiście zróżnicowana sytuacja prawna wpływa na niemożliwość skorzystania z niektórych form pomocy oferowanych przez ZBiLK. Niemniej jednak mieszkańcy mogą szukać wsparcia w MOPR czy SCŚ.
Obecnie trwają prace związane z wdrożeniem jak najrozsądniejszych zasad umożliwiających podejmowanie decyzji o umorzeniu zaległości czy rozłożeniu ich na raty. Metoda pomocy musi być tak dobrana, aby interesy dłużnika i wierzyciela na tym nie ucierpiały. Oczywiście dołożone zostaną wszelkie starania by informacje w tym zakresie dotarły do potencjalnych beneficjentów.
Interpelacja: Dot. osób starszych, niepełnosprawnych będących najemcami mieszkań komunalnych