Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/10/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na Pana zapytanie w powyższej sprawie uprzejmie informuję, że niemal wszystkie decyzje administracyjne, wydawane przez właściwy organ, a zezwalające na usunięcie drzew i krzewów zawierają zobowiązanie do wykonania nasadzeń zastępczych, uzupełniających powstały ubytek w zieleni. Obowiązek ten nakłada się na właściciela lub użytkownika terenu, a możliwość jego nałożenia wynika z obowiązujących przepisów ustawy o ochronie przyrody.
Zgodnie z regulacją prawną ustawy, organ właściwy do wydania zezwolenia, uzależnia usunięcie drzew od zastąpienia ich innymi egzemplarzami w ilości nie mniejszej niż liczba usuwanych.
Przy wydawanym zezwoleniu oprócz liczby drzew lub krzewów przeznaczonych do nasadzeń wskazuje się również ich konkretny gatunek, miejsce posadzenia, minimalny obwód pni drzew (na wysokości 100 cm) lub w przypadku krzewów ich wiek oraz termin wykonania nasadzeń. Władający terenem jest zobowiązany do przedłożenia organowi wydającemu decyzję informację o realizacji nałożonego obowiązku nasadzeń. Miejsce nasadzeń oraz dobór gatunkowy uzależniony jest m.in. od charakteru terenu tj. jego funkcji i przeznaczenia, wartości przyrodniczej usuwanych gatunków, warunków siedliskowych, współczynnika zazielenienia okolicy i walorów krajobrazowych.
Do nasadzeń wskazywane są drzewa o prawidłowo wykształconej koronie, odpowiedniej wysokości tj. 2,5-3m oraz obwodzie pnia od 14 do 22cm (zależnie od cech gatunkowych), krzewy natomiast o 5-7 dobrze wykształconych pędach głównych. Zastosowanie takiego materiału gwarantuje właściwą kompensację ubytku zieleni w stosunkowo krótkim czasie.
Interpelacja: Dot. zasadzeń zastępczych w zamian za usuwane drzewa i krzewy