Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Księgowości
- Odpowiadający:
- Stanisław Lipiński - Skarbnik Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/05/15
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 09.05.2018r., dotyczącego rozliczania rocznych deklaracji PIT w miejscu faktycznego zamieszkania informuję, iż w dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani przeprowadzeniem kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania rocznych deklaracji PIT w Szczecinie. Na potrzeby w/w analizy zwróciliśmy się do Krajowej Administracji Skarbowej celem zweryfikowania ilości podatników rozliczających się z PIT, którzy dokonali migracji ze względu na zmianę miejsca zamieszkania (spoza Szczecina na Szczecin).
Z uzyskanych od Urzędów Skarbowych danych wynika, iż w Szczecinie wg stanu na dzień 31.12.2015r., mieliśmy 258 497 podatników, z czego 5 340 są to osoby, które dokonały migracji ze względu na zmianę miejsca zamieszkania na Szczecin, a 51 958 to liczba rezydentów. Analizując kolejny rok rozliczeniowy tj. stan na dzień 31.12.2016r. ilość wszystkich podatników w Szczecinie kształtuje się na poziomie 259 306, z czego 5 809 są to osoby, które dokonały migracji ze względu na zmianę miejsca zamieszkania na Szczecin, a 53 294 to liczba rezydentów. Jak widać z powyższych danych z roku na rok wzrasta liczba podatników rozliczających się w Szczecinie.
Wskazać należy, że Gmina Miasto Szczecin już teraz zachęca podatników do rozliczania się w Szczecinie, czego przykładem są:
1. Uchwała NR XXVIII/724/17 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia 28 marca 2017r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez GMS oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzania kryteriów – „6) dziecko rodziców zamieszkujących w Gminie Miasto Szczecin i rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym
w Szczecinie – 8 pkt.”
2. Bon opiekuńczy – jest świadczeniem pieniężnym w wysokości do 500 zł miesięcznie na dziecko, przysługującym rodzicom posiadającym Szczecińską Kartę Rodzinną oraz mającym na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci. Jednym z warunków jakich należy spełniać aby otrzymać bon opiekuńczy jest obowiązek zamieszkiwania rodziców na terenie miasta Szczecin, oraz odprowadzanie podatku w Szczecinie.
3. Bon opiekuńczy „Alzheimer 75” - kierowany do mieszkańców Szczecina, którzy ukończyli 75 rok życia i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.
(w opracowaniu). Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Szczecin bonu opiekuńczego „alzheimer 75” zostanie przedstawiony na najbliższej sesji Rady Miasta tj. 22 maja 2018r.
W dalszym ciągu prowadzona jest analiza kampanii promocyjnych realizowanych przez inne miasta Unii Metropolii Polskiej w celu wypracowania najbardziej optymalnego rozwiązania dla Miasta Szczecin. W naszej ocenie dotychczasowe działania miasta w zakresie zachęcania do rozliczenia się z PIT-u w miejscu zamieszkania przynoszą wymierne korzyści. Priorytetowe traktowanie mieszkańców Szczecina w dostępie do szeroko rozumianych usług społecznych jest doskonałym motywatorem do rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie.
Interpelacja: Dot. rozliczania rocznych deklaracji PIT w miejscu faktycznego zamieszkania