Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2018/02/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pana zapytanie, uprzejmie informuję, że jedną ze składowych Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina, są projekty zgłaszane podczas konsultacji prowadzonych między Prezydentem, a mieszkańcami. Działania z zakresu StreetArt zostały wprowadzone do ww. porozumienia przez Pana Damiana Lachowskiego reprezentującego inicjatywę Lepszy Szczecin. Zakresem projektu pn. Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez „sztukę ulicy” - StreetArt objęte są działania finansowane z budżetu miasta przy zaangażowaniu Akademii Sztuki w Szczecinie (szkoły plastycznej) oraz artystów ulicy, których celem jest rearanżacja przestrzeni publicznej oraz poprawa estetyki przestrzeni miejskiej. Zakres projektu w 2017 roku obejmował m.in. :
• projekt autorski pn. „Miasto dla sztuki - Miasto dla każdego” (nr 1), realizacja
w 2017 roku. Autor projektu: dr inż. arch. Mirosława Jarmołowicz (Akademia Sztuki
w Szczecinie).
• projekt autorski pn. „Ptaki, ptaszyska w mieście Szczecin” (nr 2), realizacja 2017/2018 roku.
Autor projektu: artysta rzeźbiarz Stanisław Motyka.
• projekt autorski pn. „Galerie (od) ulicy” (nr 3), przeznaczony do realizacji w 2018 roku. Autor projektu: Stowarzyszenie Edukacyjno – Artystyczne „Oswajanie Sztuki”.
Ponadto w 2017 roku w ramach przedmiotowego projektu ze strony artystów związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie wpłynęły do Urzędu Miasta Szczecin następujące projekty:
• projekt autorski (dyplom licencjacki): Przyrządy do ćwiczeń związanych ze sportem tzw. Kalisteniką (nr 4)
Autor projektu: Dominika Kidoń, promotor: dr Mariusz Waras.
• projekt autorski instalacji ściennej: Instalacje z prętów stalowych (nr 5). Autor projektu: Łukasz Berger
• projekt autorski dotyczący hodowli mchu w bramie secesyjnej kamienicy
przy ul. Śląskiej 42 w Szczecinie pn. „Green entrance”( nr 6). Autor projektu: Katarzyna Szeszycka
• projekt autorski muralu przy alei Wyzwolenia 77 wraz z organizacją Jamu Graffiti, nawiązujący do wieloletniej tradycji Jamów Graffiti na Pleciudze (nr 7). Autor projektu: Piotr Pałkowski.
W 2018 roku planuje się weryfikację niniejszych projektów celem ewentualnego wdrożenia ich do realizacji. Jednocześnie, w bieżącym roku działania w zakresie StreetArt skierowane będą na osiedla północne Szczecina: Golęcino - Gocław, Skolwin, Stołczyn, Żelechowa. Działania, które zostaną tam podjęte będą wypracowane przez artystów z radami osiedli oraz mieszkańcami.
Nabór do projektu został zainicjowany spotkaniami w Akademii Sztuki w Szczecinie (w dniach 13.06.2016, 21.03.2017, 24.04.2017, 29.05.2017) podczas których przedstawiciele Gminy Miasto Szczecin omówili planowane działania, ich specyfikę oraz wymagania formalne dotyczące udziału. Efektem było podpisanie w dniu 13 lipca 2017r. pomiędzy Gminą Miasto Szczecin, a Akademią Sztuki w Szczecinie listu intencyjnego, w zakresie wspólnej realizacji działań artystycznych na terenie miasta Szczecina, dotyczących w szczególności: poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, aktywizacji środowisk lokalnych oraz rewitalizacji.
Zgłoszenie autorskich działań w ramach niniejszego projektu nastąpiło poprzez złożenie do Urzędu Miasta Szczecin kompletnego projektu autorskiego zawierającego opis działania z uwzględnieniem podania sposobu włączenia społeczności lokalnej w proces powstania dzieła lub inną formę działania z mieszkańcami (np. warsztaty, prelekcje), oraz kosztorys związany z realizacją całości projektu. W efekcie niniejszych czynności, drogą elektroniczną lub bezpośrednio w Urzędzie Miasta Szczecin, złożono projekty nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (w okresie od stycznia do października 2017 roku). Projekty nr 1, 2, 3 zostały złożone jako kompletne. Pozostałe projekty tj. nr 4, 5, 6, 7 wymagają dodatkowej weryfikacji. W dniu 12.02.2018 roku Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin zorganizował spotkanie wraz z warsztatami związane z wyjaśnieniem celu i zasad udziału w planowanych działaniach. W związku z kontynuacją przedmiotowego zadania w I i II kwartale bieżącego roku nabór projektów będzie kontynuowany. Wszystkie projekty zgłoszone w roku 2017, które były kompletne i spełniały określone wymagania, zostały wdrożone do realizacji. W związku z faktem, że środki budżetowe przeznaczone na ten cel w roku 2017 przewyższały łączną wartość wszystkich zgłoszonych projektów o możliwości realizacji danego projektu decydowała jego kompletność oraz ukierunkowanie na cel łączący działania społeczne i artystyczne (StreetArt) - skutkujące niwelacją błędów infrastrukturalnych, poprawą estetyki przestrzeni oraz rewitalizacją społeczną.
Interpelacja: Dot. wystawy rzeźb "Ptaki i ptaszyska"