Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/04/01
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie dojazdu do ww. nieruchomości uprzejmie informuję co następuje.
Nieruchomość położona przy Al. Piastów, oznaczona w ewidencji gruntów jako działki nr: 4/17 i 4/21 o łącznej powierzchni 0,4636 ha, obr. 2156 nie może mieć zorganizowanego dojazdu od strony Al. Piastów, ponieważ Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje obsługi komunikacyjnej obiektów od strony Al. Piastów.
Na terenie przedmiotowej nieruchomości obowiązuje Miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina uchwalony przez Radę Miasta Szczecina w dniu 23.02.1998 r. Uchwałą Nr XLIII/540/98 w sprawie II edycji zmian Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina na obszarze dzielnicy Śródmieście. Działki o numerach 4/17 i 4/21 z obrębu 2156 znajdują się w granicach terenu elementarnego oznaczonego w części graficznej planu symbolem S.T.12.UG, dla którego funkcją dominującą są usługi i mieszkalnictwo.
Z treści ustaleń planistycznych dotyczących obsługi komunikacyjnej nieruchomości wynika, że:
- Nowa zabudowa winna komponować się z istniejącą zabudową wzdłuż pierzei Al. Piastów.
- Istnieje zakaz obsługi od strony Al. Piastów projektowanych obiektów, tzn. zakaz obsługi komunikacyjnej jakiejkolwiek nowej inwestycji, w tym polegającej na rozbudowie, przebudowie i nadbudowie istniejących obiektów zmieniającej kubaturę bądź powierzchnię zabudowy.
Przyszły nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do jej zagospodarowania zgodnie z warunkami ustalonymi w umowie o ustanowienie użytkowania wieczystego (w określony sposób i w określonym czasie). Wynikający z planu zagospodarowania przestrzennego zakaz obsługi komunikacyjnej jakiejkolwiek nowej inwestycji od strony Al. Piastów, a tym samym konieczność zabezpieczenia dostępu do drogi publicznej przez sąsiednie działki stwarza zagrożenie realizacji warunków ww. umowy. Zgodnie z opinią prawną ograniczenie przetargu do właścicieli i użytkowników wieczystych sąsiednich nieruchomości eliminuje element niepewny dotyczący ewentualnego, późniejszego ustanowienia służebności drogowej, a tym samym wykonania zobowiązań wynikających z umowy o oddanie gruntu
w użytkowanie wieczyste.
Utrudnienia związane z określeniem przebiegu służebności przez nieruchomości sąsiednie z uwagi na ukształtowanie terenu i istniejącą zabudowę sprawiają, iż nie wszyscy sąsiedzi mogą zapewnić dojście i dojazd do przedmiotowej nieruchomości.
Zgodnie z opinią Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego dopuszcza się komunikację z ulicy Bohaterów Warszawy. Obsługa komunikacyjna poprzez ul. Szwoleżerów, dopuszczona jest tylko wyłącznie w przypadku przebudowy obecnie istniejących obiektów budowlanych. Obecny stan zagospodarowania terenu bezpośrednio zlokalizowanego przy ul. Szwoleżerów, uniemożliwia zlokalizowanie zjazdu publicznego.
Również wg opinii Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej, ustanowienie służebności na działkach 4/8 i 4/4 z obrębu 2156 (położonych przy ul. Szwoleżerów) jest niecelowe ze względu na ukształtowanie terenu (skarpy) i istniejące zagospodarowanie na tych działkach.
Z uwagi na powyższe przetarg został ograniczony do właściciela działek nr 4/1, 4/2, obr. 2156 i użytkownika wieczystego działki nr 6, obr. 2156, którzy mogą zapewnić dostęp do drogi publicznej (ulicy Bohaterów Warszawy) poprzez swoje nieruchomości, co pozwoli zagospodarować zbywaną nieruchomość zgodnie z przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz z warunkami ustalonymi w umowie o ustanowienie użytkowania wieczystego w określony sposób i w określonym terminie.
Interpelacja: Dot. organizacji dojazdu do działki przy al. Piastów