Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2016/09/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie oznakowania ulicy Niedziałkowskiego, informuję, co następuje.
1. Zgodnie z art. 16 ust. 7, ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku. Wprowadzenie znaku P-27 ma na celu podkreślenie takiej możliwości ze względu na fakt, że mimo zmiany przepisów ustawy PORD w 2011 r., w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje zwracania uwagi prawidłowo poruszającym się rowerzystom w obrębie skrzyżowań. Należy przy tym zwrócić uwagę, że znak P-27 nie jest znakiem nakazu. Ma na celu zasugerowanie rowerzystom możliwie bezpiecznej części jezdni, wzdłuż której się poruszają, a w przypadku występowania niestandardowej organizacji ruchu, poinformowanie innych użytkowników dróg o możliwym torze jazdy rowerzysty.
2. Zmiana do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania z dnia 3 lipca 2015r. nie wskazuje konkretnego miejsca umieszczenia znaku P-27 z tego tytułu mając na uwadze kwestie poruszone w punkcie 1 znak P-27 został zastosowany w osi pasa ruchu.
3. Znak P-27 umieszczany jest na jezdni, z której rowerzyści korzystają na zasadach ogólnych i ma charakter wyłącznie informacyjny. Umieszczenie znaku P-27 przed skrzyżowaniem przy prawej krawędzi jezdni mogłoby zostać odczytane jako obowiązek poruszania się jej prawą stroną, również w obrębie skrzyżowania, co mogłoby przyczynić się do wzrostu sytuacji konfliktowych. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, rowerzysta przed skrzyżowaniem i na skrzyżowaniu ma możliwość zajęcia środka pasa ruchu. Przepis ten jest narzędziem prawnym służącym zabezpieczeniu rowerzystów w obrębie skrzyżowań przed nieprawidłowym wyprzedzaniem przez inne pojazdy.
4. Pas ruchu dla rowerów jest formą infrastruktury, z której rowerzysta jest zobowiązany korzystać, jeżeli został wyznaczony dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, z kolei oznakowanie poziome P-27 umieszczane jest na jezdni ogólnodostępnej. Zakres zadania nie obejmował ingerencję w programy sygnalizacji świetlnej, w związku z czym, w ocenie organów opiniujących, niemożliwe było wprowadzenie śluzy rowerowej przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego, stąd zmiana organizacji ruchu sprowadziła się do wprowadzenia znaków P-27 w jego obrębie. Wprowadzenie śluzy rowerowej planuje się w trakcie opracowywania projektu budowy i przebudowy infrastruktury rowerowej w ciągu al. Wojska Polskiego.
5. Brak wprowadzenia pasa ruchu dla rowerów w stronę al. Wojska Polskiego spowodowany był uwagą organów opiniujących, które kwestionowały uzyskaną w ten sposób szerokość jezdni dla pozostałych pojazdów. Na odcinku od Monte Cassino do al. Wojska Polskiego, jezdnia ma szerokość 7m. Wprowadzenie jednostronnego pasa ruchu dla rowerów o szerokości 1,5m spowodowałoby zmniejszenie pozostałej części jezdni do 5,5m, w związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy pasy ruchu o szerokości 2,75m każdy byłaby wystarczające w przypadku tej ulicy. W związku z powyższym zdecydowano się na nieznaczne poszerzenie pasa ruchu ogólnego do 3,75m w stronę al. Wojska Polskiego, w celu ułatwienia rowerzystom dojazdu do skrzyżowania i pozostawienia pasa w przeciwnym kierunku o szerokości 3,25m. Wprowadzenie przedmiotowej organizacji ruchu nie wyklucza wniesienia zmian w przyszłości, w przypadku, gdy analiza wprowadzonych rozwiązań wykaże, że są one niewystarczające.
Interpelacja: Dot. oznakowania ulicy Niedziałkowskiego