Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/07/18
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie 1373 dot. udogodnień dla rowerzystów na Moście Długim w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Mając na uwadze istniejącą organizację ruchu zarówno w ciągu ul. Wyszyńskiego jaki i ul. Energetyków nie ma możliwości wprowadzenia wnioskowanego oznakowania drogowego z uwagi na niepodważalny fakt braku ciągłości rozwiązań inżynierii rowerowej na przedmiotowym odcinku trasy. Wiąże się to z brakiem infrastruktury rowerowej w ciągu ul. Energetyków jak i brakiem przejazdów rowerowych przez ciąg ul. Nabrzeże Wieleckie.
Przypominam, iż na jednym z majowych spotkań w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z przedstawicielami m.in. Tramwajów Szczecińskich i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego został Pan poinformowany o planowanym zadaniu „Wykonanie projektu nowej stałej organizacji ruchu z uwzględnieniem zmiany w programach sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z ul. Nabrzeże Wieleckie i Most Długi w Szczecinie” uwzględniającej w szczególności:
- poprawę płynności ruchu pojazdów komunikacji miejskiej od strony ul. Władysława IV,
- zmianę sposobu detekcji pojazdów szynowych na wlocie ul. Wyszyńskiego,
- oznakowanie przejazdów rowerowych oraz dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych,
- umożliwienie jazdy na wprost i w prawo z prawego pasa ruchu ul. Nabrzeże Wieleckie kierunek Jana z Kolna.
Kluczowym dla Pana zapytania jest punkt informujący o oznakowaniu przejazdów rowerowych oraz dróg rowerowych co umożliwi dalsze wprowadzenie w zmian na Moście Długim pod kątem rozwiązań przyjaznych dla rowerzystów.
Planowany termin wprowadzenia zmian ocenia się na przełom III/IV kwartał br.
Ponadto zwracam uwagę, iż samowolne nanoszenie wszelkiego rodzaju oznakowania bez stosownych uzgodnień jest wykroczeniem.
Zgodnie z art. 85. § 1. ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Podobnie zgodnie z art. 99. § 1 pkt. 2 ww. ustawy kto niszczy lub uszkadza drogę publiczną lub drogę w strefie zamieszkania, przynależności lub urządzenia drogowe, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Interpelacja: Dot. problemów w realizacji udogodnień dla rowerzystów na Moście Długim