Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/04/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
uprzejmie informuję, że w trosce o stan powietrza w Szczecinie, szczególnie w okresie grzewczym, podejmowane są liczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza tj. utrzymania wartości poniżej poziomu dopuszczalnego. Likwidacja pieców opalanych paliwem stałym jest najskuteczniejszym rozwiązaniem eliminacji i ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego też w Szczecinie kontynuowane są prace zmierzające do likwidacji źródeł ciepła opalanych paliwem stałym oraz realizacja innych działań w ramach bieżącego utrzymania miasta bezpośrednio wpływających na jakość powietrza w mieście.
W ramach programu „Klimat dla Zdrowia” zostanie uruchomiony m.in. program dofinansowania dla mieszkańców, którzy zdecydują się na zlikwidowanie pieców węglowych i instalację bardziej ekologicznego źródła ciepła. Kończy się prowadzony od kilku lat Program Kawka. Jego miejsce zajmie program pn. Mewa, który będzie finansowany z budżetu miasta. Uruchomienie tego programu planowane jest w II połowie br. Środki finansowe zaplanowane na ten cel w 2018 r. to 600 tys. zł. W. kolejnych latach pula środków będzie zwiększona by móc wypłacać dotacje wszystkim zainteresowanym osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym i innym podmiotom prawnym. Dofinansowanie ma pokrywać 55 proc. nakładów na wymianę źródeł ciepła.
W programie „Klimat dla Zdrowia” w kwietniu rozpoczęły się także nasadzenia 500 drzew i krzewów ozdobnych w ramach programu miejskiego pn. Platan. W mieście pojawią się nowe egzemplarze gatunków i będą to nasadzenia dodatkowe, niewynikające z konieczności wykonania nasadzeń zastępczych po wycince. Warto przypomnieć również o nasadzeniach kompensacyjnych, które każdorazowo przewyższają liczbę wyciętych, najczęściej w związku z prowadzonymi inwestycjami, drzew. W zagadnieniu poprawy jakości powietrza w Szczecinie przyjęte jest działanie systemowe zmierzającego do utrzymania wartości poniżej poziomu dopuszczalnego. Oprócz ww. dofinansowania modernizacji systemów ogrzewania realizowane są działania krótko- średnio- i długoterminowe, w dziedzinach obejmujących funkcjonowanie miasta np.
1. W zakresie ograniczania emisji liniowej (komunikacja):
a) wprowadzanie zintegrowanych planów rozwoju systemu transportu,
b) wprowadzanie zintegrowanego systemu kierowania ruchem ulicznym (uspokojenie i płynność w ruchu drogowym),
c) wyprowadzanie ruchu drogowego z centrum i kierowanie ruchu na obwodnicę śródmiejską,
d) wprowadzanie na ulicach stref z ograniczonym ruchem samochodów,
e) rozwój systemu transportu publicznego,
f) tworzenie systemu ścieżek rowerowych wraz z systemem szczecińskiego roweru miejskiego,
g) polityka cenowa opłat za przejazdy – różne rodzaje biletów,
h) wprowadzanie systemu park & ride,
i) stworzenie strefy płatnego parkowania w centrum,
j) wprowadzanie nowej, niskoemisyjnej floty w transporcie publicznym (z normą emisji spalin EURO 6),
k) okresowe oczyszczanie ulic (szczególnie w okresach bezdeszczowych) w celu uniknięcia emisji wtórnej pyłu z ulic.
2. W zakresie ograniczania emisji ze źródeł punktowych (z energetycznego spalania paliw, szczególnie stałych) sprawowana jest kontrola procesów spalania i podnoszenia sprawności źródeł ciepła u operatorów.
3. W zakresie ograniczania emisji ze źródeł technologicznych sprawowana jest kontrola wynikająca z przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska kontrola przebiegu cyklu produkcyjnego.
4. W zakresie edukacji ekologicznej:
a) informowanie o szkodliwości spalania odpadów podczas kontroli u osób fizycznych i podmiotów prywatnych połączonych z wystawianiem mandatów,
b) promowanie selektywnej zbiórki odpadów,
c) zakaz spalania odpadów zielonych z terenu ogródków przydomowych i ogrodów działkowych.
6. W zakresie planowania przestrzennego wprowadzanie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zapisów umożliwiających ograniczenie emisji pyłu zawieszonego PM 10 oraz B(a)p poprzez wprowadzanie zieleni izolacyjnej, ustalanie sposobu zaopatrzenia w ciepło z preferencją dla ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, wprowadzanie zakazu montażu instalacji na paliwo stałe.
Nadmieniam, że działania dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego były prowadzone również ze środków ówcześnie funkcjonującego Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego przez kilka lat dofinansowywano modernizacje kotłowni m.in. w placówkach oświatowych (w zakresie likwidacji palenisk węglowych i montażu kotłowni gazowych lub podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej).
Natomiast rozumiejąc intencje stworzenia jak najlepszego środowiska do życia dla mieszkańców Szczecina przy realizacji programów i udzielaniu informacji o stanie środowiska w tym jakości powietrza, możliwe jest odwoływanie się do obowiązującego prawodawstwa krajowego. Stąd jeśli mowa o przekroczeniach substancji w powietrzu to dotychczas nie został przekroczony poziom alarmowy, który wynosi on 300 µg/m3 dla pyłu PM10), ani poziom informowania. Poziom alarmowy to poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia całej ludności, wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń, natomiast poziom informowania to poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń szczególnie wrażliwych grup ludności i w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa informacja.
Nadmieniam również, iż przygotowywany jest Rządowy Program Antysmogowy, w którym Gmina Miasto Szczecin z pewnością będzie zainteresowana uczestnictwem.
W kwestii poszerzenia bazy czujników do pomiaru jakości powietrza informuję, że trwają rozmowy w tej sprawie z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie (ustalanie lokalizacji, dostępu do mediów itp.).
Interpelacja: dot. SMOGU w Szczecinie