Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2016/03/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na ponowne zapytanie Pana Radnego podtrzymuję swoje stanowisko, iż zawarta umowa promocyjna nr WK/EW/U/96/2015 dotyczyła całości projektu pn. ”Rozbudowa i promocja Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w roku 2015”, a nie jednostkowej usługi promocyjnej wykonywanej na rzecz GMS w odniesieniu do pojedynczego zakupionego przez Stowarzyszenie jednego dzieła pn. „OWO” Pani Aleksandry Ska.
Szczecińska Zachęta tworzy Kolekcję Regionalną Sztuki Współczesnej, która jest zdeponowana w Muzeum Narodowym i w zgodnej opinii ekspertów jest uznawana za jedną z najciekawszych w kraju. Kolekcja w 2015 r. została wzbogacona o 17 pozycji, w tym między innymi o prace profesorów, absolwentów i studentów Akademii Sztuki. Dzieła, które zostały zakupione w 2015r. są elementem aktualizacji zbioru i świadectwem budowania środowiska skupionego wokół Akademii Sztuki w Szczecinie. Zakupiono prace profesorów Akademii Sztuki (Zbigniew Rogalski, Paweł Książek, Aleksandra Ska, Wojciech Duda) oraz 8 filmów video autorstwa studentów lub absolwentów Akademii Sztuki, w tym wielokrotnych laureatów Stypendium Artystycznego Miasta Szczecin (Małgorzata Goliszewska, Rafał Żarski, Artur Rozen, Mikołaj Tkacz, Tatiana Pancewicz oraz Natalia Janus – Malewska, Barbara Szczepanik, Karolina Mełnicka). Uważam, że szczególnie dla osób rozpoczynających swoją karierę artystyczną zakup prac do zbiorów Kolekcji RegionalnejSztuki Współczesnej jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem, otwierającym możliwości zaistnienia na forum ogólnopolskim i międzynarodowym.
W 2015r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło zakupy do Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej kwotą 160.000 zł. Wsparcie Gminy Miasta Szczecin z przeznaczeniem na promocję tej kolekcji to kwota 3500 zł brutto.
Gmina Miasto Szczecinzawarła umowę promocyjną kierując się kryterium wsparcia lokalnego środowiska artystów i studentów Akademii Sztuki oraz faktem, że projekt zyskał już znaczące dofinansowanie z innego źródła (MKiDN).Celem promocji GMS w tym projekcie było poinformowanie obecnych i potencjalnych odbiorców kultury o wsparciu finansowym samorządu dla produktu, czyli Kolekcji Regionalnej Sztuki Współczesnej oraz działalności Stowarzyszenia, a także pomoc w zdobyciu segmentu nowych odbiorców dla tego rodzaju sztuki.
Usługa promocyjna wykonana na rzecz Miasta Szczecin (na podstawie umowy WK/EW/U/96/2015) została zrealizowana wg. złożonych przez zleceniodawcę założeń, przedstawiono stosowny raport końcowy i tym samym umowa została rozliczona w roku 2015.
W odniesieniu do Pana pytania dotyczącego ilości nowych miejsc pracy powstałych na skutek zawarcia w/w umowy stwierdzam, że tego typu rozważania nie były brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o przyznaniu środków finansowych.Natomiast uzyskanie szczegółowych danych dotyczących ekwiwalentów promocyjnych wykonanej usługi wymagałoby dodatkowych, zapewne odpłatnych wyliczeń i ekspertyz, dlatego nie wydaje się celowe ich zlecanie.
Podmioty kultury upowszechniające dzieła sztuki, aby pozyskać odbiorców lub nabywców, muszą przekazać społeczeństwu informacje o swojej ofercie, w związku z tym komunikują się z rynkiem za pomocą różnych kanałów, w tym również proponowanych w tym konkretnym przypadku mediów społecznościowych.Efekt promocyjny w przypadku tej umowy mamieć również wymiar długofalowy, a rezultaty nie muszą być natychmiastowe tak, jak to przewiduje przypadek zamówienia usługi reklamowej.
Budowanie Kolekcji Regionalnej Sztuki Współczesnej oraz jej popularyzacja to główne założenie dla wsparcia tego typu projektów.Stowarzyszenie od 11 lat tworzy, przy znaczącym wkładzie finansowym środków z GMS, wizerunek Szczecina jako miasta otwartego na sztukę współczesną. Prace z kolekcji są wypożyczane na prestiżowe wystawy, w tym wielokrotnie na wydarzenia o zasięgu międzynarodowym.
Oczywiście stoję na stanowisku iż, każdy ma prawo wypowiedzieć się na temat sztuki, także poprzez ocenę krytyczną. To, co robią współcześni twórcy, często jest trudne w odbiorze i kontrowersyjne. Natomiast uważam, że osobiste preferencje nie powinny być kluczowe w przypadku finansowania obszaru kultury, a także nie powinny być przedkładane ponad wartość oraz znaczenie całości inicjatyw wpływających na rozwój artystów, środowisk kulturalnych oraz upowszechnianie sztuki.
Interpelacja: Dot. ponowne zapytanie ws. umowy nr WK/EW/U/96/2015