Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/07/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pani interpelację nr 1976 skierowaną do Prezydenta Miasta Szczecin – Pana Piotra Krzystka, z dnia 26 czerwca 2017 r. w sprawie planowanej budowy parkingu podziemnego w kwartale nr 36 śródmiejskiej zabudowy Szczecina, po uzyskaniu informacji ze Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o., przedstawiam poniżej informacje i wyjaśnienia na zawarte w interpelacji pytania:
1. „Czy zostały skalkulowane koszty parkowania samochodu w planowanym do wybudowania podziemnym parkingu w kwartale nr 36 ? Ile będzie godzinny koszt zaparkowania samochodu, czy przewidywane są abonamenty i jaki byłby koszt takich abonamentów ?”
Obecnie trwają prace projektowe, których zakończenie planuje się w II kwartale 2018 roku. Do końca 2017 roku planuje się sporządzenie projektu budowlanego przedsięwzięcia, natomiast w II kwartale 2018 roku planuje się opracowanie projektu wykonawczego i kosztorysów inwestorskich. W oparciu o opracowany projekt budowlany do końca bieżącego roku planuje się także opracowanie wstępnych kosztów inwestycyjnych, na podstawie których zostanie sporządzone studium wykonalności z różnymi wariantami finansowania i rozliczenia projektu, w tym także ze wskazaniem kosztów związanych z eksploatacją parkingu. Koszty eksploatacji wpłyną na koszty parkowania samochodu, dlatego też na wstępnym etapie przygotowania przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego nie jest możliwe rzetelne podanie kosztów parkowania. W najbardziej optymalnym wariancie przyjmuje się, że koszt parkowania samochodu, zarówno koszt godzinny jak i abonamenty, powinny być tożsame jak w strefie płatnego parkowania i pobierane w tym samym okresie czasowym. Część miejsc parkingowych będzie miała preferencje wyłącznie dla mieszkańców kwartału nr 36. W związku z tym, że Spółka planuje budowę parkingu podziemnego ogólnodostępnego, będzie on także do dyspozycji mieszkańców sąsiednich kwartałów oraz osób przyjezdnych.
2. „Jaki będzie koszt wybudowania tego parkingu ?”
Na chwilę obecną nie jest znany koszt wybudowania parkingu z uwagi na trwające prace projektowe, które są w fazie początkowej. Niezależnie od powyższego dla potrzeb planowania przyjęto koszty szacowane na podstawie opracowanej zwycięskiej koncepcji architektonicznej. Przyjęto, że koszty wybudowania jednego miejsca parkingowego na bardzo trudnym terenie, wyniosą około 44.000 zł. Tak jak podano w odpowiedzi na pytania zawarte w pkt.1, Spółka oczekuje na wstępne koszty przedsięwzięcia, które znane będą po opracowaniu projektu budowlanego. Niemniej jednak bardziej precyzyjne koszty, zbliżone do rzeczywistych, będzie można podać po sporządzeniu kosztorysów inwestorskich.
3. „Generalnie przy budowaniu jakichkolwiek obiektów prezydent ma obowiązek skalkulowania kosztów eksploatacyjnych budowanych obiektów oraz kosztów jakie będą ponosić użytkownicy. Czy przy projektowaniu takiego parkingu pod uwagę zostały wzięte kryteria zastosowania materiałów i technologii obniżających koszty budowy i eksploatacji obiektu ?”
Założenia projektowe uwzględniać będą optymalizację rozwiązań projektowych oraz eksploatacyjnych garażu podziemnego i wynikać będą z projektu będącego obecnie w trakcie opracowania. Zobowiązanie do takich czynności i zachowań wynika wprost z umowy zawartej pomiędzy Projektantem a Szczecińskim TBS, w której zostało napisane„… projekt winien zawierać optymalne rozwiązania kosztowe, funkcjonalno – użytkowe, konstrukcyjne i materiałowe.”.
4. „Jaka przewidywana liczba miejsc parkingowych?”
Koncepcja architektoniczna przedsięwzięcia przewiduje realizację około 160 miejsc postojowych.
Interpelacja: dot. kosztów parkowania samochodu w planowanym do wybudowania podziemnym parkingu w kwartale 36