Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/06/08
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana kolejną interpelację (1932) dot. postoju TAXI w ciągu ul. Kolumba w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
W sprawie interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskiej Szczecin w dniu 29 maja 2017 r. dotyczącej podjętych czynności przy ul. Kolumba przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. Podstawą ustalenia faktycznych i prawnych okoliczności interwencji była analiza dokumentacji i zastosowanych procedur.
Uprawnienia Straży Miejskiej wynikają z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, który stanowi, że do zadań straży należy czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym. Normą ustawową, określającą kompetencje Straży Miejskich w obszarze kontroli ruchu drogowego jest art. 129b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 129b ust. 2 pkt.1 i 2 cytowanej ustawy strażnicy miejscy uprawnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego wyłącznie wobec kierującego pojazdem oraz uczestnika ruchu drogowego naruszających określone przepisy ruchu drogowego.
Poprzedzającą działania strażników miejskich na ul Kolumba w dniu 29 maja 2017 r. była interwencja na zgłoszenie telefoniczne w dniu 25 maja 2017 r. Dyżurny operator przyjął zgłoszenie dotyczące nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów na ul. Kolumba na wysokości wejścia na dworzec PKP Szczecin Główny. Wysłany na miejsce interwencji patrol ujawnił nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, których kierowcy niepodporzadkowali się oznakowaniu B-36 (zakaz postoju) oraz nieprawidłowy, wskazany przez zarządcę drogi sposób parkowania za znakiem D-18 z tabliczką T-30b. Wymienione czyny wypełniają znamiona wykroczenia z art. 92§1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. W tym dniu wylegitymowano 5 kierowców niewłaściwie zaparkowanych pojazdów, w stosunku do których poprzestano na zastosowaniu pouczenia zgodnie z art. 41 Kodeksu wykroczeń.
Dnia 29 maja 2017 r. patrol strażników miejskich przeprowadził powtórną kontrolę wyżej opisanych nieprawidłowości przy parkowaniu pojazdów na ul. Kolumba w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP. Tego dnia stwierdzono nieprawidłowo zaparkowane pojazdy kierowców taksówek za znakiem D-18 z tabliczką T-30b, co wypełnia znamiona wykroczenia z art. 92§1 Kodeksu wykroczeń.
Postępowanie mandatowe wdrożono wobec 3 sprawców wykroczeń. Dwóch sprawców wykroczeń odmówiło przyjęcia mandatu karnego, gdzie zgodnie z art. 99 Kodeksu wykroczeń, dalszym skutkiem prawnym jest skierowanie przez Straż Miejską wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego. Trzeci kierowca nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu podczas próby wylegitymowania w związku z popełnionym wykroczeniem, wsiadł do pojazdu i uruchomił silnik. Funkcjonariusz wydał kierowcy polecenie wyłączenia silnika. Kierowca nie zareagował i ruszył pojazdem do tyłu na krawężnik w kierunku pieszych na przystanku komunikacji miejskiej. Wobec sytuacji zagrażającej w sposób oczywisty bezpośrednio zdrowiu i życiu ludzi oraz niewykonywaniu poleceń przez kierującego funkcjonariusz odebrał kierowcy kluczyk od stacyjki pojazdu, który zwrócił po uspokojeniu się sprawcy czynu.
W związku ze zbiegiem wykroczeń polegających na niewykonywaniu poleceń osoby uprawnionej oraz niezastosowaniem się do znaku drogowego, strażnik miejski nałożył na sprawcę grzywnę w drodze mandatu karnego, na podstawie art. 92§1 Kodeksu wykroczeń. Osoba ukarana przyjęła mandat karny.
Trudno jest zająć jednoznaczne stanowisko i zweryfikować zarzut podniesiony w interpelacji w zakresie kierowanych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w stosunku do kierowców nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów gróźb, z uwagi na odmienne relacje stron. Z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, w tym wyjaśnień strażników podejmujących interwencję przy ul. Kolumba w dniu 29 maja 2017 r. wynika, że podczas interwencji nie zostały użyte sformułowania „Załatwimy Was”, oraz jakiekolwiek inne groźby. Funkcjonariusz Straży Miejskiej zwrócił się do sprawców wykroczenia słowami: „Proponuję takie załatwienie sprawy: mandat karny, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, wniosek o ukaranie do Sądu”.
Jednocześnie informuję, iż Straż Miejska Szczecin nie otrzymała od Prezydenta Miasta żadnych dyspozycji i zaleceń w zakresie egzekwowania nieprawidłowego parkowania pojazdów przed dworcem PKP Szczecin Główny.
Reasumując, w świetle przytoczonych powyżej faktów oraz chronologii wydarzeń, przypuszczenia zawarte w przedmiotowej interpelacji nie znajdują merytorycznego potwierdzenia. Ujawnienie wykroczenia zobligowało strażników miejskich do podjęcia czynności. Podstawą faktyczną działań w dniu 25 maja 2017 r. było zgłoszenie mieszkańca. Wówczas na miejscu stwierdzono popełnienie wykroczeń drogowych przez kierujących pojazdami Taxi na ul. Kolumba, przy dworcu PKP. Natomiast w dniu 29 maja 2017 r. w wyniku rekontroli miejsca zagrożonego, podstawą faktyczną podjęcia czynności było ponowne naruszenie przez kierujących przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Strażnicy miejscy realizujący analizowane interwencje mieli faktyczne i prawne podstawy do przeprowadzenia interwencji.
Z zakresu organizacji ruchu natomiast pragnę przypomnieć, iż w poprzednich korespondencjach został Pan poinformowany, że istniejąca lokalizacja postoju TAXI od wielu lat nie uległa zmianie.
Sporządzając organizację ruchu w ciągu ul. Kolumba w rejonie Dworca Głównego PKP wprowadzono strefy dla różnych użytkowników ruchu. Miedzy innymi powstały strefy postoju TAXI, przystanków komunikacji miejskiej, miejsc postojowych dla ogółu Mieszkańców oraz na wnioski pasażerów jak i innych środowisk, miejsce postojowe typu Kiss&Ride (K&R) służące do chwilowej obsługi pasażerów celem krótkotrwałego zatrzymania.
Obecna sytuacja objawiająca się postojem pojazdów TAXI jest spowodowana brakiem przestrzegania przez kierujących ww. pojazdami istniejącego oznakowania drogowego.
Wielokrotnie obserwowano postój ww. pojazdów w miejscach niedozwolonych tj. przed przejściami dla pieszych, na postojach K&R, ogólnodostępnych miejscach parkingowych, a nawet przystankach autobusowych mimo wyznaczonego postoju „TAXI”.
Zachowanie takie nie może pozostać zignorowane, gdyż sprowadza zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednocześnie informuję, iż do czasu kompleksowej przebudowy układu drogowego w ciągu omawianego odcinka ul. Kolumba nie planuje się wprowadzenia wnioskowanego przez Pana rozwiązania z uwagi na jedyny w tym miejscu postój TAXI i brak przestrzeni do wprowadzenia kolejnego.
Interpelacja: Dot. postoju taksówek przy dworcu PKP