Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/09/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie (nr 681) powołania tzw. rzecznika osób pieszych w Szczecinie oraz katalogu nawierzchni i chodników uprzejmie informuję, co następuje.
Miasto Szczecin prowadzi politykę tzw. „Zrównoważonego Transportu„ tj. transportu efektywnego, spełniającego oczekiwania społeczeństwa, efektywnego ekonomicznie i minimalizującego negatywny wpływ na środowisko.
Jednym z działań jest np.: uwalnianie chodników z zaparkowanych samochodów zwiększając bezpieczeństwo i komfort podróży pieszych. Wprowadzane są nowe sygnalizacje świetlne bądź na już istniejących dostosowywane są programy umożliwiając krótsze oczekiwanie pieszego na przejście przez jezdnię bądź odcinki dwujezdniowe. Każda nowa inwestycja drogowa zakłada wprowadzenie elementów nawierzchni przyjaznych w szczególności osobom niepełnosprawnym czego przykładem mogą tyć nowe przystanki komunikacji miejskiej.
Pragnę zauważyć, iż wszystkie zatwierdzane na drogach publicznych Miasta Szczecin projekty organizacji ruchu zatwierdzane są po uprzednim zaopiniowaniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie nie rzadko po wcześniejszych wspólnych spotkaniach celem wyboru najbardziej optymalnego wariantu.
Celem dokonania analiz oraz wprowadzenia optymalnych rozwiązań powstała „Prezydencka Rada Komunikacyjna” składająca się zarówno ze specjalistów z zakresu inżynierii ruchu drogowego jak i innych instytucji, przedstawicieli Mieszkańców mających wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej.
Ponadto zauważyć należy, iż w przypadku ważniejszych inwestycji bądź zmian w organizacji ruchu przeprowadzane są konsultacje społeczne czy to w zakresie rad osiedlowych czy ogólno dostępne dla Mieszkańców całego miasta.
Również biorąc udział w innych działaniach jak Szczeciński Budżet Obywatelski możemy promować bądź głosować za poszczególnymi rozwiązaniami inżynieryjnymi.
Mając powyższe na uwadze nie brana jest obecnie możliwość powołania odrębnego stanowiska tj. rzecznika ds. pieszych.
W kwestii dotyczącej spójnego katalogu nawierzchni i chodników oraz katalogu mebli miejskich informuję, iż trwają prace nad stworzeniem powyższej dokumentacji. Aktualnie zbierane są uwagi do zaproponowanego przez Pion Architekta Miasta podziału miasta Szczecin na strefy, dla których będą obowiązywały określone parametry dotyczące nawierzchni i mebli miejskich.
Interpelacja: Dot. powołania tzw. rzecznika osób pieszych w Szczecinie