Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/08/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 30 lipca 2018r., w sprawie poidełek na terenie Miasta Szczecin uprzejmie informuję, co następuje:
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie w latach 2015 - 2016 zamontował w szkołach i urzędach łącznie 13 poidełek - w tym jedno dla osób niepełnosprawnych.
Ich zakup współfinansowany był ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu „Poprawa jakości wody w Szczecinie – etap V”.
Ponadto, cyklicznie w okresie letnim, instaluje się w przygotowanych miejscach 5 poidełek, zlokalizowanych na miejskich kąpieliskach: „Arkonka”, „Głębokie” i „Dąbie”. Zakup tych urządzeń był współfinansowany z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Ze względów sanitarnych i technicznych, urządzenia te znajdują się w obiektach strzeżonych, a woda jest systematycznie badana przez certyfikowane laboratorium ZWiK-u.
W przypadku sugerowanych w interpelacji miejscach instalacji, montaż ogólnodostępnych poidełek przy przyłączach hydrantów jest niezgodny z przepisami p-poż., które zabraniają jakiegokolwiek blokowania takich urządzeń, stąd stałe poidełka „na hydrantach” nie są instalowane. Blokowanie wybranych hydrantów dozwolone jest sporadycznie i na krótki czas, np. podczas Dni Morza lub innych krótkotrwałych wydarzeń masowych. Koszt zakupu, wykonania niezbędnych przyłączy, odwodnienia i opomiarowania poidełka, a także systematycznych badań przydatności wody do spożycia wynosi kilka tysięcy złotych i uzależniony jest m.in. od ceny urządzenia i kosztów wykonania przyłącza zależnych od jego lokalizacji.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w zakresie promocji spożycia wody z kranu obok wspomnianego montażu 17 zdrojów wodnych w szczecińskich szkołach, urzędach i kąpieliskach, prowadzi systematyczne działania na rzecz promocji picia wody z kranu od wielu lat. Szczególnie intensywnie od uruchomienia hali filtracji wody na złożu węgla aktywnego w ZPW Miedwie tj. jednej z najważniejszych inwestycji w ramach zrealizowanego projektu „Poprawa jakości wody w Szczecinie”.
Są to działania informacyjne, promocyjne i edukacyjne w trakcie wszelkiego rodzaju masowych imprez miejskich, o charakterze sportowym, kulturalnym i rozrywkowym, które prowadzone są z użyciem szerokiej gamy przekazów medialnych i nośników promocyjnych. Są to m.in. artykuły prasowe własne i odredakcyjne, programy radiowe i telewizyjne, kampanie ulotkowe i inne. Najnowsze informacje i przekazy prasowe prowadzone przez ZWiK, dotyczą wysokiej jakości wody do picia w szczecińskich kranach, które ukazały się pod koniec sierpnia br. w dodatku Kuriera Szczecińskiego pn. „Wiadomości Szczecin”.
Interpelacja: dot. poidełek