Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2016/03/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pani zapytanie: „jaki wpływ ma miasto na kolor elewacji kamienic w śródmieściu i kto w mieście odpowiada za takie decyzje” przekazuję następujące informacje.
Kwestie dot. kolorystyk w zależności od potrzeb można określić na etapie ustalania zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z przepisami ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 199, ze zmianami). Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 8 cyt. ustawy „W planie miejscowym określa się w zależności od potrzeb: …kolorystykę obiektów budowlanych…”
Natomiast w decyzjach o warunkach zabudowy wydawanych w przypadku braku planu miejscowego nie ma możliwości określenia kolorystyki obiektów. Tryb wydawania warunków zabudowy oraz zakres ustaleń zawartych w decyzji określają przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zgodnie z ustawą z 27 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 290) malowanie elewacji bez wykonywania innych robót budowlanych stanowi bieżącą konserwację i nie podlega przepisom tej ustawy. Oznacza to, że samo malowanie elewacji nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia robót.
Jeżeli nowa kolorystyka związana jest z termomodernizacją to, w zależności od wysokości budynku, przepisy przewidują odpowiedni tryb postępowania. Zgodnie z art. 30 ust. 2c ustawy Prawo budowlane, docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m wymaga zgłoszenia, docieplenie budynków wyższych niż 25 m wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Docieplenie budynków o wysokości do 12 m, podobnie jak malowanie elewacji, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
W odniesieniu do obiektów wpisanych do rejestru zabytków kolorystykę obiektów ustala się po przeprowadzeniu stosownych badań w uzgodnieniu z właściwym konserwatorem zabytków. W przypadku obiektów objętych ochroną na mocy gminnej ewidencji zabytków, właściwy konserwator zabytków może wypowiedzieć się w sprawie kolorystyki w formie zaleceń konserwatorskich wydawanych na wniosek inwestora.
Jak wynika z powyższych informacji, w obecnym stanie prawnym Miasto ma wpływ na kolor elewacji kamienic w przypadku obowiązywania na danym terenie planu miejscowego posiadającego takie ustalenia oraz w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków – jeżeli inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót.
Interpelacja: Dot. koloru elewacji kamienic w śródmieściu