Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2016/11/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie zadania pn.: „Realizacja instalacji artystycznych w miejskiej przestrzeni publicznej przez DK 13 MUZ” tzw. „Fryga” informuję.
Dla wykonania zadania Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie zawarł m.in. umowę z Maurycym Gomulickim, który opracował projekt instalacji artystycznej oraz z firmą PanKreator, wykonawcą 21 elementów „korali” będących elementami składowymi instalacji
w ramach ww. umowy o wykonanie rzeźby „Monumento Fryga”. Oryginały tych umów znajdują się w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie, który jest ich stroną.
Ponadto informuję, że wypowiedzenie umowy z firmą PanKreator nastąpiło poprzez złożenie Wykonawcy, oświadczenia na mocy art. 638 w związku z art. 560; § 1 Kodeksu Cywilnego o odstąpieniu od umowy z dnia 1 czerwca 2015 r., zmienionej aneksem z dnia 31 lipca 2015 r. Odnosząc się do terminu demontażu instalacji artystycznej „Fryga” informuję, że dla skutecznego wykonania tych prac, niezbędne jest uzyskanie m.in. decyzji administracyjnej - pozwolenia na rozbiórkę elementu małej architektury, a co jest z tym związane, konieczność wykonania niezbędnej dokumentacji oraz uzyskanie pisemnych uzgodnień z ZDiTM, Eneos, PGiNG i innych. Prace związane z demontażem rzeźby, zgodnie ze sztuką budowlaną, rozpoczną się nie wcześniej niż po skompletowaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji. Nadmienię również, że wniosek o zwrot kwoty 79.950,00 zł zgodnie ze złożonym oświadczeniem o odstąpieniu od umowy jest tylko jednym z roszczeń finansowych jakie Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie zamierza dochodzić od Wykonawcy rzeźby. Instytucja planuje wystąpić do sądu m.in.: z wnioskami o zadośćuczynienie tytułem działania na niekorzyść Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie i narażenia na utratę dobrego imienia, a także o zwrot kosztów poniesionych na demontaż wadliwej instalacji. Na chwilę obecną zwrotowi podlega jedynie kwota wykonanych usług przez firmę PanKreator, która wykonała wadliwe korale w ramach rzeźby „Monumento Fryga”. Informuję również, że jakakolwiek próba demontażu rzeźby przez podmiot nieuprawniony stanowiłoby naruszenie prawa. Tytuł prawny do instalacji artystycznej Fryga posiada Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie, który jak wspomniałem wcześniej jest w trakcie przygotowań do realizacji procesu demontażu.
Interpelacja: Dot. usunięcia rzeźby Fryga na pl. Zamenhofa