Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2017/09/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie (2120) dot. organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest wydarzeniem, które od lat miasto wspierało i wspiera. W bieżącym roku tradycyjnie już 22 września wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z darmowego transportu publicznego. W ramach ETZT w Technoparku Pomerania (wtorek 19.09) odbyły się ogólnopolskie warsztaty Programu e-Bus pt. „Czy autobus elektryczny może być elementem zmiany świadomości społecznej mieszkańców polskich miast?”. Podczas spotkania była możliwość m.in. przejazdu w pełni elektrycznymi autobusami. Od następnego dnia tj. środy autobus elektryczny kursował po mieście promując nie tylko ideę ETZT, ale również inne działania miasta w zakresie np. rewitalizacji przestrzeni publicznej.
Dziękuję za wachlarz przykładów działań prowadzonych w Poznaniu. Jednakże jednocześnie chcę zaznaczyć, że działania Miasta Szczecin zmierzające w kierunku implementacji zasad zrównoważonego transportu mają charakter permanentny.
Wystarczy przywołać podejmowane decyzje z zakresu rozwoju sieci komunikacji miejskiej, budowę infrastruktury drogowej i tramwajowej, zakup nowoczesnego taboru, zmiany w organizacji ruchu, tworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej czy też wspieranie zapoczątkowanego działaniem w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego rozwoju systemu roweru miejskiego Bike_S. To cały zestaw projektów, które w perspektywie najbliższych lat mają na celu zachęcić mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu stanowiących alternatywę dla indywidualnego transportu zbiorowego.
W budżecie miasta na roku 2017 i Wieloletnim Planie Finansowym zabezpieczone na te działania środki są jedną z najważniejszych pozycji. Już choćby w roku 2018 planowane jest zrealizowanie inwestycji związanych z budową dróg dla rowerów w ciągu ul. 26 kwietnia i al. Piastów. Dla wielu mieszkańców taka właśnie infrastruktura i jej dostępność będzie realną alternatywą przy podejmowaniu decyzji o sposobie poruszania się w mieście. Wspomniane prowadzenie działań informacyjnych związanych z konkretnymi działaniami ma większą szansę na skuteczne oddziaływania na zachowania mieszkańców i przyczyni się do wdrażania idei zrównoważonego transportu.
Interpelacja: Dot. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie