Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2015/05/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Wodpowiedzi na Pana interpelację nr 411 z dnia 11.05.2015 r. w sprawie uciążliwości dla mieszkańców Osiedla Szczecin-Płonia uprzejmie informuję, że podjętezostały działania zmierzające do wyjaśnienia działalności firm zlokalizowanych na terenie byłej fabryki kontenerów w zakresie uciążliwości środowiskowych. Kompleksową kontrolę rozpoczął Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Sprawdzeniu będzie podlegać w szczególności gospodarka wodno-ściekowa.
W wyniku wszczętej kontroli w zakresie emisji hałasu informuję, że wykonywanesą pomiary jego poziomu, zarówno w dzień jak i w nocy. W celu uzyskania miarodajnych wyników, badana jest praca wszystkich urządzeń, w tym przesiewacza i rębaka. Przewiduje się że badania zostaną zakończone do końca czerwca.
Działalność prowadzona przez firmę Eurobroker związana jest z przygotowaniem biomasy celem dostarczenia jej do elektrowni. Wymaga to zmagazynowania materiału, przesiania, przygotowania do załadunku i odpowiednich dostaw. Materiał znajdujący się na placach składowych to przede wszystkim trociny i zrębki pochodzące z gospodarki leśnej. Biomasa jako materiał wsadowy do celów energetycznych nie jest odpadem. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późniejszymi zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do biomasy, słomy, innych niebędących niebezpiecznymi naturalnych substancji z produkcji rolniczej lub leśnej, a komponenty te nie są odpadami, zatem działalność ta nie narusza zapisów Uchwały Rady Miasta Szczecin Nr XLIV/1276/14 z dnia 8 września 2014 r., w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Płonia – Przyszłości” w Szczecinie.
Po zakończeniu czynności kontrolnych, zarówno przez WGKiOŚ jak i Inspektora Ochrony Środowiska wszystkie dokumenty i protokoły będą podlegały udostępnieniu. W przypadku przekroczenia norm hałasu zostanie wydana decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, która będzie podlegała wykonaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, w celu ograniczenia emisji hałasu z możliwością zamknięcia zakładu.
Jednocześnie informuję, że działalność syndyka związana z zagospodarowaniem terenów przemysłowych byłej fabryki jest prowadzona w celu realizacji roszczeń upadłościowych i może być prowadzona, o ile nie narusza przepisów prawa.
Interpelacja: Dot. działalności firmy na terenie byłego „Unikonu"