Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
- Odpowiadający:
- Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2018/08/02
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące ratowników na miejskich kąpieliskach uprzejmie informuję, że zadanie zawiązane z ochroną ratowniczą zespołu basenów Arkonka i kąpielisk Dąbie, Dziewoklicz i Głębokie w Szczecinie wykonuje Szczecińskie Wodne Pogotowie Ratunkowe na podstawie zawartej w dniu 30 stycznia 2017 roku umowy Nr 13/WZKiOL/2017, CRU 17/000402 pod tytułem: „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym także podczas Regat The Tall Ship Races 2017 oraz wykonanie ratownictwa wodnego na kąpieliskach.” Umowę zawarto na czas do 31 grudnia 2019 roku, po rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.
SzWOPR ratowników wodnych zatrudnienia na umowy zlecenia. W sumie zadanie to wykonuje 30 ratowników zawodowych. Dodatkowo działania na kąpieliskach wspierane są przez wolontariuszy ratowników WOPR, którzy w ten sposób odbywają konieczne do uzyskania samodzielnych uprawnień 50 godzinne praktyki. Pracę ratowników wodnych na kąpieliskach nadzorują starsi kąpielisk (na każdym kąpielisku jeden starszy) oraz dwóch koordynatorów z ramienia zarządu SzWOPR.
Zgodnie z umową w żadnym czasie ilość ratowników nie może być niższa niż minimalnie wymagana przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego (Dz.U. z 2012 r. poz.108).
Uznając, że ustawowe wymogi są niewystarczające w umowie zagwarantowano, że ilość ratowników przydzielonych do obsługi poszczególnych kąpielisk wynosi dla: Dąbia 6 ratowników (ustawowo 2), Dziewoklicza 6 ratowników (ustawowo 2), Głębokiego 7 ratowników (ustawowo 4) i Arkonki 8 ratowników (brak ustawowych wymogów).
Szczecińskie kąpieliska wyposażone są przez SzWOPR w bezpośrednią łączność radiową, dzięki czemu każdego dnia do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Szczecin przekazywane są raporty ze stanu kąpieliska (ilość ratowników zawodowych, ilość stażystów, temperatura wody i powietrza, aktualne i przewidywane zagrożenia, ilość uczestników wypoczynku na kąpielisku). Dodatkowo każdy z koordynatorów kontroluje podległe sobie kąpieliska według przyjętego grafiku jak również poza grafikiem.
Kąpieliska kontrolowane są też przez funkcjonariuszy Policji. Dąbie i Dziewoklicz praktycznie codziennie, Głębokie i Arkonka dwa trzy razy w tygodniu. Bieżący nadzór nad sposobem wykonania zlecenia wykonują też kierownicy poszczególnych kąpielisk a także Kierownik Wydziału Eksploatacji Zakładu Usług Komunalnych na podstawie prowadzonych wykazów obrazujących aktualnie pełniących służbę ratowników.
Interpelacja: dot. ratowników na miejskich kąpieliskach