Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2016/07/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację w sprawie działań Gminy Miasto Szczecin dotyczących wykonania zadania pn.: „Realizacja instalacji artystycznych w miejskiej przestrzeni publicznej przez DK 13 MUZ” tzw. „Fryga”, w tym uszkodzeń powstałych
na instalacji, informuję. W dniu 16 czerwca 2016 r. pracownicy Domu Kultury 13 MUZ w Szczecinie dokonali oględzin rzeźby i tego samego dnia drogą mailową poinformowano Wykonawcę – firmę PanKreator o stanie technicznym „Frygi”. Dodatkowo radca prawny Domu Kultury 13 MUZ w Szczecinie wystosował do właściciela firmy PanKreator wezwanie do usunięcia wad. Właściciel firmy PanKreator dnia 05 lipca 2016 r. telefonicznie poinformował instytucję, że od dnia 16 czerwca 2016 r. osoby przez niego wyznaczone monitorują na bieżąco „Frygę” poprzez kontrolę stanu pęknięć i powstałych na rzeźbie szczelin i niezwłocznie po dniu 08 lipca 2016 r. (do tego dnia był nieobecny) przygotuje i prześle do instytucji informację w sprawie sposobu oraz terminu usunięcia powstałych po ostatniej naprawie wad.
Zgodnie § 4; ust. 3 umowy z dnia 1 czerwca 2015 r. o wykonanie rzeźby „Monumento Fryga” zawartej z firmą PanKreator, jeżeli dzieło będzie miało wady lub niezgodności z projektem, które ujawnią się po dokonaniu odbioru, Wykonawca jest zobowiązany do ich usunięcia w terminie wskazanym przez Zamawiającego. Powyższe znajduje również podstawę w przepisach Kodeksu Cywilnego, dotyczących rękojmi za wady dzieła (art. 561 § 1 w zw. z art. 638 § 1 k.c.). Jeżeli Wykonawca nie usunie wad, zamawiający Dom Kultury 13 MUZ w Szczecinie ma następujące roszczenia:
- prawo dochodzenia kary umownej w wysokości 399,75 zł za każdy dzień zwłoki w wykonaniu naprawy licząc 7 dni od dnia wezwania do usunięcia wad,
- prawo żądania odszkodowania w wysokości przewyższającej karę umowną,
- prawo zlecenia wykonania naprawy innemu podmiotowi i obciążenia kosztami Wykonawcy.
Gmina Miasto Szczecin jako organizator instytucji kultury Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie zgodnie z § 35 pkt. 2 zarządzenia nr 417/15 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Szczecin ze zm. stanowiącego, że do zadań Wydziału Kultury należy nadzór nad działalnością miejskich instytucji kultury, na bieżąco monitoruje sprawę tej instalacji artystycznej. W przypadku gdy Wykonawca nie wywiąże się ze swych zobowiązań umownych, instytucja Dom Kultury 13 MUZ w Szczecinie będzie dochodzić swych roszczeń na drodze postępowania sądowego.
Interpelacja: dot. "Frygi" na placu Zamenhofa