PROTOKÓŁ NR 0063-6/2/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 17 GRUDNIA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Maciej Kopeć - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 08.12.14. |
3. | Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2015 - sfera "Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego". |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 08.12.14.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.12.14 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Ad. pkt. 3.
Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2015 - sfera "Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego".
M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków - przypomniała, że w bieżącym roku przyjęto nowy Program Opieki nad Zabytkami. W tym dokumencie zawarte są propozycje, jak traktować dziedzictwo kulturowe Szczecina. Ma on swoje odzwierciedlenie w budżecie majątkowym Miasta – znalazła się w nim dotacja na kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Jana Ewangelisty, oraz być może na kościół św. Antoniego. Niewielkie kwoty w budżecie mogą wspomóc prace konserwatorskie na pl. Tubruckim, i fontannie przy pl. Orła Białego. W budżecie majątkowym jest też składka na stowarzyszenie „Szlak Gotyku Centralnego” oraz dotacja na Szkołę Muzyczną przy ul. Staromłyńskiej (15% wkład własny dot. prac konserwatorskich elewacji). Także dla kilku kamienic wpisanych do rejestru zabytków, planowany jest remont elewacji.
S. Biernat – zapytała, co z kościołem w Dąbiu? 3 lata temu wyremontowano tam zabytkową posadzkę. Co zaplanowano na ten rok?
M. Gwiazdowska – "Czekamy na wniosek proboszcza, który podejmuje starania o środki zewnętrzne. Obiekt jest b. cenny. Na razie w moim budżecie środków na ten cel nie ma".
R. Stankiewicz - oświadczył, że w planowanym budżecie brakuje mu dwóch rzeczy: kompleksowych prac restauracyjnych Cmentarza Centralnego oraz na Wałach Chrobrego. Poinformował, że zgłosi interpelację w tej sprawie do Prezydenta Miasta.
M. Gwiazdowska – wyjaśniła, że renowacja cmentarza prowadzona jest przez ZUK od kilku lat. Ostatnio wykonano pełną dokumentację cmentarza. Pracujemy nad wpisaniem go na listę pomników historii. Pełna dokumentacja trafi do Ministra Kultury i na jej podstawie dokonany zostanie wpis na listę zabytków Unesco. Prace na tym terenie są w gestii ZUK-u i wykonywane są pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
E. Ostatek – Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich - omówiła Budżet WIM w zakresie kultury: ad. Filharmonia Szczecińska - poinformowała o dodatkowych postulatach ze strony użytkownika. Do zrealizowania są zadania, które nie były ujęte w konkursie, a które należy wykonać. Jest to: uzupełnienie systemu parkingowego, rozszerzenie zakresu oprogramowania dla wind, dodatkowe elementy wentylacji, zewnętrzne pylony informacyjne.
S. Biernat – zapytała, czy stopnie w budynku będą poprawione?
E. Ostatek – wyjaśniła, że przebudowa nie będzie wykonywana. Poprawiona zostanie ich wizualizacja (listwy świecące).
U. Pańka – zapytała, czy jest możliwość zwiększenia ilości miejsc parkingowych?
A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury - poinformowała, że na te moment ustalone rozwiązanie nie ulega zmianie.
U. Pańka – zaproponowała, by zwrócić się do Prezydenta o rozważenie rozwiązania tej sytuacji. Ma on do dyspozycji architektów i urbanistów, którzy są w stanie rozwiązać ten problem.
M. Kolbowicz – przychylił się do wniosku radnej Panki. Uznał, że do rozważenia jest powrót do koncepcji parkingowca koło Teatru Kana.
R. Stankiewicz – oświadczył, że w imieniu Klubu PiS przekaże konkretną propozycję rozwiązania tego problemu.
E. Ostatek – ad.Willa Lentza: poinformowała, że na rok 2015 zaplanowano ocieplenie połaci dachowej.
M. Kopeć – zapytał, czy jest jakaś koncepcja na ten obiekt, czy jedynie czynimy starania by go uratować?
M. Gwiazdowska – wyjaśniła, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest docelowa wizja funkcjonalna. Przewiduje ona, że sale na parterze pozostaną bez zmian. Pokoje na poddaszu będą pokojami biurowymi. Obiekt ma stać się ośrodkiem recepcyjnym Urzędu Miasta i w tym kierunku idą starania rewitalizacyjne.
A. Stankiewicz – omówiła zadania inwestycyjne realizowane przez Wydział Kultury: remont filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej na pl. Żołnierza, filii przy pl. Matki Teresy z Kalkuty, remont Domu Kultury 13 Muz , remont siedziby Teatru Współczesnego, realizacja instalacji artystycznych, wspieranie produkcji filmowej w miejskiej przestrzeni publicznej, zakup rzutnika dla Filharmonii. Ad. Centrum Kultury Technicznej - poinformowała o planowanej dokumentacji i uzupełnieniu koncepcji. Realizacja zadania związana jest z wykorzystaniem środków zewnętrznych.
U. Pańka – ad. Pleciuga przypomniała o braku klimatyzacji w obiekcie i o innych problemach technicznych zgłaszanych przez dyr. Niecikowskiego. Ad. MBP radna poprosiła o zaproszenie dyr. Marcinowskiego i o spotkanie w sprawie przyszłości Filii Nr 28. Ad. Teatr Współczesny – zapytała o plan remontu dotychczasowej siedziby.
A. Stankiewicz – poinformowała, że plan inwestycji dla Teatru Współczesnego jest przygotowany przez dyr. Gawędę. Ad. Pleciuga – wyjaśniła, że doraźnie środki na wentylację zostały przekazane, usterka została usunięta. Nie ma innych środków w wydatkach majątkowych na ten teatr w roku przyszłym. Ad. fontanna na pl. Teatralnym – zwiększono dotację podmiotową dla Pleciugi o 50 tys. zł i są to środki przeznaczone na jej utrzymanie.
B. Baran – ad. Pleciuga – przypomniał, że konieczne jest tam wykonanie zadaszenia nad głównym wejściem. Do tego dochodzi kwestia wycinki drzew i niskich wynagrodzeń pracowników.
J. Kimber – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury - poinformowała, że dyrektor nie zgłosił tego zdania jako priorytet do budżetu 2015. Także pozostałe zadania nie zostały zgłoszone do budżetu Miasta na rok 2015.
J. Bródka – zapytała o sferę kultury na Prawobrzeżu? Przypomniała o rozmowach prowadzonych na ten temat, w projekcie budżetu 2015 r. nie ma żadnych środków na ten cel.
A. Stankiewicz – wyjaśniła, że w WPF znajda się zapisy dot. Prawobrzeża (Willa Grueneberga oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach).
J. Bródka - prosi o poświęcenie jednego z posiedzeń Komisji temu tematowi.
M. Kopeć – zapoznał radnych z treścią pisma pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w spr. regulacji płac (załącznik nr 3 do protokołu). Zapytał, czy podpisane z Prezydentem porozumienie dotyczy również pracowników Biblioteki?
A. Stankiewicz – "Tak. Planowana regulacja dotyczy wszystkich jednostek w tym – instytucji kultury."
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Maciej Kopeć |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2014/12/10
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2015/02/18 13:58:21
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2015/02/18 13:58:21 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2014/12/10 13:52:12 | Nowa pozycja |