przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.59.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 6 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za 5 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  20 lutego br. oraz w wyniku głosowania:za-3,wstrzym.- 2 przyjęła protokół z dnia 8 lutego br.  


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


Przewodniczący Komisji W. Dąbrowskiprzedstawił pismo  mieszkańców ul. Chłodnej dot. uchylenia nazwy ulica Chłodna ( przypomniał, iż Rada Miasta rozpatrzyła negatywnie wezwanie do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie Uchwały Rady Miasta Szczecin Nr XXIII/553/16 w spr. uchylenia i nadania nazwy urzędowej ulicy /ul. Chłodna - ul. Upalna/ - załącznik nr 3 do protokołu. Dodał, iż był na wizji lokalnej tego terenu, wielokrotnie wyjaśnił, iż zmiana nazwy dla fragmentu ulicy wynikała z potrzeby uporządkowania przebiegu ulicy zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcy  ul. Chłodnej – nie rozumieją logiki zmiany tej nazwy, część ulicy od strony północnej, gdzie są nowe zasiedlenia od 2010 pozostaje przy starej nazwie; a oni mają zmianę. Na tym terenie posiadają lokale użytkowe. Sprawa zmiany nazwy  nie była konsultowania z mieszkańcami.. Dlaczego ulica Chłodna była dzielona i nie można pozostać przy starej nazwie. Posiadają działalność gospodarczą, wiąże się to z utratą klientów i budowaniem marki od nowa.

W. Wnuk Geodeta Miasta– wyjaśnił, że zmiana nazwy spornego odcinka ma za zadanie uporządkowanie zaistniałej sytuacji, w której ulica Chłodna funkcjonowałaby w dwóch odcinkach, pomiędzy którymi znajdowałby się fragment ul. Gwiazdy Polarnej. Poinformował także, iż część mieszkańców podpisanych pod wezwaniem, była informowana o tym, iż nazwa „ul. Chłodna” jest nazwą tymczasową i będzie ona zmieniana, przypomniał iż już przedstawił dokumenty w tej sprawie. Biuro Geodety cały czas wydaje adresy administracyjnej dla nowego odcinka drogi.

G. Świątkowska Przewodnicząca Rady Osiedla– podkreśliła, że rada osiedla uważa, iż została wprowadzona w błąd: wydając opinię radni osiedlowi byli przekonani, że nowa nazwa dotyczyć będzie niezamieszkałej części ulicy. Wnosi o wizję lokalną w terenie.

Radny H. Jerzyk- sytuacja stała się wyjątkowa, protesty były znane. Komisja, jednak uznała argumenty Geodety za zasadne, popiera wizję lokalną.

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski- wyjaśnił iż odbył wizje lokalną, przed rekomendowaniem komisji rozwiązania rozmawiał z Geodetą Miasta, Biurem Planowania. Jako radni  Rady Miasta musimy brać pod uwagę wszystkie strony, mieszkańcy zmienionej ulicy mają zameldowanych 17 osób zaś w drugim fragmencie ulicy jest zameldowanych 36 osób plus nowe adresy.  Komisja otrzymała mapkę od dewelopera i tam była opinia RO.

Radny W. Dzikowski- jest za  wizją  lokalną;  ale wnosi aby RO uzyskała opinię mieszkańców zarówno zmienionej nazwy i nadawanej.

Radny W. Dąbrowski- zapytała przedstawiciele RO , czy otrzymała  wniosek od dewelopera  otrzymała z mapką na której był zaznaczy przebieg ulicy?

G.  Świątkowska-   otrzymała wniosek z mapką od dewelopera

W. Wnuk- dodał, iż mieszkańcy zmienionej ulicy będą mieli zmienione dowody  osobiste za darmo, wpisy do ksiąg  wieczystych wprowadza miasto również za darmo.     

Komisja w wyniku głosowania: za 5 , wstrzym.- 1 podjęła decyzję o dokonaniu wizji lokalnej.

 

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowskiprzedstawił zebranym wnioski, które wpłynęły w sprawie nazewnictwa ulic:

  • wniosek mieszkańców miasta w sprawie nadania nazwy urzędowej Gwiazdy Polarnej – załącznik nr 4 do protokołu.

Komisja z uwagi na fakt, iż sprawa ta wiąże się z ww. wnioskiem mieszkańców ulicy Chłodnej w wyniku głosowania: za 5 , wstrzym.- 1 podjęła decyzję o dokonaniu wizji lokalnej.

  • wniosekmieszkańca  o zmianę nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta   na   Thomasa Woodrow Wilsona - załącznik nr 5 do protokołu

Komisja w wyniku głosowania: za (pozytywnym)- 1, przeciw-3, wstrzym.-2     zaopiniowała go negatywnie. 

  • wniosek mieszkańca  miasta o  nadanie parkowi osiedlowemu przy ul. Taczaka im. doktora Henryka Kompfa – załącznik nr 6

W. Wnuk – nie może wydać opinii bowiem,  prosi o uszczegółowienie  wniosku poprzez wskazanie  lokalizacji na mapie.

Komisja postanowiła przekazać sprawę do wnioskodawcy celem uzupełnienia   w uzgodnieniu z Geodeta Miasta konkretnej lokalizacji parku. Po przedłożeniu powyższego komisja powróci do tematu. 

  • wniosek Dziekana Korpusu Konsulów Honorowych oraz Dyrektora Muzeum Narodowego o nadanie nazwy dwóch ulic imionami J. Ledóchowskiego oraz H. Sztarka  – załącznik nr 7

Komisja w wyniku głosowania: za-  6 (jednogłośnie)   postanowiła  skierować propozycję  do Banku Nazw Ulic.  

  • wniosek mieszkańców miasta o nadanie nazwy ulicy na terenie m. Szczecina  imieniem Andrzeja Wajdy – załącznik nr 8 do protokołu

Komisja w wyniku głosowania: za-  6 (jednogłośnie)   postanowiła  skierować propozycję  do Banku Nazw Ulic.  

  • wniosek Fundacji im. Bolesława Chrobrego o nadanie nazwy ulicy na terenie m. Szczecina  imieniem Romana Dmowskiego  – załącznik nr 9 do protokołu

Komisja w wyniku głosowania: za-  6 (jednogłośnie)   postanowiła  skierować propozycję  do Banku Nazw Ulic ( ponowić wniosek bowiem znajduje się już w Banku Nazw Ulic – złożony w roku 2002).  

 

 

Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z opinia IPN dot. postaci Henryka Jendzy ( załącznik nr 10 do protokołu).Komisja  w wyniku głosowania ( za – 6 jednogłośnie  postanowiła  skierować wniosek do Banku Nazw Ulic.  

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski  zapoznał  radnych z treścią pisma od Przewodniczącego Rady Miasta M. Bagińskiegow sprawie zainicjowania działań wynikających z Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego  przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej- załącznik nr 11 do protokołu.

W. Wnuk-  wyjaśnił radnym, iż wspólnie z Zastępcą Prezydenta m. Szczecina P. Myncem  zostało wypracowane  stanowisko w sprawie dalszej procedury w tej sprawie, zmiana ma dotyczyć 13 nazw ulic a dodatkowo zmiana samego uzasadnienia bądź imienia patrona ulicy (dot. Felczaka, Zawadzkiego). Prezydent rozważał przeprowadzenie konsultacji, czy też zaproponowanie nowych nazw ulic. Obecnie tą kwestie przejął Zastępca Prezydenta D.Wacinkiewicz i nie jest mu znana opinia Kolegium.

Komisja po wysłuchaniu sprawozdania Geodety Miasta   stoi na stanowisku, iż inicjatorem wypracowania koncepcji  winien być  Prezydent m. Szczecina. Jednocześnie komisja po przedstawianiu przez Prezydenta wariantów proponowanych rozwiązań przystąpi do procedowania  ww. zakresie.    

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski  zapoznał  radnych z treścią pisma IPN dot. zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na ul. Ofiar Auschwitz (Auschwitz –Birkenau).  – załącznik nr 12 do protokołu.

Komisja postanowiła przesyłać  pismo do Prezydenta m. Szczecina z prośbą o przedstawienie  informacji w zakresie wdrażanych prac miasta  zgodnie z ustawą.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja  po zapoznaniu się z pismem  Dyrektor SP nr 37 w Szczecinie w sprawie zainstalowania sygnalizacji świetlnej przy ul. Łubinowej postanowiła przesłać je do merytorycznego Zastępcy Prezydenta, zgodnie z kompetencjami, wnosząc o poinformowanie o sposobie załatwienia komisję a także wnioskodawców – załącznik nr 13 do protokołu 

Komisja przyjęła również do wiadomości pismo Solidarność 80 w sprawie wydatkowania wydatków publicznych – załącznik nr 14 protokołu ( nr w rejestrze BRM 23).

Komisja przyjęła również do wiadomości pismo WOŚ dot. informowania wydziału o podjętych działaniach przez komisję w sprawie zainicjowania działań wynikających z Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego  przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej– załącznik nr 15 protokołu.

Radny W. Dzikowski – wnosi aby komisja zajęła się tematem  usprawnienia ruchu w  Zdunowo w kierunku  Kijewo/Płonia ( przebudowa skrzyżowania). W ZDiTM jest koncepcja, aby wydłużyć pas skrętu w lewo ok.170 m; cena  zadania 420 tysięcy złotych Wnosi aby zaprosić ZDiTM celem przedstawienia koncepcji.

Radny H. Jerzyk- popiera  tu jest problem.

Przewodniczący Komisji zobowiązał się do realizacji wniosku.   

  




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/02/23
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/03/21 10:24:37
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/03/21 10:24:37 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/09 09:47:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/07 11:01:38 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/02/24 14:05:50 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/02/23 10:54:29 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/02/23 10:53:21 Nowa pozycja