przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/11/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 26 MAJA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 26 maja br. o numerach roboczych:104;116;117;118;119.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja  w wyniku głosowania : za - 7 , wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  21.04.2015  bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 26 maja br. o numerach roboczych:104;116;117;118;119.


104/15 - zmieniająca uchwałę w sprawie polityki w zakresie kształtowania sieci handlowej w gminie Miasto Szczecin

A. Ciszewska- Zastępca Dyrektora WGKiOŚ-w dniu 30 czerwca 2015 r. upływa termin umowy dzierżawy terenu przy ul. Dziennikarskiej 15 zawartej ze Spółką Rynek Dąbie Sp. z o.o. w celu prowadzenia targowiska. Dzierżawca w wymaganym terminie przedstawił koncepcję zagospodarowania terenu wraz z harmonogramem realizacji inwestycji i wskazaniem konkretnych źródeł finansowania. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia umowy, co pozwoliło kupcom złożyć wniosek o prawo do piętnastoletniej dzierżawy nieruchomości. Przedkładany projekt wskazuje spółkę kupiecką Rynek Dąbie Sp. z o.o. jako obecnego zarządcę targowiska przy ul. Dziennikarskiej 15.

Przewodniczący Komisji B.Baran- kto będzie egzekwował opłatę od handlujących?

A.Cieszewska- tak jak do tej pory NiOL.

Komisja  wyniku głosowania: za 7 ( jednogłośnie) pozytywnie zaopiniował projekt uchwały.

116/15 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bolinko - E. Plater - kościół” w Szczecinie,

Wprowadzenia do tematu dokonał K. Michalski Zastępca Dyrektora BPP-  projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  został zainicjowany uchwałą XXXIX/1176/14 z dnia 17 marca 2014 r. , projekt obejmuje  obszar o powierzchni około 3,3 ha, położony w dzielnicy Śródmieście, w osiedlu Niebuszewo – Bolinko w rejonie ul. Emilii Plater, ul. Ofiar Oświęcimia, garażowiska i terenów ogrodów działkowych.  Obecnie w granicach planu znajduje się teren kościoła (z budynkiem kościoła i plebanią), teren inwestycyjny oraz fragment ulicy Emilii Plater.  Okolica charakteryzuje się dużym nasyceniem powierzchni handlowych, w związku  z powyższym projekt planu wprowadza regulacje powierzchni handlowej, w celu ochrony drobnej przedsiębiorczości i zapewnieniu funkcjonowania lokalnych przedsiębiorców, co stanowi realizację postulatów radnych Rady Miasta Szczecin oraz jest zgodne z wnioskami złożonymi przez WGN i WGKiOŚ  Wprowadzone rozstrzygnięcia planistyczne obejmują w szczególności:  wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej, mieszkaniowo-usługowej i usługowej, z wyłączeniem lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2, elektrowni wiatrowych, stacji paliw i usług związanych z obsługą pojazdów takich jak  warsztaty samochodowe, blacharstwo, lakiernictwo;  utrzymanie usług sakralnych;  ustalenie zasad zagospodarowania terenu dla zagospodarowania tymczasowego;  określenie zasad lokalizacji reklam i szyldów;

 Radny P. Jania- zwrócił uwagę, iż mimo przyjęcia tego planu i tak  będzie tam wybudowany Kaufland.

P Mync Zastępca Prezydenta m. Szczecina– niestety jako miasto nie mamy podstaw prawnych do zatrzymania budowy Kauflandu,  jest to teren prywatny, nie ma planu. Natomiast ta uchwała  wyłącza lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2.

Radny M. Matias- czy miasto rozważało wariant  wykupu ziemi od obecnego właściciela, co  wstrzymałoby  budowę inwestycji.

P. Mync- nie zna tego tematu.

Radny R. Stankiewicz- Kaufland na tym terenie jest nieporozumieniem, można by zagospodarować teren w winny sposób.

K.Michalski- ustawodawca uchylił plan ogólny, stan planistyczny był niezależny od samorządu. Procedura tworzenia prawa miejscowego jest długotrwała, nie mogliśmy ubiec  właściciela  terenu.

Radny M. Matias- na przykładzie masztu w Zdrojach, widać, że miasto nie podjęło żadnych negocjacji z inwestorami.  Nie ulegajmy inwestorom, analizujmy przedłożone przez nich dokumenty, być może jest luka, która pozwoliłaby uznać protesty: w Zdrojach mieszkańców, w przypadku tej zmiany planu  kupców z Manhattanu.

p. P. Mync- w przypadku omawianej zmiany, inwestor przedłożył wszystkie dokumenty, nie  możemy dyskutować na etapie wydawania pozwolenia na budowę.

Radna M. Liktoras- czy jest planowana modernizacja całego ciągu komunikacyjnego na tym terenie, z której strony będzie wjazd na Manhattan co ze skrzyżowaniem przy  Manhattanie, od której strony wjazd do Kauflandu.

K. Michalski- jest to poza obszarem tego planu, ale inwestor uzgodnił z ZDiTM przebudowę skrzyżowania  na warunkach wskazanych przez miasto.

Komisja  wyniku glosowania : za- 4, wstrzym.- 2  pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

117/15 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Zawadzkiego - Klonowica 6” w Szczecinie,

K. Michalski BPP- w  obowiązującym planie cały teren przeznaczony jest na zabudowę produkcyjną z dopuszczeniem usług w zakresie: finanse, gastronomia, kultura, obsługa firm i klientów, opieka zdrowotna, poczta i telekomunikacja, informatyka i działalność pokrewna, turystyka, rzemiosło usługowe. W planie zakazuje się lokalizacji obiektów handlu detalicznego z wyjątkiem prowadzenia sprzedaży produktów własnych w przypadku produkcji i usług rzemiosła, powierzchnia sprzedaży do 100 m2. Projekt planu obejmuje zespół zabytkowej zabudowy przemysłowo-biurowej dawnej fabryki Stoewera wzdłuż al. Wojska Polskiego oraz tereny nie zabudowane na zapleczu zabudowy zabytkowej.  Prace planistyczne zostały zainicjowane na wniosek MODEHPOLMO Sp. z o.o., w związku z prowadzoną rewitalizacją budynków zabytkowych,  projekt dopuszcza realizację zabudowy usługowej (w tym usług handlu o powierzchni sprzedaży nie większej niż 400 m2), zabudowy wielorodzinnej z dopuszczeniem usług, mieszkalnictwa zbiorowego, zabudowa o wysokości do 12 m.

 Komisja w wyniku głosowania : za  6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

118/15 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Międzyodrze Port 2” w SzczecinieMiędzyodrze PORT 2

K. Michalski- celem planu jest dostosowanie ustaleń do obowiązujących przepisów prawa, w przedłożonym planie zmianie ulegają, na wniosek właściciela, zasady scalania i podziału nieruchomości. Ponadto została zaprezentowana radnym wizualizacja terenu, która przedstawił inwestor (planuje się budowę hotelu wraz z budową biurowców).

 Radny R. Stankiewicz- zmiana planu obejmuje większy obszar, jakie są pozostałe  jego zapisy.

p. Michalski- poza obszarem omówionym do zabudowy w dalszej części  jest o zieleń. Obecny właściciel wyrażał zainteresowanie kupnem tego terenu.

Komisja w wyniku głosowania : za 7 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

119/15 - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Żelechowa - Małe Błonia” w Szczecinie, Małe Błonia-

K. Michalski  - plan obejmuje teren położony na północ od ulicy Łącznej, w rejonie ulicy Małe Błonia, o łącznej powierzchni ok. 6,48 ha. Grunt jest własnością prywatną.  Plan zainicjowany został na wniosek realizującego budowę zespołu mieszkaniowo usługowego w rejonie ulicy Małe Błonia. Wprowadzone nowe rozstrzygnięcia planistyczne obejmują m.in.: zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkaniowo-usługowej na zabudowę usługową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, uszczegółowienie zapisów dotyczących nieruchomości położonej przy ul. Łącznej 4 wpisanej do rejestru zabytków.

Przewodniczący Komisji  B. Baran- jakie planuje się przeznaczenie budynków gospodarczych?

P. Mync- powstaną takie same budynki aby odtworzyć dziedziniec.

Radny P. Posłuszny- po raz kolejnym zmieniamy  plan dla inwestora,  zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkaniowo-usługowej na zabudowę usługową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W tej chwili bardzo się zagęszcza teren, burzy się wcześniejsza koncepcją.

B. Baran- tą zmianą planu zmieniamy cały układ drogowy. Inwestor zagęszcza teren, już na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z brakiem miejsc postojowych.

K. Michalski- parametry zabudowy są regulowane zgodnie z prawem.

Radny  M. Matias—czy inwestor ponosi koszty zmiany planów.

P. Mync- nie.

Radna M. Liktoras-   czy nie możemy w strefie pałacowej narzucić  zapisów planu o  wprowadzeniu usług publicznych  typu  przedszkole, żłobek.

P. Mync- takie usługi są tam  dopuszczalne

Przedstawicielka  BPP-  poinformowała, iż plan dla tego terenu uchwalony w roku 2008 nie został jeszcze ani razu zmieniony,, jest to pierwsza zmiana. .

Radny P. Jania– wnosi o nieopiniowanie  projektu uchwały.

Komisja przychyliła się do wniosku.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/05/19
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/07/01 12:52:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/07/01 12:52:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/06/12 11:03:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/27 13:58:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/19 13:53:46 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/19 13:47:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/05/19 13:38:42 Nowa pozycja