przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/12/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 9 MARCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Informacja nt. realizacji zadania "Współfinansowanie inwestycji Rad Osiedli" w roku 2014 i planu na rok 2015.
4. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 40/15, 42/15, 44/15, 46/15, 49/15, 50/15, 65/15).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


J. Balicka - zaproponowała, by projekt uchwały nr 65/15, z uwagi na duże zmiany przygotowane w autopoprawce, zaopiniować na kolejnym posiedzeniu Komisji.

Radni przyjęli ww. propozycję zmiany do porządku obrad przez aklamacje.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 02.03.2015 przyjęto w głosowaniu:za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. realizacji zadania "Współfinansowanie inwestycji Rad Osiedli" w roku 2014 i planu na rok 2015.


J. Kujath - WGKiOŚ - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 i 4 do protokołu tj. inwestycje realizowane przez Rady Osiedli w 2014 roku i zaplanowane na rok 2015. Przypomniał, że omawiane zadanie realizowane jest od 4 lat. Polega ono na tym, że część kompetencji Miasta przekazano przedstawicielom Rad Osiedli.  W 2014 r. każda rada miała do dyspozycji 100 tys. zł. Wykonano wówczas ok. 60 zadań o różnej wadze (od chodnika po modernizację obiektów sportowych).  4 spośród nich nie zostały zrealizowane z uwagi na b. obszerny zakres prac. Zadania te przeszły na rok 2015 i są na ukończeniu

Z. Mirkiewicz – Przewodnicząca Rady Osiedla Śródmieście - Północ - przedstawiła zadania zrealizowane przez jej radę w ubiegłym roku (zagospodarowanie terenu przy ul. Wyzwolenia 77a, remont schodów przy b. szpitalu kolejowym).  Omawiając je podkreśliła duże zaangażowanie, kompetencje i życzliwość, z jakimi jej rada spotkała się w urzędzie.

M. Adamowicz - Przewodniczący Rady Osiedla Pogodno - zapytał, dlaczego Referat Samorządów Osiedlowych nie poinformował wszystkich zainteresowanych o tym posiedzeniu? Poinformował, że ma szereg krytycznych uwag do działalności WGKiOŚ (nikt nie odpowiada na pisma kierowane do Wydziału, przez wiele miesięcy nie dzieje się nic w sprawach kierowanych do WGKiOŚ). 

J. Balicka - zadeklarowała, że p. Adamowicz będzie otrzymywał od Biura Rady Miasta informacje o posiedzeniach Komisji Budżetu oraz, że na jednym z najbliższych posiedzeń radni zajmą się zgłaszanymi przez niego problemami.


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 40/15, 42/15, 44/15, 46/15, 49/15, 50/15, 65/15).


Projekt uchwały Nr 42/15 w spr. wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Spółki z o.o. z siedzibą w Szczecinie

P. Mync – Zastępca Prezydenta Miasta - omówił projekt uchwały. Poinformował, że jest to kontynuacja przenoszenia kapitału z przeznaczeniem na rozpoczęty już projekt. Mamy możliwość uzyskania 40% dotacji z przeznaczeniem na lokale socjalne. Ponieważ nowo budowane lokale socjalne miałyby wyższy standard niż te z dotychczasowego zasobu mieszkaniowego gminy, Miasto skorzysta z możliwości wybudowania za te środki przeznaczonych pod najem dla mieszkanców nie korzystających ze wsparcia socjalnego i zgodnie  z prawem taką samą ilość lokali z dotychczasowego zasobu mieszkaniowego gminy przeznaczy na lokale socjalne.

J. Balicka – zapytała, czy te mieszkania będą przeznaczane do prywatyzacji?

P. Mync – nie, założenie jest takie, że zbycie może nastąpić najwcześniej po 15 latach. Będą to lokale o czynszu komunalnym.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 5 (jednomyślnie)

Projekt uchwały Nr 40/15 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości gruntowej Gminy Miasto Szczecin zabudowanej budowlą nawigacyjną pn. „Światło sektorowe Babina” położonej na Wyspie Mewiej w Szczecinie, za cenę niższą niż jej wartość rynkowa w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości

K. Gajewski – Dyrektor WGN - mówił projekt uchwały. Poinformował, że jest to uchwała "techniczna".

Ww. projekt uchwały przyjęto w głosowaniu: za – jednogłośnie.

Projekt uchwały Nr 44/15 w spr. opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych

Komisja odstąpiła od opiniowania ww. projektu z uwagi na brak prelegenta.

Projekt uchwały Nr 46/15 w spr. określenia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych na terenie Gminy Miasto Szczecin z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza, polegających na wymianie źródeł ciepła

Komisja odstąpiła od opiniowania ww. projektu z uwagi na brak prelegenta.

Projekt uchwały Nr 49/15 w spr. wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik

D. Brzozowska – Dyrektor WPiOL - omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, że 28 listopada 2014 r. Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która była podstawą do podejmowania uchwał w sprawie gospodarki odpadami w gminach, m.in. określono maksymalne stawki opłaty oraz zmieniono podejście do stawki ustalając, że stawka opłaty za odpady zbierane w sposób nieselektywny jest wyższa. Zmiany obowiązują od 1 lutego 2015 r. Zapisy dotychczasowej uchwały nie stoją w sprzeczności ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednakże biorąc pod uwagę zmienione podejście do stawki proponuje się podjęcie nowej uchwały, także dla wygody mieszkańców i czytelności przepisów. Niniejszy projekt dostosowuje przepisy uchwały Rady Miasta Szczecin do znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez uwzględnienie różnicy w sposobie ustalania stawki opłaty, traktując jako bazową stawkę dotyczącą selektywnej zbiórki.
Wysokość stawek proponowana w niniejszym projekcie jest tożsama jak w roku ubiegłym

Projekt uchwały nr 50/15 w spr. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

D. Brzozowska - omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, że przytoczona wcześniej zmiana w zapisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowodowała, że rada gminy określając terminy, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty ma obowiązek wskazać, czy opłatę uiszcza się z dołu czy z góry. Obecny projekt uchwały uwzględnia ten
obowiązek. Przepisy przejściowe określiły trwałość poprzedniej uchwały w sprawie terminów płatności na 18 miesięcy, ale w przypadku podjęcia nowej uchwały o metodzie i stawkach wskazane jest równoczesne podjęcie uchwały dotyczącej terminów, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uwzględniającej zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.  

M. Matias – zapytał, jakie są maksymalne stawki w kraju jak my się tu plasujemy? Czy w związku z tą uchwałą dokonano nowej analizy kosztów? Czy radni mogą ją otrzymać?

P. Adamczyk – Dyrektor WUPiC - wyjaśnił, że w roku 2012 podstawą proponowanych stawek były założenia dot. przychodów i kosztów całego systemu. Dzisiaj mamy dużo więcej danych, które pozwalają na określenie większości podstawowych parametrów decydujących o kosztach funkcjonowania systemu. Zobowiązał się przekazać radnemu informacje, o które prosił.

Projekt uchwały Nr 49/15 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za - jednogłośnie.

Projekt uchwały Nr 50/15 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za - jednogłośnie.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/03/03
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/03/23 12:33:59
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/03/23 12:33:59 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/03/05 12:14:12 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/03/03 13:09:58 Nowa pozycja