PROTOKÓŁ NR 0012.1.128.2018
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 7 MAJA 2018 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marcin Matias - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Analiza wykonania budżetu Miasta za rok 2017 - sfera "Gospodarka komunalna" i "Transport i komunikacja". |
4. | Dyskusja nt. projektu uchwały w spr. kierunkowych założeń polityki budżetowej Miasta. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
W wyniku głosowania (za - 4, wstrzymał się - 1) przyjęto protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.04.2018 r.
Ad. pkt. 3.
Analiza wykonania budżetu Miasta za rok 2017 - sfera "Gospodarka komunalna" i "Transport i komunikacja".
Marcin Matias Przewodniczący Komisji zaproponował, żeby wydatki bieżące omówić skrótowo, skupić się natomiast na wydatkach inwestycyjnych.
Emilia Stolarz główny specjalista Biura Obsługi Urzędu omówiła wydatki bieżące z zadania „Gospodarka odpadami”, w części, w której dysponentem jest BOU.
Paweł Adamczyk Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej przedstawił wydatki bieżące w ramach pozostałych zadań w sferze gospodarki komunalnej.
Opis wydatków bieżących wg sfer w układzie zadaniowym – gospodarka komunalna stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Paweł Bartnik radny zapytał o zadanie „utrzymanie składowisk odpadów w fazie poeksploatacyjnej” – jeżeli została uruchomiona spalarnia odpadów, to czy utrzymywanie składowisk ma sens?
Paweł Adamczyk odpowiedział, że składowiska odpadów nie są używane od wielu lat, jest to pozostałość historyczna. Aktualnie zadanie polega na utrzymywaniu ich w prawidłowym stanie pod kątem wymagań wynikających z przepisów o ochronie środowiska.
Paweł Adamczyk omówił wydatki bieżące w ramach zadań w sferze transportu i komunikacji – opis stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Macin Matias zauważył, że opisie zadania „administrowanie drogami” jest informacja, że w pionie drogowym ZDiTM planowano zatrudnienie na poziomie 66 etatów, wykonanie natomiast to 55. Jego zdaniem jest problem ze znalezieniem pracowników. Odnośnie zadania „organizacja i zarządzanie ruchem” powiedział, że płacimy ponad 155 tys. zł rocznie za System Zarządzania Ruchem, który nie spełnia swojej funkcji.
Paweł Adamczyk poinformował, że to stała pozycja związana z utrzymaniem, naprawą i konserwacją urządzeń Systemu Zarządzania Ruchem. Upłynął już okres gwarancji.
Macin Matias zapytał o zadanie „Szczeciński Rower Miejski” – jaka część przychodów pokrywa wydatki bieżące?
Paweł Adamczyk powiedział, że znikoma. Rower miejski utrzymywany jest z budżetu miasta.
Macin Matias zapytał, czy podjęte zostaną działania, aby wyeliminować kilkukrotne wypożyczanie roweru co 20 minut.
Paweł Adamczyk odpowiedział, że zastanawia się nad rozwiązaniem tego problemu. Są rozpatrywane dwa warianty – wprowadzenie określonego czasu przerwy pomiędzy wypożyczeniami lub wprowadzenie ograniczenia bezpłatnego wypożyczenia do 20 minut dziennie.
Następnie Paweł Adamczyk omówił wydatki inwestycyjne w sferze gospodarki komunalnej – opis stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Marcin Matias zaproponował, żeby skupić się na zadaniach, które nie zostały wykonane.
Bożena Kowalewska Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich omówiła zadanie „budowa ogrodów zamiennych” – odstąpiono od jego realizacji, ponieważ żadna z lokalizacji nie była w pełni racjonalna.
Paweł Adamczyk przedstawił zadania:
- „budowa wybiegu dla psów przy ul. Budziszyńskiej” – wybieg funkcjonuje od dwóch lat. W budżecie miasta na rok 2017 ujęto element dopełniający – oświetlenie. Przetarg został już rozstrzygnięty i zadnie będzie realizowane w 2018 r.,
- „fundacja na rzecz dzikich zwierząt dzika ostoja” – zadanie z SBO, przesunięte na 2018 r. z uwagi na skomplikowany charakter zadania.
- ‘inteligentne meble solarne” – opracowanie dokumentacji zostało zakończone, zadanie przeniesione na 2018 r.
Tomasz Wawrzyńczak Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych omówił zadanie „rewitalizacja placu Wolności/Park przy ul. Karpiej” – trudności ze znalezieniem wykonawcy, nie było chętnych.
Marcin Matias zapytał, jakie jest dalsze postępowanie w takiej sytuacji.
Tomasz Wawrzyńczak wyjaśnił, że przetarg zostaje powtórzony lub prowadzone będą negocjacje z wolnej ręki.
Jarosław Stala Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych omówił zadania „rozwój i zwiększanie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych – etap II i etap III”.
Jolanta Balicka Wiceprzewodnicząca Komisji dodała, że zadania te realizowane są przy wykorzystaniu dofinansowania unijnego.
Henryk Jerzyk radny poprosił o przygotowanie informacji w sprawie gospodarowania wodami na terenie miasta (strumienie, potoki) – wykazu, którymi wodami administruje miasto, a którymi inne podmioty. Od br. istnieje nowy organ administracji – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, wcześniej kompetencje podzielone były między gminy a Marszałka Województwa. Zdarzają się podtopienia, a mieszkańcy są zdezorientowani i nie wiedzą do którego organu zwracać się o interwencję.
Radny chciałby także wiedzieć, jakie będą koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznych montowanych w ostatnich latach w budynkach miejskich oraz czy są z tego tytułu dochody, które równoważą wydatki.
Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił na przykładzie trzech DPS, że są spore oszczędności. Rachunki za energię elektryczną są niższe o około 30%, poniesione nakłady inwestycyjne odzyskiwane są z oszczędności. Placówki oświatowe zwracają pozyskaną latem energię do sieci. Gdyby nie dofinansowanie, inwestycja taka nie byłaby opłacalna ale jest możliwość korzystania z bezzwrotnych dotacji. Koszty eksploatacyjne nie są wysokie, wykonawca daje gwarancję na 25 lat. Ponadto występują inne korzyści – efekt ekologiczny, dywersyfikacja w kontekście bezpieczeństwa energetycznego oraz modernizacja dachów.
Pani Barbara Wrzos Zastępca Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych ds. Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji omówiła zadanie „termomodernizacja budynku przy ul. Korzeniowskiego” – realizacja przesunięta na 2018 r. Powiedziała, że są już wyniki ekspertyzy stropu w DK Słowianin, jest w złym stanie. Remont stropu przeprowadzany był w latach 60-tych XX w., zastosowano złe zbrojenie. Ponadto niefachowo został wykonany sufit podwieszany. Budynek ma być wyłączony z eksploatacji.
Marcin Matias poprosił o tabelaryczne zestawienie rzeczywistej, aktualnej realizacji zadań rozpoczętych w 2017 r. i kontynuowanych w 2018 r.
Iwona Bobrek Dyrektor Wydziału Zarządzania Finansami Miasta powiedziała, że przygotuje takie zestawienie za okres I kwartału br.
Paweł Adamczyk omówił wykonanie wydatków majątkowych w sferze transportu i komunikacji. Opis stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Michał Przepiera przedstawił zadanie „budowa parkingowca”. O parking przy ul. Rybackiej zabiega Pomorski Uniwersytet Medyczny. Zaprezentowana wizualizacja wywołała wiele kontrowersji. Planowane jest spotkanie z autorem koncepcji i radą osiedla, która jest przeciwna tej lokalizacji.
Marcin Matias zapytał, czy budowa parkingowca ma szansę się zbilansować.
Michał Przepiera powiedział, że cena budowy miejsca parkingowego wynosi powyżej 100 tys. zł (cena oszacowana na podstawie aktualnej inwestycji STBS – budowy parkingu podziemnego), drogie jest również utrzymanie parkingowca. Jest idea, żeby pobierać opłaty, włączyć w system strefy płatnego parkowania. Jednak doświadczenia uczą, że ludzie niechętnie parkują w obiektach, w których trzeba płacić, wolą parkowanie na ulicy.
Henryk Jerzyk zauważył, że trzeba odróżnić parkingowce od garażowców. Żeby miejsca były dostępne, nie należy sprzedawać abonamentów. Jako przykład podał obiekt pod Medicusem, gdzie 80% miejsc jest zarezerwowanych przez osoby, które wykupiły abonamenty.
Michał Przepiera zauważył, że na abonamentach, czyli stałych klientach zarabiają właściciele garażowców. Nie ma dużego dochodu z parkowania na godzinę.
Marcin Matias powiedział, że na tym komisja zakończy omawianie wydatków majątkowych. Temat będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu.
Henryk Jerzyk zgłosił wniosek do Michała Przepiery Zastępcy Prezydenta Miasta o automatyczne wprowadzanie zadań nie zrealizowanych w danym roku budżetowym do budżetu miasta na kolejny rok. Zadania, które pozostały aktualne a nie zostały wykonane były już raz przyjęte przez Radę Miasta, więc powinny się znaleźć w projekcie budżetu na kolejny rok. Radny nie widzi powodu dlaczego trzeba je wprowadzać po raz kolejny. Powoduje to dezorientację mieszkańców.
Marcin Matias przypomniał o swoim pomyśle na mapę inwestycji miejskich, żeby każdy mieszkaniec mógł w formie graficznej zobaczyć, co jest realizowane.
Michał Przepiera powiedział, że do budżetu nie są wprowadzane zadania, które nie zostały skosztorysowane. Prezydent Miasta podlega procedurze absolutoryjnej. Najważniejsze jest partnerstwo i znalezienie wspólnego celu.
Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. projektu uchwały w spr. kierunkowych założeń polityki budżetowej Miasta.
Decyzją Przewodniczego Komisji, treść uchwały uchwały Nr XLI/1202/14 w spr. kierunkowych założeń polityki budżetowej Miasta na rok 2015 i lata następne.została wcześniej przekazanya członkom Komisji drogą mailową z prośbą o przedstawienie ewntualnych propozycji zmian.
Komisja zdecydowała o pozostawieniu aktualnie obowiązującego dokumentu w niezmienionej treści.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Niburska Główny Specjalista BRM | Marcin Matias |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2018/04/27
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2018/05/30 09:25:35
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2018/05/30 09:25:35 | Nowa pozycja |
Katarzyna Niburska | 2018/05/11 08:28:17 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2018/04/27 09:49:29 | Nowa pozycja |