przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.8.70.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 15 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Dyskusja nt. zmiany przepisów uchwały Rady Miasta nr XVII/491/12 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin oraz miejsc, w których sprzedaż napojów alkoholowych jest zakazana.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia :

18.01.2017- za- 3, wstrz-2

15.02.2017- za-4, wstrz-1

22.02.2017- za-5

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. zmiany przepisów uchwały Rady Miasta nr XVII/491/12 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin oraz miejsc, w których sprzedaż napojów alkoholowych jest zakazana.


Komisja zapoznała się z wnioskiem mieszkańca miasta, który prowadzi działalność  gospodarczą. W pobliżu jego sklepu, gdzie sprzedawany jest alkohol- utworzono punkt opieki nad dzieckiem(punkt przedszkolny)- co powoduje konflikt obu interesów (zapisy uchwały nr XVII/491/12 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin oraz miejsc, w których sprzedaż napojów alkoholowych jest zakazana). Wnioskodawca zwraca się do Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej o możliwość  uczestnictwa w posiedzeniu Komisji oraz przedstawienie tak trudniej dla niego sytuacji, w której  się znalazł.

Wniosek-pismo zainteresowanego stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska zadała pytanie, na ile lat wydawane są koncesje na alkohol?

P. A. Jaśkowiak- z-ca dyr. BOI- poinformowała, że zgody na sprzedaż alkoholu wydawane są  dla wszystkich na 5 lat. Nie przedłuża się nikomu koncesji, po 5 latach wniosek rozpatrywany jest od nowa, z braniem pod uwagę wszystkich czynników. Jest to traktowane jako nowy wniosek o koncesję.

Głos zabrał wnioskodawca, stwierdził, że obecne przepisy nie zabezpieczają interesów osób już prowadzących sklepy z alkoholem, przy zakupie lokalu dopełnił wszelkich formalności potrzebnych do otwarcia takiego punktu. Znając przepisy uchwały Rady Miasta sprawdził wszystko wcześniej, spełnił wszystkie procedury, wziął kredyt z banku na 15 lat, zainwestował w ten lokal  i chciałby dziś wiedzieć, co będzie dalej. Obawia się, że za 3 lata, kiedy skończy się koncesja, nie otrzyma następnej, bo powstał obok punkt opieki nad dzieckiem.. Chce dodać, że bardzo łatwo dziś założyć punkt przedszkolny, problem ten nie dotyczy tylko jego, ale wielu osób które znalazły się w podobnej sytuacji.

p. Jaśkowiak z BOI- jeżeli powstanie tam punkt oświatowy, to koncesja zostanie cofnięta. Muszą jako wydział  pracować zgodnie z przepisami uchwały RM. i ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Poinformowała również jak wygląda sytuacja dot. zapisów w uchwałach w innych miastach  w Polsce.

Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska  jest zdania, że jeżeli wydało się  już zgodę na sprzedaż alkoholu- to nie należy jej cofać.

Przewodnicząca Komisji oddała głos p. dr Białonowicz- Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. p. Białonowicz jest zdania ,że problem należy rozwiązać kompleksowo, bo  że takich przypadków będzie więcej. Przypomniała, jak wygląda procedura wydawania koncesji na alkohol.  Poinformowała również, o luce w zapisach uchwały, gdzie  w sytuacji opisanej -brak jest zapisów regulujących w/w. Należy uszczelnić zapisy i stworzyć nową procedurę tak by  dla wszystkich było to klarowna sytuacja. Przypomniała również, że w innych miastach  koncesje wydawane są na krótszy okres czasu. Poruszyła też kwestie tworzenia się w mieście nowych punktów opieki nad dziećmi, jest to teraz  bardzo modne i powszechne zjawisko i coraz więcej takich punktów w mieście  powstaje. Trzeba być ostrożnym w podejmowaniu decyzji, bowiem brak jest kryteriów tzw"usytuowania" takich obiektów.

Komisja dyskutowała nad możliwościami zmiany zapisów uchwały i po krótkiej dyskusji postanowiono zwrócić się pisemnie do Pani Mecenas Martyniuk wnioskiem j.n.:

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej zwraca się do Pani Mecenas o prawną analizę możliwości zmiany projektu  uchwały Rady Miasta nr XVII/491/12 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin oraz miejsc, w których sprzedaż napojów alkoholowych jest zakazana.Obecnie obowiązujące zapisy uchwały sprawiają, że przedsiębiorca(właściciel sklepu posiadający koncesję na sprzedaż alkoholu) nie może wystąpić o jej przedłużenie, jeżeli w pobliżu jego sklepu powstał punkt przedszkolny lub punkt opieki nad dzieckiem.

Komisja stoi na stanowisku, że zabezpieczyć należy przede wszystkim interes miasta (zbyt mała ilość  przedszkoli i żłobków w mieście). Należy jednak mieć na uwadze również  interes przedsiębiorców, którzy zainwestowali w swoją działalność gospodarczą, a którą musieliby zlikwidować po 5 latach,(okres, na jaki wydawane jest zezwolenie na sprzedaż alkoholu)  z uwagi na bliskość „placówki chronionej”. Sprawa p. B. Wojciechowskiego nie jest odosobniona, tego typu  sprawy coraz częściej trafiają do urzędu z wnioskiem o rozstrzygnięcie niewyjaśnionych kwestii.  

Pani A. Białonowicz poruszyła również ważną kwestię  jaką  jest dostępność  do alkoholu, ilości punktów sprzedaży i problem alkoholowy. Posiada tzw. mapę dostępności do alkoholu, jest to ważne, bo obrazuje poziom zagrożeń w mieście. Uważa, że powinno ograniczać się dostęp do alkoholu-zmniejszając ilość  punktów sprzedaży.

Wywiązała się dyskusja, radni postanowili na kolejnym posiedzeniu Komisji spotkać  się  wspólnie z Komisją Bezpieczeństwa Publicznego i zapoznać  się  z mapą dostępności do alkoholu. Pani Przewodnicząca  GKRPA przygotuje się do w.w. i przedstawi Komisji  dane dot. spożycia alkoholu.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/03
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2017/04/06 13:04:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2017/04/06 13:04:08 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/03/30 08:37:49 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2017/03/13 10:14:24 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/03/03 13:22:33 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/03/03 13:11:52 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/03/03 13:03:37 Nowa pozycja