przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.48.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 13 LUTEGO 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Stan przygotowań Miasta do finału Regat The Tall Ships Races 2017r.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-5) przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 16.01.2017 r.


Ad. pkt. 3.
Stan przygotowań Miasta do finału Regat The Tall Ships Races 2017r.


Jerzy Raducha Wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej w Centrum Żeglarskim przedstawił prezentację (załącznik nr 3).

 Finał regat The Tall Ships Races po raz trzeci będzie w naszym mieście. Łącznie spodziewanych jest ponad 90 jednostek, w tym co najmniej  19 żaglowców klasy A. Odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia.

W drodze do finału TTSR w Szczecinie załogi odwiedzą 5 portów. Rozpoczną zmagania w szwedzkim Halmstad, później popłyną do Kotka i Turku w Finlandii, a przedostatnim przystankiem będzie litewska Kłajpeda.

Trwa nabór na oficerów łącznikowych, którzy będą pomagać załogom goszczącym w Szczecinie.W tej edycji jest zaskakująco dużo zgłoszeń od osób spoza Szczecina, z niemal całej Polski. Stanowią one aż 40% wszystkich aplikacji. Przewidziano zorganizowanie dla nich gry miejskiej, która pozwoli im poznać najważniejsze punkty Szczecina.

Znana jest wstępna lista jednostek, które przypłyną do Szczecina. Zgłoszonych jest ich już ponad 80, w tym 19 budzących największy zachwyt żaglowców klasy A. Pojawią się zarówno żaglowce świetnie znane już mieszkańcom z poprzednich edycji imprezy (w 2007 i 2013 roku), jak i te, które przypłyną po raz pierwszy. Nie zabraknie oczywiście trzech polskich jednostek najwyższej klasy: Daru Młodzieży, Fryderyka Chopina (jego portem macierzystym jest Szczecin) i Pogorii. Po raz pierwszy w Szczecinie pojawi się jednocześnie tercet słynnych rosyjskich żaglowców: Kruzensztern, Siedow i Mir.

Po raz kolejny oglądać będzie można replikę fregaty z floty Piotra Wielkiego – Sztandart. Gościć będziemy również m.in. Statsraad Lehmkuhl (Norwegia, powstał w 1914 roku), The Kronor af Stockholm (Szwecja), Eendracht (Holandia), Royalist (Wielka Brytania) i Santa Maria Manuela (po raz pierwszy zawita do nas żaglowiec z Portugalii). 90. urodziny będzie w Szczecinie obchodził norweski Sorlandet. Przypłynie też Shabab Oman II (Młodzież Omanu), który zastąpił goszczący już w Szczecinie okręt o tej samej nazwie (teraz jest w nim muzeum).
Na dzisiaj jedyną jednostką z Ameryki Środkowej i Południowej będzie Cisne Branco z Brazylii. Jest szansa, że pojawi się Simon Bolivar z Wenezueli (zgłoszenia do końca kwietnia). Na pewno nie zobaczymy natomiast meksykańskiego Cuathemoca, którego barwna załoga ich efektowna parada rejowa zawsze budziły dużo sympatii wśród mieszkańców Szczecina.

W regatach weźmie udział 150-osobowa reprezentacja Szczecina. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja na cztery jednostki: Fryderyka Chopina, Dar Szczecina, Urticę i Zryw.

Przygotowaniem imprezy zajmuje się Centrum Żeglarskie (przyjęcie żaglowców, opieka nad załogami), Szczecińska Agencja Artystyczna (program artystyczny), Żegluga Szczecińska (zarządzanie infrastrukturą na lądzie) oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM (zarządzanie ruchem, infrastrukturą sanitarną).

Bazyli Baran Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej zapytał o łączny koszt imprezy.

Jerzy Raducha odpowiedział, że Centrum Żeglarskie dysponuje kwotą ok. 1,2 mln zł. Łączny budżet TTSR to ok. 17 mln zł (20 mln łącznie z wydatkami poniesionymi w roku 2016).

Bazyli Baran zapytał o planowaną wysokość wydatków na organizację Dni Morza i Dni Odry.

Jerzy Raducha wyjaśnił, że w latach, w których odbywają się finały TTSR w Szczecinie rezygnuje się z organizacji Dni Morza, Dni Odry natomiast to koszt  ok. 100 tys. zł

Janusz Jagielski radny RM zapytał, czy budżet imprezy zmienił się w porównaniu do kosztów organizacji poprzednich TTSR i czy zmieniła się liczba uczestników, chciałby również poznać wysokość wpływów.

Jerzy Raducha wyjaśnił, że budżet jest na poziomie budżetu TTRS 2013. Liczba widzów to 2,1 mln w 2007 r., 2,5 mln w 2013 r.  a w 2017 r. ma być porównywalna. Nie zna metod liczenia wpływów, być może Żegluga Szczecińska, która zarządza powierzchnią, mogłaby mieć takie informacje.

Bazyli Baran zapytał, jakie są plany odnośnie przygotowania Mariny i miejsc postojowych pomiędzy Trasą Zamkową i Mariną.

Jerzy Raducha powiedział, że w Marinie ma być zacumowanych 50 jednostek. Całe Nabrzeże Starówka jest przygotowywane. Do końca maja br. ma się zakończyć inwestycja, którą prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Obejmuje ona m.in.: renowację i uzupełnienie punktów cumowniczych, ustawienie 4 pomostów pływających, wykonanie utwardzonej nawierzchni, umieszczenie elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, lampy, stojaki na rowery). Nabrzeże zyska dodatkowo charakter ciągu spacerowego.

Jan Posłuszny radny RM zapytał o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i odwiedzającym w kontekście obecnych zagrożeń terrorystycznych.

Jerzy Raducha powiedział, że powołany został zespół ds. bezpieczeństwa, na czele którego stoi Witold Daniłkiewicz Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM.

Maria Liktoras radna RM poruszyła problem odległego miejsca cumowania dla małych jednostek, co sprawia trudności z dotarciem na miejsce imprezy.

Jerzy Raducha wyjaśnił, że w rejonie Wałów Chrobrego są tylko wysokie nabrzeża portowe, niedostępne dla jachtów. Dla małych jednostek planuje się udostępnić Nabrzeże Wieleckie. Zatrzymać mogą się jedynie w marinach. W środowisku żeglarskim istnieje praktyka opróżniania mariny dla gości.

Bazyli Baran zapowiedział, że Komisja ponownie zajmie się sprawą przygotowań Miasta do finału TTSR w maju br., z uwzględnieniem budżetowania imprezy oraz z udziałem wszystkich służb miejskich, zaangażowanych w jej organizację.

Komisja postanowiła wystąpić o zestawienie wydatków poniesionych na organizację finałów TTSR w latach 2007, 2013 i planowanych na rok 2017 (łącznie z poniesionymi w 2016 r. w celu przygotowania imprezy) oraz szacunkowych wpływów z tytułu organizacji finału regat.

 




Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Świtłyk
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/02/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2017/02/27 13:56:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2017/02/27 13:56:12 Nowa pozycja
Katarzyna Niburska 2017/02/14 14:52:22 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/02/01 12:37:25 Nowa pozycja