przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.6.108.2017
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 13 WRZEŚNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podsumowanie dotychczasowej działalności i plany na przyszłość.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podsumowanie dotychczasowej działalności i plany na przyszłość.


Rafał Niburski Przewodniczący Komisji pogratulował Pani Dorocie Serwie powołania na stanowisko Dyrektora Naczelnego Filharmonii, na kolejne trzy sezony artystyczne. Poprosił o podsumowanie działalności ostatniego sezonu artystycznego i przedstawienie planów na przyszłość.

Dorota Serwa Dyrektor Naczelna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przedstawiła zarys strategii filharmonii na lata 2017 – 2020 (zał.3 do protokołu). Ponadto powiedziała, że zakończyły się umowy gwarancyjne, w związku z czym filharmonia odnotuje 50% wzrost kosztów związanych z serwisowaniem.

Ewa Porada – Spieszy Zastępca Dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie powiedziała, że na lipiec br. zaplanowano wymianę wykładziny. Jednak ze względu na opóźniającą się dostawę wymiana przebiegać będzie w lipcu przyszłego roku. Koszty eksploatacyjne filharmonii to wzrost o 50%. Są to kwestie związane głównie z wyposażeniem, np. w przypadku wypalenia się żarówki ledowej, należy wymienić całą lapę, gdyż oświetlenie ledowe jest jednorazowe. Koszt jednej lampy to kwota 70 euro. Dodała, że pomimo pełnej gospodarności, wszystko zaczyna się zużywać i koszty będą rosły.

Dorota Serwa powiedziała, że koszty również rosną ze względu na wzrost cen, np. na dostawę energii elektrycznej oraz z ustaleniem wyższej płacy minimalnej dla pracowników ochrony i firmy sprzątającej. To są firmy zewnętrzne, wyłaniane w drodze zamówienia publicznego. Ponadto wzrost płac pracowników filharmonii bez dodatkowej dotacji na ich pokrycie. Powiedziała, że w sezonie artystycznym 2016/2017 udało się zorganizować 478 wydarzeń artystycznych, w których udział wzięło ok. 200 tys. osób. W planach jest m.in. organizacja: III Turnieju Muzyków Prawdziwych, projekt „Limuzynką do Filharmonii”, „Strefa Harmonii”. Ponadto w lutym 2018 r. rozpoczną się obchody 65 lecia instytucji oraz 70 lecie działalności orkiestry symfonicznej. Z tej okazji zorganizowanych będzie cykl koncertów. Ponadto prowadzone są inne formy działalności kulturalnej. Dodała, że należy przemyśleć kalendarz imprez w skali całego miasta, ponieważ nałożenie się kilku imprez na raz odbiera potencjalnych klientów.

Radna Urszula Pańka zapytała czy radni mogliby uczestniczyć w koncercie inauguracyjnym sezon artystyczny i czy zostały skierowane do Rady zaproszenia na ten koncert oraz na koncert jubileuszowy.

Dorota Serwa odpowiedziała, że nie wszyscy Państwo Radni korzystają z zaproszeń, a widok pustych miejsc wzbudza pytania melomanów. Powiedziała, że do radnych skierowano pismo z informacją, że bilety można rezerwować za symboliczną złotówkę.

Ewa Porada – Spieszy uzupełniła informację i powiedziała, że można wysłać e-mail do kasy filharmonii z prośbą o odłożenie biletu.

Radny Jan Posłuszny zapytał czy na salach koncertowych zamontowano barierki przy schodach. Zapytał też jaki jest koszt energii oraz czy w związku z wysokimi opłatami za energię elektryczną rozważano montaż instalacji fotoenergetycznych.

Ewa Porada – Spieszy odpowiedziała, że nie było problemu z montażem przy schodach bocznych – przy ścianach. Problem jest z montażem takiej barierki przy schodach środkowych. Projektanci tłumaczą, że to nie są schody tylko ciąg komunikacyjny. Ponadto podnoszą, że będzie to nieestetyczny wygląd. Oprócz tego powiedziała, że w ciągu środkowym nie ma punktu zaczepowego. Byłoby również zakłócone dojście do innych rzędów. Dodała, że myślą nad wymianą lampek oświetlenia schodów w ramach gwarancji. Natomiast odpowiedź od generalnego wykonawcy jest taka, że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem. Powiedziała również, że zużycie energii jest olbrzymie. Wprowadzono harmonogram pracy, wszystko jest monitorowane. Filharmonia musi mieć stały poziom temperatury i wilgotności. Wprowadzono modyfikację oświetlenia elewacji, co wpływa na obniżenie kosztu energii. Analizowano możliwość montażu instalacji fotoenergetycznej, jednak przy architekturze budynku byłyby olbrzymie trudności z montażem ogniw. Dodała, że koszt nie byłby adekwatny do potrzeb. Taka instalacja spłaca się po 7-8 latach.

Radna Małgorzata Gadomska zapytała: 1) jaka jest proporcja organizacji przedsięwzięć własnych i współorganizowanych; 2) czy promocją zajmuje się firma zewnętrzna czy poprzez pracowników filharmonii; 3) czy poprawiła się komunikacja telefoniczna.

Dorota Serwa odpowiedziała: ad. 1) 60-70% wydarzeń jest organizowanych przez filharmonię; ad. 2) promocja odbywa się przy współpracy pracowników filharmonii głównie z grafikami. Nie ma zawartej umowy z żadną agencją PR; ad. 3) że mają świadomość problemów z dodzwonieniem się. W rozwiązaniu problemu pomagają wolontariuszki – seniority, które obsługują dodatkową linię telefoniczną.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz zaproponował kupno wirtualnego call center. Powiedział, że jest to koszt ok. 100 zł oraz dodatkowy koszt na zakup słuchawek (80 zł). Stwierdził, że jest to drobnostka, która może poprawić obsługę klienta.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/09/08
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/10/11 13:26:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/10/11 13:26:51 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/09/15 11:34:50 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/09/08 11:40:41 Nowa pozycja