PROTOKÓŁ NR 0012.3.76.2016
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 10 LISTOPADA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta.
242/16 - ustalenia na rok 2017 opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu 243/16 - ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w roku 2017 244/16 - zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Szczecin, opracowanego w ramach realizacji projektu pn. „Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego" |
4. | Dyskusja w sprawie projektu uchwały nr 210/16 dot.ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania.
|
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji z dnai 3.11.br. (głosowanie za- 7, wstrzym.-3)
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta.
242/16 - ustalenia na rok 2017 opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu
243/16 - ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w roku 2017
244/16 - zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Szczecin, opracowanego w ramach realizacji projektu pn. „Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego"
projekt uchwały nr 242/16 - ustalenia na rok 2017 opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu
Wprowadzenia do tematu dokonał A. Grabiec- Zastępca Dyrektora ZDiTM
Radny J. Posłuszny- czy można zmniejszyć stawki?
Radna M. Jacyna– Witt- jakie wpływy do miasta z tego tytułu?
A. Grabiec- stawka jest maksymalna, która dopuszcza Minister Finansów. Dochody dla miasta - w roku 2015 odholowano 1297 samochodów wpływ ok.628 tys. zł.
Komisja w wyniku głosowania: za-7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
projekt uchwały nr 243/16 - ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w roku 2017
Wprowadzenia do tematu dokonał A. Grabiec- Zastępca Dyrektora ZDiTM
Komisja w wyniku głosowania: za-7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały nr 244/16 - zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Szczecin, opracowanego w ramach realizacji projektu pn. „Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego"
Wprowadzenia do tematu dokonał P.Adamczyk Dyrektor WGKiOŚ
Radna G. Zielińska- jakie budynki są na liście?
P. Adamczyk- lista stanowi 60 pozycji, przekaże informację na sesji.
Komisja w wyniku głosowania: za-9, wstrzyma.- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 4.
Dyskusja w sprawie projektu uchwały nr 210/16 dot.ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania.
Przewodniczący Komisji na bazie wniosku z poprzedniego posiedzenia komisji dot. nieobecności Zastępcy Prezydenta m. Szczecina M. Pawlickiego podczas omawiana tego projektu uchwały poinformował, iż był u Prezydenta m. Szczecina i otrzymał jego deklarację w sprawie wspólnej współpracy.
P. Adamczyk- przygotowali inwentaryzację miejsc postojowych na polecenie Prezydenta Szczecina, gdy pojawiły się zarzuty, że strefa jest źle oznakowana– materiał w formie pisemnej stanowi złącznik nr 3 do protokołu.
M. Charęza Kierownik WGKiOŚ– dokonał prezentacji audiowizualnej raportu. Załącznik do rozporządzenia ministra infrastruktury, stanowi że na drogach powiatowych i gminnych można ograniczyć znaki poziome tylko do miejsc niebezpiecznych, jak np. skrzyżowania. SPP jest oznakowana prawidłowo, choć są miejsca, w których znaki się pojawią. Zostaną wymalowane białe linie tylko tam, gdzie nie będzie to skutkować ograniczeniem możliwości parkowania. Znaki poziome pojawią się w 750 miejscach wiosną i latem. Podwójne oznakowanie w całej strefie oznaczałoby ograniczenie liczby miejsc postojowych o ok. 1000. Z inwentaryzacji wynika, że SPP obejmuje 7290 miejsc postojowych. 3054 miejsca są oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, 2902 miejsca są oznakowane znakami pionowymi; 125 miejsc jest oznakowanych znakami poziomymi. Na 1209 miejscach postój może się odbywać na podstawie ogólnych zapisów ustawy Prawo w ruchu drogowym.
Radny M. Duklanowski- dyskusję prowadzimy już kilka tygodni, ustalił z prawnikiem BRM, iż zostanie przygotowany projekt uchwały zawierający uwagi komisji z poprzednich posiedzeń komisji. Ma tam znaleść się min. zapis w uchwale, iż należy pobierać opłatę tylko w miejscach wyznaczonych zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra z dnia 23.09.2013. Jeżeli mieszkaniec zostanie ukarany za nieopłacony postój wtedy zapłaci mandat bo nie pójdzie do sądu. Od roku 2011 prosił o przyjęcie przez gminę dróg na Podzamczu do tej pory brak jest uchwały, jest to niezbędne do ustanowienia SPP. Prosi o pismo do ministerstwa o interpretację zapisów. Jako radny proponuje rozważenie uwag: likwidacja SPP na ulicach, gdzie nie ma problemu z parkowaniem. Chodzi np. o ulicę Komandorską i Admiralską u stóp Wałów Chrobrego, Łokietka , Wojska Polskiego (od radia). SPP ma z kolei pojawić się na części ulicy Bolesława Śmiałego i Pocztowej, Ściegiennego (szkoła muzyczna) czyli w rejonach skąd dochodzą wyraźne sygnały mieszkańców o problemach z parkowaniem. Jak nałożymy siatkę miejsc oznakowanych poziomo na obecna strefę wtedy ona znacznie się zmniejszy. Mówiliśmy o strefie ażurowej.
Radny W. Dorżynkiewicz- ma wrażenie, że państwo stosujecie prawo jak chcecie. Wynajdujecie jakieś kruczki prawne, które nie są korzystne dla mieszkańców. Choćby to, że nie pozwalacie kierowcom zajrzeć do zdjęć, które robicie zaparkowanym samochodom podkreślił, iż mieszkaniec nie może uzyskać zdjęć w których zaparkował. Dlaczego brak oznakowania strefy na Kr. Jadwigi.
Radny H. Jerzyk- jako RM możemy podjąć nawet uchwałę o likwidacji strefy, ale uważa, iż na tym etapie nie powinniśmy robić radykalnych rozwiązań; nie ograniczajmy strefy.
K. Stępień Prezes NIOL-u- obowiązek oznaczenia strefy znakami poziomymi i pionowymi wynika tylko z części wyroków sądów administracyjnych. Są też mniej rygorystyczne wyroki, które nie wymagają malowania oznakowania poziomego. Załączniki do rozporządzenia ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. : w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – stanowi o tym, że jednak nie musimy stosować oznakowania poziomego.
M. Charęza- wyjaśnił,iż ulica Kr. Jadwigi będzie rewitalizowana i wtedy zmienimy oragnizację ruchu i oznaczymy strefę.
Radny H. Jerzyk- wnosi o ekspertyzę prawną zewnętrznej kancelarii prawnej , czy opłata w SPP jest pobierana przez gminę Miasto Szczecin zgodnie z prawem?
Radny M. Duklanowski - rozporządzenia wykonawcze w sposób jasny precyzują zapisy odnośnie wymalowania znakoów poziomych w strefie. Czy możemy zatem wprowadzić w strefie zapis, że pobieramy opłaty w strefie tylko oznakowanej. Może warto zapytać w innych gminach. Rozumie że w miejscach wyznaczonych konstrukcyjnie nie malujemy strefy, popiera tą tezę. Nie do przyjęcia jest sytuacja w której nie oznakowujemy strefy i pobierany opłatę.
Mecenas M. Stawarczyk- zdarzają się sprzeczne wyroki orzecznictwa NSA musimy bazować na ich wykładni natomiast liczmy się z tym, iż wykładnia jest inna. Jeżeli zdarzenie miało miejsce przed wejściem w życie rozporządzenia, to rozpatrujemy je na bazie obowiązujących przepisów w tym momencie. Może dojść do takiego stanu prawnego, że są sprzeczności w wyrokach w analogicznych sprawach.
Radny M. Duklanowski MD- zwrócił się do mecenasa czy może przygotować opinie prawną : czy maja być wymalowane pasy w strefie czy też nie, zgodnie ze sprzecznymi interpretacjami wyroków w tej sprawie.
M. Charęza - gdybyśmy te przepisy stosowali wprost, to musielibyśmy malować linie, tam gdzie wyznaczyliśmy je już konstrukcyjnie z innego materiału. To mało sensowne - tłumaczył,
p. Adamczyk- decyzja w sprawie poboru opłaty nie jest decyzja NIOL, spółka działa w oparciu o obowiązuje przepisy prawa. Decyzja Prezydenta Miasta jest taka, iż 800 miejsc w strefie będzie oznakowanych. Przekazując raport chcieli rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach. W listopadzie nastąpi wystąpienie do Ministra Transportu w sprawie interpretacji Rozporządzenia Ministra Transportu. Posiada opinie prawne w przedmiocie sprawy- przekaże je radnym.
Radny M. Duklanowski- na poprzedniej komisji otrzymaliśmi pismo dot. zwolnienia z opłat w SPP posiadaczy samochodów hybrydowych, ale dziś jest nieobecny radny W. Dzikowski, który miał referować sprawę, więc nie będziemy podejmować decyzji.
Komisja zapoznała się również z pismami:
- Zarządu Spółki Rynek ul. Reymonta 3 w Szczecinie w sprawie utworzenia SPP w miejscach przylegających do targowiska ( załącznik nr 4 do protokołu nr 1151 w rejestrze BRM)
- maila od mieszkańca w sprawie SPP (załącznik nr 5 nr 1120 w rejestrze BRM)
- maila od mieszkańca w sprawie wycinki drzew (załącznik nr 5 nr 1122 w rejestrze BRM)
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Marek Duklanowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/10/28
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/12/05 09:06:44
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/12/05 09:06:44 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/29 10:33:57 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/16 14:28:43 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/08 13:57:11 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/04 08:03:30 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/03 15:16:10 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/03 14:45:56 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/03 14:43:58 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/11/03 14:33:54 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/10/28 11:36:26 | Nowa pozycja |