PROTOKÓŁ NR 0063-1/53/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 14 MARCA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie wniosku mieszkańców o remont ul. Dembowskiego. |
4. | Opiniowanie projektów uchwał:
- Nr 62/16 w spr. uchwalenia "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie - Nr 63/16 w spr. zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków - Nr 64/16 w spr. zwolnienia od podatku od nieruchomości przedsiębiorców realizujących inwestycje początkowe - Nr 65/16 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2016 rok ( Dysponenci: WGKiOŚ, WIM). |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 07.03.16 przyjęto w głosowaniu: 5 - za (1 osoba nie głosowała).
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie wniosku mieszkańców o remont ul. Dembowskiego.
W. Banaszak – Przewodniczący Rada Osiedla Piastowskiego – przedstawił wniosek o dokonanie zmian poprawiających bezpieczeństwo ruchu oraz komfort mieszkańców budynków położonych przy ul. Dembowskiego (załącznik nr 3 do protokołu).
U. Pańka – zapytała, ile wpłynęło w ostatnim czasie tego typu wniosków do Miasta? Radna przypomniała, że złożyła 3 takie zapytania w sprawie ul. Szafera.
P. Adamczyk – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – poinformował, że wnioski spływają na bieżąco. Potrzeby mieszkańców są jednak większe jak możliwości budżetowe Miasta. Kwestie kolejności realizacji tych zadań są przedmiotem uzgodnień. Powiedział też, że ul. Dembowskiego ma swoją wagę, choćby z racji liczby mieszkańców.
U. Pańka – powiedziała, że nie podoba jej się, że Miasto wydaje pozwolenia na budowę, a potem przez wiele lat na nowych osiedlach nie ma chodników czy parkingów. Jej zdaniem to nieodpowiedzialność urzędnika.
J. Balicka – poprosiła dyr. Adamczyka, by przygotował dla radnych weryfikację kosztów inwestycji, o jaką wnioskuje w imieniu mieszkańców p. Banaszak oraz o sprawdzenie, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa może partycypować w tej inwestycji.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał:
- Nr 62/16 w spr. uchwalenia "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie
- Nr 63/16 w spr. zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków
- Nr 64/16 w spr. zwolnienia od podatku od nieruchomości przedsiębiorców realizujących inwestycje początkowe
- Nr 65/16 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2016 rok ( Dysponenci: WGKiOŚ, WIM).
Projekt uchwały Nr 62/16 w spr. uchwalenia "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie"
P. Adamczyk – omówił projekt uchwały. Podkreślił, że projekty zawarte w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2020” są spójne i zbieżne z „Wieloletnim Programem Rozwoju Szczecina 2016-2020 z perspektywą do roku 2023”.
Ww. projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie
Projekt uchwały Nr 63/16 w spr. zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków
P. Adamczyk – omówił projekt uchwały. Poinformował, że proponowane stawki są na poziomie dotychczasowych.
U. Pańka – zapytała o ceny za wywóz nieczystości płynnych: czy były jakieś większe inwestycje zmieniające tą sytuację np. w dzielnicach takich jak Płonia czy Wielgowo?
P. Adamczyk – zobowiązał się przygotować taki materiał na kolejne posiedzenie komisji.
J. Jagielski – poprosił o przekazanie także i informacji nt. sytuacji finansowej ZWiK.
Ww. projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.
Projekt uchwały Nr 64/16 w spr. zwolnienia od podatku od nieruchomości przedsiębiorców realizujących inwestycje początkowe
M. Śniady – Zastępca Dyrektora Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych – omówił projekt uchwały. Poinformował, że jest to 3. część programu polityki podatkowej w kwestii zwolnień. Uchwała zakłada zwolnienie na okres do 3 lat powierzchni biurowych o wysokim standardzie,
J. Balicka – zapytała, ile może być takich budynków?
M. Śniady – wyjaśnił, że trudno to przewidzieć. Z poprzedniej uchwały skorzystało 5 inwestorów. Prawdopodobnie możemy mówić o kilkunastu potencjalnych inwestycjach.
J. Balicka –zapytała, czy te budynki mogą być strefie ekonomicznej?
M. Śniady – powiedział, że terenem dla uchwały jest całe miasto. Także strefa ekonomiczna.
U. Pańka – oświadczyła, że jest przychylna przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy. Niepokoi ją jednak to, kto będzie podejmował decyzję o zniżce. Jej zdaniem nie ma w Szczecinie takiego przedsiębiorcy, który ma salę konferencyjną o powierzchni 1000 m2 i drzwi przesuwane. „Mamy 100 mln zł zainwestowane w Technopark. Tam są sale do wynajęcia. Ten projekt uchwały jest tak przygotowany, by inny inwestor przyszedł do Szczecina i wybudował salę konferencyjną na taką liczbę osób. Skąd takie założenia?”
M. Śniady – przypomniał, że Wydział Obsługi Inwestorów i biznesu prowadzi ciągły monitoring przedsiębiorców. Z rozmów z dyr. Bulewskim wiadomo, że jest takie zapotrzebowanie. Na razie takich powierzchni nie mamy.
J. Balicka - powiedziała, że zwolnienie z podatku pomieszczeń konferencyjnych dla min. 1000 osób może być nierealne. Zaproponowała rozważenie tego zwolnienia dla sal mieszczących 500-700 osób.
M. Bagiński – zapytał, czy nie warto skrócić tego obostrzenia i nie wnioskować o sale z zastrzeżeniem, że mają być dzielone. „Nie warunkujmy tego podziału. Życie zadecyduje”. Poprosił o wprowadzenie autopoprawki do tego tekstu.
M. Śniady – powiedział, że przyjmuje tą uwagę.
M. Matias – poprosił o przygotowanie do dnia sesji szacunkowego określenie skutków finansowych tej uchwały oraz o krótką analizę, jak to wygląda w innych miastach porównywalnych do Szczecina.
W głosowaniu: za – 5, przeciw – 0 ,wstrzym. – 1 Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Projekt uchwały Nr 65/16 w spr. zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2016 rok
B. Kowalewska – Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich - omówiła zmiany w budżecie jej wydziału. Szczególną uwagę poświęciła omówieniu nowego zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa nowej szkoły podstawowej przy ul. Kredowej. Na rok 2016 zaplanowano na ten cel 350 tys. zł.
P. Adamczyk – omówił proponowane zmiany w budżecie jego wydziału.
Wobec braku pytań Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały Nr 65/15 w części dot. gospodarki komunalnej oraz inwestycji miejskich.
W głosowaniu: za – jednomyślnie, Komisja zaopiniowała ten fragment uchwały pozytywnie.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/03/09
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2016/04/12 13:20:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2016/04/12 13:20:42 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/03/09 08:58:28 | Nowa pozycja |