przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.69.2016
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:45

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.
3. Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul.Świętochowskiego 65 w Szczecinie.
4. Analiza korespondencji skierowanej do komisji
- rozpatrzenie pisma w sprawie zagrożeń stwarzanych przez dziki na terenie miasta ( min. ogrody działkowe itp.).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.


punkt przełożono na kolejne posiedzenie 


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul.Świętochowskiego 65 w Szczecinie.


Wprowadzenia do tematu dokonała przedstawicielka mieszkańców osiedla Kijewko -  materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu. W swej wypowiedzi podkreśliła, iż zawiadomienie o wszczęciu postępowania  otrzymali nie wszyscy mieszkańcy  tego osiedla, mieli tylko 7 dni  na zapoznanie się wnioskiem. W okolicy  są same działki budowlane, ludzie kupili ziemię ze wglądu na urokliwe  miejsce;  czy ta lokalizacja  nie narusza terenu Natury 2000; czy jest opinia SANEPiD-u, działki budowlanie stracą na wartości;  brak opinii niezależnego eksperta odnośnie wartości działek oraz oddziaływania stacji na środowisko.

Mieszkaniec- obszar  jest atrakcyjny turystycznie; działki są własnością Miasta, po uruchomieniu  stacji  miasto starci dochody; jest to park krajobrazowy.

Radna M.M. Herczyńska-  radni  zarówno poprzedniej kadencji jak i tej  przeprowadzili burzliwe obrady nt. ustawienia masztu  w Zdrojach, ponieważ ustawodawca   nie wymaga opinii mieszkańców  temat jest trudny społecznie. Rada Miasta Krakowa zaostrzyła procedurę w sprawie  wydawania pozwolenia  na budowę  dla lokalizacji masztu  telefonii komórkowej. Decyzja NSA jest taka, że mają ww. maszt rozebrać, niestety nikt tego nie respektuje. Musimy podjąć procedury aby maszty nie były stawiane wśród osiedli  mieszkaniowych.  Niektóre pasma oddziaływają na DNA. Mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

Radny H. Jerzyk- jako radni walczymy z bogatymi koncernami, mieszkańcy mają utrudnioną walkę z tym procederem. Kiedyś mogliśmy planem zagospodarowania przestrzennego  zakazać budowy stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej, obecnie  Rada Miasta nie może swoją decyzją zakazać budowy masztu. W tej chwili najtaniej jest budować  na prywatnych działkach, jak ktoś nie zaprotestuje wtedy  szybko pojawia się nowa stacja. Musimy skierować sprawę do RDOŚ-u, wtedy można  zatrzymać proces wydawania decyzji administracyjnej. 

Mieszkańcy– jeszcze raz podkreślili, iż  UM nie zapytał wszystkich mieszkańców,  korespondencja została skierowana do osób nie zamieszkujących na tym terenie.

Dyrektor WUiAB W. Rabińska- borykamy się z problem nowelizacji ustawy, obecna pomaga  wspierać usług sieci komunikacyjnych. Wniosek wpłynął  pod koniec czerwca; decyzja nie została wydana, zawiadomienie skierowane do mieszkańców jest o tym, że cały materiał  dowodowy leży do wglądu i można wnosić uwagi.

Mieszkaniec- czy jak sąsiad wnosi sprzeciw można wstrzymać inwestycję?

W. Rabińska- każda inwestycja budowana na swoim terenie nie wymaga zgody sąsiada. Pozwolenie na budowę wynika z faktu, że  maszt ma  ponad 40m jest budowlą  z fundamentem i dlatego jest pozwolenie. Procedura jest określona w prawie budowlanym, obszar oddziaływania określa kto jest stroną postępowania. Jest to potencjalne oddziaływanie na nieruchomości nad którą przebiega azymut. Wniosek złożony przez inwestora został zmieniony przez inwestora, bo nie uwzględniono zapisów planu zagospodarowania przestrzennego (dlatego mamy doczynienia z dwoma różnymi pismami). Niestety prawo budowlane nie przewiduje  konsultacji społecznych w omawianym przypadku. Do końca roku 2010 ustawa pozwalała  planom zakazywać lokalizacji stacji telefonii komórkowej- teraz już nie. Aby odmówić  pozwolenia na budowę musimy wskazać podstawę prawna dlaczego „nie”;  inaczej nie możemy tego zrobić.   Projekt jest uzgodniony z rzeczoznawcą ds. sanitarnych.  Maszt jest  poza NATURĄ 2000 ok. (700 metrów).

Radny W. Dzikowski-  jak inwestor nie dostanie  pozwolenia na budowę, wtedy odwoła się do Wojewody i on musi uchylić tą decyzję. Nie ma podstaw do takiego działania. Stacja bazowa jest inwestycją użytku publicznego. Jako radni nigdy nie poparliśmy budowy bazy  telefonii komórkowej; problemem  jest znalezienie przepisu prawa który uniemożliwi wybudowanie masztu.

Przewodniczący Komisji podsumowując dyskusję zaproponował  przyjęcie stanowiska w brzmieniu:

„Komisja Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM zdecydowanie sprzeciwia się  lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Świętochowskiego 65 w Szczecinie.Komisja stoi na stanowisku , iż inwestycje tego typu w tym  miejscu a także w każdym innym, gdzie  naruszany jest   ład przestrzenny  i dobro mieszkańców nie powinny uzyskiwać pozwolenia  na budowę.   Jednocześnie komisji prosi o przekazywanie  informacji  KBi M  oraz  KGK,Ri OŚ o składanych przez inwestorów wnioskach na posadowienie masztów telefonii komórkowej na terenie m. Szczecina

Komisja  wyniku głosowania za- 7 (jednogłośnie) przyjęła ww. stanowisko – załącznik nr    3ado protokołu

Radny M. Duklanowski - musimy stworzyć lobby dla zmiany ustawy, jutro spotykają się z Wojewodą przekaże taką  informację.


Ad. pkt. 4.
Analiza korespondencji skierowanej do komisji
- rozpatrzenie pisma w sprawie zagrożeń stwarzanych przez dziki na terenie miasta ( min. ogrody działkowe itp.).


Przewodniczący Komisji  poinformował, iż wpłynęło pismo z Polskiego Związku Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy KRZEKOWO w sprawie zagrożeń stwarzanych przez grasujące dziki– pismo stanowi złącznik nr 4 do protokołu. Poinformował, że skierował zaproszenie do wszystkich Rad Osiedla w tej sprawie.

Przewodniczący Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo R. Kuźbik zgłosił w formie pisemnej uwagi mieszkańców ul. Pszennej w sprawie grasujących dzików (pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu).

 W trakcie dyskusji głos zabrali:

  P. Adamczyk Dyrektor WGKiOS- działania odławiania dzików są prowadzone na bieżąco ,w tym roku odłowiono 250 sztuk,  zawarta umowa przewiduje odłowienie jeszcze  130 sztuk.  Niestety w tym roku skala populacji dzików znacznie się zwiększyła.

„LUPAR” R. Czeraszkiewicz- problem jest rozwiązywany na bieżąco, dziki są odławiane i  wywożone do  MANOWANA za Koszalinem.

RO Wielgowo-  kiedy będzie ustalona  ilość odłowień  na następny rok, wnoszą żeby była zdecydowanie większa.

 Przedstawicielka RO-  zasugerowała aby  podjąć  rozmowy z gminami ościennymi i tam przenosić dziki  jest to tańsze rozwiązanie- wie, że  są prowadzone  rozmowy  w powiecie Polickim.

Przedstawicielka  RO Żelechowa- zapytała kto pozakładał klatki na dziki i zniszczył  zieleń osiedlową. Problemem  są  resztki jedzenia wyrzucane w niedozwolenie miejsca przez mieszkańców;  SM nie reaguje na sygnały (ul. Łączna/Krucza).

RO Płonia Śmerdnica– u nich problemem jest pobliska  szkoła,   dziki  atakują dzieci.

Przedstawiciel  Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu  Działkowego  KRZEKOWO  -  wypowiada się w imieniu  420 działkowców, dziki zniszczyły im całe uprawy, apelują o natychmiastowa pomoc.

Radny M. Duklanowski –  dostrzega problem jako ważny, nie jest obrońcą dzików  tak jak sugerowano w piśmie.

Radna G. Zielińska– w piśmie  się tezy które są nieprawdziwe.   Łatwo mówić nieprawdę – nie zgadza się na takie traktowanie zarówno radnych jak i Dyrektorów wydziałów.

J.Wasilewski Bukowo-  teren jest zalesiony, trudny dziki nie mają się gdzie poruszać, stwarzają zagrożenie. Problemem jest żywność wyrzucana  przez działkowców.

M. Myśliwiec  RO Arkońskie  Niemierzyn- w tym roku  obserwują wysyp dzików.

Radny H. Jerzyk- dziki wyszły z lasów , wyszły na pola, ograniczmy ich populację.

R. Czeraszkiewicz- zebrał wszystkie uwagi od przedstawicieli RO i radnych, problem jest nasze położenie geologiczne, jesteśmy na   nizinie szczecińskiej na której jest dużo lasów w okolicach zabudowań mieszkańców, musimy wyprowadzać dziki ze Szczecina. Dobrym rozwiązaniem jest ich wywożenie do  puszczy koszalińskiej tam nie ma  dzików.  Wykonanie   w Policach zagrody  nie jest dobrym pomysłem, bo jak się zapełni jakie podejmiemy działania.  Ilość odłowów w Szczecinie wzrasta i tak np. w roku 2015  odłowiono 300 dzików,  w tym roku jest jednak zdecydowanie  więcej dzików. Przyczyna jest prosta, odcięto  miejskie fragmenty lasów od polowań i w  tak sposób  dziki pozostały. Nie ma łowiectwa, musimy podjąć działania lobbistyczne  dla powrotu gospodarki łowieckiej.  Lasy miejskie są wyłączone z myślistwa.

P. Adamczyk- musimy wrócić do tematu, aby związek  łowiecki mógł polować w lasach miejskich. Proponuje spotkanie w szerszym gronie, w przyszłym tygodniu będzie spotkanie łowczy lekarz sanitarny , wydział –przekaże ustalenia.

Przewodniczący Komisji  podziękował za udział. Nie zostawimy tego tematu, spotkamy się w szerszym gronie .

Komisja po zapoznaniu się z  pismem mieszkańki miasta w sprawie zaśmieconej działki przy ul. Zaściankowej nr 37 postanowiła przesłać jej informacje skierowana ze Straży Miejskiej  o podjętych działaniach – załącznik nr 6 do protokołu ( nr 813 w rejestrze BRM).   

Komisja postanowiła przesłać w załączeniu pismo mieszkańca Miasta do Zastępcy Prezydenta m. Szczecina w sprawie podjęcia działań  na Cmentarzu Centralnym wg. kompetencji – załącznik nr 7 do protokołu ( nr 900 w rejestrze BRM).

Komisja postanowiła przesłać pismo  Zarządu Związku Polskich  Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego w sprawie zakupu kart abonamentowych SPP na takich samych zasadach jakie odnoszą się do osób zameldowanych w obrębie SPP do NiOL-u z prośbą o opinię – załącznik nr 8 do protokołu (nr 858 w rejestrze BRM).

Komisja przyjęła do wiadomości treść psim nie zajmując stanowiska:

1.Strażnika Ochrony Przyrody w sprawie rowerzystów – załącznik nr 9 do protokołu (nr 895 w rejestrze BRM)

2. Strażnika Ochrony  Przyrody w sprawie zagrożeń dla Parku Kasprowicza- załącznik nr 10 do protokołu ( nr 914 w rejestrze BRM)

3.mieszkańców Miasta skierowane do Prezydenta i Wicewojewody w sprawie przebudowy budynku przy ul. Moniuszki 6 – załącznik nr 11 do protokołu ( nr 892 w rejestrze BRM).


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/09/09
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/10/06 15:00:39
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/10/06 15:00:39 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/09/20 09:30:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/09/09 10:01:04 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/09/09 09:51:48 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/09/09 09:47:09 Nowa pozycja